LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ministri Gabriel përcolli në Shqipëri qëndrimin e qeverisë gjermane

  19 Prill, 2017

  MJ GabrielMinistria e Jashtme e Gjermanisë sqaron e pyetur nga Deutsche Welle kërkesën në Tiranë të ministrit të Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel drejtuar opozitës në Shqipëri.

  Kërkesa që ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, i bëri opozitës në Shqipëri që ajo t’i japë fund bojkotit të Parlamentit ka shkaktuar debat në Shqipëri. Në disa artikuj në shtyp dhe në ...

 • Gabriel: Minimi i shtetit ligjor në Shqipëri jo në interesin e BE-së

  19 Prill, 2017

  GabrielShefi i diplomacisë gjermane u bëri thirrje politikanëve shqiptarë që mbi bazën e Kushtetutës dhe ligjeve të zbatohet reforma në drejtësi.

  Ministri i jashtëm i Gjermanisë Sigmar Gabriel mbërriti të hënën në Tiranë në një moment kur kriza politike është shumëplanëshe: kur reforma në drejtësi është e stopuar, kur zgjedhja e Presidentit të Republikës dhe zgjedhjet e përgjithshme janë ende ...

 • Përmirësohet ekonomia, FMN: Shqipëria, 3.7 për qind. Kosova, e dyta

  18 Prill, 2017

  FMN-RRITJAFondi Monetar Ndërkombëtar konfirmoi parashikimin se ekonomia shqiptare do të ketë rritjen më të lartë në rajon gjatë këtij viti. Në raportin e sapopublikuar mbi perspektivën e ekonomisë globale, FMN-ja deklaroi se prodhimi kombëtar i Shqipërisë do të rritet këtë vit me 3.7 për qind, nga 3.5 për qind sa u rrit vitin e kaluar.

  Tiranë: Kuvendi miratoi dy komisionet ad hoc të reformës gjyqësore 18 Prill, 2017

  parlamenti alParlamenti në Tiranë miratoi në pak minuta mbrëmjen e të martës emrat e anëtarëve për dy komisione të përzgjedhjes paraprake për gjyqtarë dhe prokurorë, megjithë mungesën e deputetëve të opozitës.

  Emrat e propozuar morën 82 votat e deputetëve të majtë në sallën e boshatisur nga krahu i djathtë, ndërsa kryeministri Edi Rama deklaroi se “vetingu është një proces pa ...

 • Sekuestro pasurisë së deputetit Peza

  18 Prill, 2017

  Alfred pezaNë Shqipëri, me kërkesë të Prokurorisë për Krime të Rënda, Gjykata për Krime të Rënda ka vendosur sekuestro preventive ndaj aksioneve në Bankën “Credins” të bashkëshortes së deputetit Alfred Peza. Vendimi vjen si pasojë e hetimeve që nisën ndaj deputetit socialist dhe bashkëshortes së tij Mirela Ndini, pas publikimit në media se në mars të vitit 2015 zonja ...

 • Sigmar Gabriel: opozita në Shqipëri ta lërë bojkotin

  18 Prill, 2017

  Sigmar dhe DitmirGjermania të japë më shumë mbështetje financiare për projektet rajonale të Procesit të Berlinit. Ministri i Jashtëm i Gjermanisë kërkon qendrim konstruktiv nga politika në Tiranë.

  Zëvendëskancelari dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel paraqiti sot (17.04. 2017) në Tiranë qëndrimin e Gjermanisë ndaj krizës politike në Shqipëri.

  Në konferencën e përbashkët për shtyp me homologun shqiptar, Ditmir ...

 • B.E. thirrje opozitës në Shqipëri të kthehet në parlament dhe të miratohen institucionet e “vetingut”

  13 Prill, 2017

  Mogherini HahnBashkimi Evropian bëri thirrje sot që opozita të rikthehet në parlament dhe të vazhdojë puna për reformën në drejtësi.

  Dy zyrtarët e lartë të B.E.-së, shefja e politikës së jashtme Federica Mogherini dhe komisioneri për zgjerimin Johannes Hahn përmes një deklarate të përbashkët shprehin keqardhje që opozita po bojkoton parlamentin dhe që nuk u regjistrua për të marrë pjesë ...

 • Roli i LSI në krizën politike në Shqipëri

  7 Prill, 2017

  Ilir MetaNë kulmin e acarimit mes mazhorancës dhe opozitës në Shqipëri, kryetari i LSI-së kërkon të nxisë dialogun. Çfarë do të thotë “qeveria e besimit”?

  Ilir Meta bëri një zhvendosje. Nga e majta ku ka bashkëqeverisur për rreth katër vite me socialistët, duket se ka kaluar më në qendër, në një përpjekje të nxisë Edi Ramën dhe Lulzim Bashën për ...

 • Daniel Godelli, kampion i Europës; medalje ari në Split

  5 Prill, 2017

  daniel-godelli1Europiani i peshëngritjes ka sjellë medaljen e parë të artë për Shqipërinë me provën fantastike të Daniel Godellit që u shpall kampion kontinental në turneun që po zhvillohet në Split.

  Sportisti kuqezi arriti të fitojë konkurrencën me shqiptarin tjetër të pedanës Erkand Qerimaj, duke u ngjitur në shkallën më të lartë të podiumit në shkëputje, ...

 • Ekonomia, kërcënim i ri; bie popullsia në moshë për të punuar

  5 Prill, 2017

  Ekonomia shqiperiSipas Bankës Botërore, për shkak të plakjesë së dhe emigrimit të lartë, popullsia shqiptare në moshë pune ka rënë me ritme të shpejta.

  Të dhënat që banka publikoi në një raport të posaçëm për punësimin në Ballkanin perëndimor tregojnë se krahasuar me vitin 2010, shqiptarët në moshë nga 15 deri 64 vjeç janë pakësuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"