LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Opozita këmbëngul: Nuk regjistrohemi në zgjedhje

  27 Mars, 2017

  BashaNë Shqipëri partitë opozitare rikonfirmuan sot përmes një deklarate “vendimin për mosparaqitjen e kërkesës për regjistrim si subjekte zgjedhore në KQZ deri në arritjen e një marrëveshje politike për krijimin e qeverisë teknike me mbështetje të gjerë”. Këtë vendim partitë e opozitës e paralajmëuan që më 10 mars kur qëndrimin e tyre e bënë publik përmes një letre që ...

 • Njolla e Palermos, zhgënjimi i De Biasit, skuadrës dhe tifozëve

  25 Mars, 2017

  stadiumi PalermoDy golat e Italisë në mbrëmjen e 24 marsit në Palermo, nuk do të mbahen mend sa pamje, ku nga grupimet e tifozerisë shqiptare, Ilirians dhe Plisat, vërshuan tymuese dhe shashkat në fillim në fushë e më pas edhe në sektorin e tifozëve italian, ku në shumë pjesë të stadiumit “Renzo Barbera” ishin të përzier bashkë ...

 • Botohet krijimtaria e Mithat Frashërit

  25 Mars, 2017

  Mithat FrasheriNë Tiranë, po botohet e plotë krijimtaria e Mithat Frashërit, një prej figurave më të njohura të kulturës dhe historisë shqiptare.

  Instituti i Studimeve Historike, që mban emrin e tij, po përgatit një seri me 12 vëllime letrare, historike, epistolare dhe diplomatike nga Mitat Frashëri.

  Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo” po përgatit për botim një seri me 12 vëllime ...

 • Bushati: tensioni politik në Shqipëri, artificial

  23 Mars, 2017

  BushatiAdministrata e Presidentit Trump organizoi të mërkurën në Departamentin e Shtetit, takimin e saj të parë të Koalicionit Global kundër Shtetit Islamik me pjesëmarrjen e ministrave të jashtë të 68 vendeve të koalicionit. Nga Shqipëria në takim mori pjesë Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati. Pas takimit, zoti Bushati bisedoi në studion e Zërit të Amerikës me kolegun Arben Xhixho ...

 • Presidenca estoneze: Vettingu, çelësi i negociatave

  21 Mars, 2017

  Estonia VetingunEstonia merr në korrik presidencën e Bashkimit Europian dhe një nga priorietet e saj ka zgjerimin. Zv.ministri i Jashtëm, Matti Masikas gjatë vizitës në Tiranë konfirmon se Shqipëria e ka një mundësi për çeljen e negociatave për anëtarësim, ndryshe nga vendet e tjera kandidate.

  “Sa i përket zgjerimit të Bashkimit Europian, nuk do të ...

 • Kombëtarja në “karantinë”

  21 Mars, 2017

  kombetarjaPërfaqësuesja shqiptare që prej ditës së hënë është e ngujuar në grumbullim, ku po përgatitet për një nga ndeshjet më të rëndësishme, për vetë De Biasin, por edhe për kombëtaren si ajo ndaj Italisë. Rojet private ndalojnë këdo t’i afrohen resortit, ndërkohë që edhe familjarët e futbollistëve, mundet t’i takojnë me minutazh të kronometruar.

  Në ...

 • Situata politika, Rama takon ambasadorët e BE, SHBA dhe OSBE-së

  17 Mars, 2017

  RamaMenjëherë pas kthimit nga takimi i djeshëm i Sarajevës, i krerëve të qeverive të Ballkanit, kryeministri Edi Rama thirri sot në një takim ambasadorët e vendeve të Bashkimit europian, ambasadorin e Shteteve të Bashkuara Donald Lu dhe atë të OSBE-së Bernd Borschard. Mbi takimin nuk ka patur asnjë njoftim zyrtar, por mësohet se tema e diskutimeve ka qenë situate ...

 • Lu: 2017, vit i shkëlqyer

  16 Mars, 2017

  dhoma amerikane LuAmbasadori Amerikan Donald Lu shfrytëzoi një takim me bizneset e Dhomës Amerikane për të bërë publike pritshmëritë që Shtetet e Bashkuara kanë për Shqipërinë gjatë këtij viti.

  “2017 do të jetë një vit i shkëlqyer për Shqipërinë. Ky është viti kur Shqipëria nis zbatimin e reformës në drejtësi, e cila do të transformojë ...

 • Vettingu, mbeten 79 emra; Kuvendi mbyll derën për kandidatë të rinj

  16 Mars, 2017

  VettinguDhjetë ditë pasi vendosi të rihapë garën për kandidatë të rinj për procesin e Vettingut, Parlamenti e shfuqizoi këtë vendim.

  Vendimi, që hyri papritur në rendin e ditës së Parlamentit do të thotë se Avokati i Popullit tani do të fokusohet vetëm tek dosjet ekzistuese të 79 kandidatëve, që sipas ONM-së përmbushin kriteret formale, por ...

 • Ballkani Perëndimor dhe rruga e integrimeve evropiane

  16 Mars, 2017

  ballkan6Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, tha të enjten në Sarajevë se të gjitha vendet e bllokut janë të përkushtuara për integrimin e vendeve të Ballkanit perëndimorë, por tërhoqi vërejtjen se rajoni nuk duhet të lejojë pengesa në përparimin drejt këtij qëllimi.

  Ai u bëri thirrje vendeve të Ballkanit që “të mos luajnë me zjarrin”, por të përfitojnë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"