LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • “Air Albania” në fokus! Kandidohet si stadiumi i vitit

  21 Shkurt, 2020

  Stadiumi Air AlbaniaStadiumi “Air Albania” është vendosur mes impianteve më prestigjiozë të globit për çmimin si më i miri i vitit 2019.

  Projekti modern në zemër të kryeqytetit shqiptar është vendosur nga portali prestigjioz stadium DB mes 21 më të mirëve në mbarë planetin dhe për të mund të votohet në faqen zyrtare për 4 javët e ardhshme.

  Tifozët ...

 • 1,15 miliardё euro – Dita e solidaritetit me Shqipёrinё

  18 Shkurt, 2020

  Together for AlbaniaAsnjёherё mё parё nuk janё mbledhur kaq fonde nё formё grantesh e kredish nё ndihmё tё Shqipёrisё si kёsaj here nё Konferencёn e Donatorёve nё Bruksel. Nё sinjal inkurajues pёr shqiptarёt, se Europa nuk i harron.

  17 shkurti mund tё quhet dita e solidaritetit tё Europёs me Shqipёrinё. Asnjёherё mё parё nuk ishin bёrё bashkё kaq krerё shtetesh, ...

 • Konferenca e donatorëve, 1.15 mld euro për Shqipërinë

  18 Shkurt, 2020

  donatoret albaniaNjë shumë prej 1.15 miliard euro në formë financimesh direkte, investimesh për ndërtime banesash apo rikonstruksione të infrastrukturës, granteve, huave apo mbështetjes për programe zhvillimi u grumbullua sot në mbrëmje në përfundim të Konferencës ndërkombëtare të donatorëve, e zhvilluar në Bruksel për të ndihmuar Shqipërinë për të përballuar pasojat e tërmetit që goditi vendin më 26 nëntor të ...

 • Turqia këmbëngul për dëbimin e gylenistëve nga Shqipëria

  13 Shkurt, 2020

  Cavusoglu CakajTurqia përsëriti sot kërkesën e saj drejtuar autoriteteve shqiptare për të dëbuar nga vendi i tyre dhe kthimin e anëtarëve të së ashtuquajturës Lëvizjes Gyleniste, e konsideruar nga Ankaraja një organizatë terroriste

  Në përfundim të takimit në Tiranë, me ministrin e Jashtëm në detyrë Gent Cakaj, shefi i diplomacisë turke theksoi disa herë se organizata terroriste Feto nuk ...

 • Tiranë: Themelohet Aleanca për Media Etike

  13 Shkurt, 2020

  Aleanca per media etikeNë Tiranë, u themelua sot Aleanca për Media Etike. Nismëtare u bënë 19 media, të cilat synojnë të ngrejnë një mekanizëm vetë-rregullues në komunitetin e medias. Bashkimi Europian dhe Këshilli i Europës e mbështetën nismën, duke theksuar në mbledhjen themeluese se janë pro vetërregullimit në media.

  19 media shqiptare themeluan sot Aleancën për Media Etike, një mekanizëm ...

 • Eurodeputetët pro propozimeve për reformimin e negociatave të anëtarësimit

  11 Shkurt, 2020

  Parlamenti EUPropozimet e fundit të Komisionit Europian për reformimin e procesit të anëtarësimit janë përshëndetur nga deputetët e Parlamentit Europian. Ato shihen si urë për çeljen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

  Deputetët e Parlamentit Europian i kanë mbështetur të mërkurën propozimet e reja të Komisionit Europian për reformën e procesit të zgjerimit të BE me vende të ...

 • DW: “Bllokimi i integrimit, papërgjegjshmëri e Macron”/ Parisi në pranverë i hap rrugë Shqipërisë

  9 Shkurt, 2020

  rama macrone“E papërgjegjshme ishte edhe koha e zgjedhur për kërkesën për reformim të politikës së zgjerimit, dy herë pas shtyrjes nga ana e Macron të vendimit për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Kërkesa bazë ishte – më parë reformë e brendshme e BE e pastaj vazhdim i zgjerimit. E papërgjegjshme ishte edhe kritika e gabuar e Macronit për ...

 • Ekskluzive/ “Aeroporti të përgjysmojë tarifat”/ Zbulohet raporti për financat e koncesionarit të Rinasit

  4 Shkurt, 2020

  AeroportiEksperti i pavarur që auditoi koncesionin e aeroportit të Rinasit i ka sugjeruar qeverisë shqiptare të kërkojë menjëherë përgjysmimin e të gjitha tarifave aeroportuale.

  Top Channel publikon ekskluzivisht raportin e BDO për auditimin ekonomik të kontratës koncesionare të aeroportit.

  Sipas auditimit, kompania koncesionare Tirana International Airport ka fituar deri më tani 84 milionë euro më shumë nga skenari bazë që ...

 • Shqipëri: Koha për të goditur të paprekshmit dhe të fortët

  3 Shkurt, 2020

  OFLNjësia speciale, “Operacioni Forca e Ligjit”

  Në Shqipëri ka filluar nga puna një njësi speciale e policisë, “Operacioni Forca e Ligjit”, e cila synon konfiskimin nga shteti të pasurive të personave të dënuar apo nën hetim për aktivitete kriminale apo terroriste.

  Në Shqipëri fillon aktivitetin në terren të hënën (3.02.2020) “Operacioni Forca e Ligjit”, (OFL) një njësi speciale operacionale ...

 • Tiranë: Qeveria miratoi paketën ligjore për sekuestrimin e pasurive kriminale

  31 Janar, 2020

  Ministria e drejtesiseNë Tiranë, qeveria miratoi sot paketën ligjore Anti-KÇK, i cili synon sekuestrimin e pasurive të dënuarve për krim të organizuar, pjesëmarrje në organizata e grupe kriminale e terroriste, trafiqe dhe krime të tjera të rënda.

  Ministrja e drejtësisë, Etilda Gjonaj, tha se objekt i paketës së re ligjore janë edhe gjithë personat e akuzuar për krime të rënda, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"