LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ndotja nga makinat, propozimi: Jo makinë para 2005-s

  27 Dhjetor, 2016

  makinat-ndotjaRreth 60% e ndotjes në rang vendi vjen si pasojë e automjeteve. Mosha mesatare e makinave që qarkullojnë aktualisht në Shqipëri është nga 15 në 20-vjeçarë.

  Ministria e Mjedisit po përgatit një propozim që parashikon përmirësimin e standardeve të emetimit të gazërave të automjeteve.

  Sipas këtij propozimi, që nuk ka marrë ende formë përfundimtare, për flotën ...

 • Plani i ri vendor, Veliaj: Më pak beton dhe shumë gjelbërim

  27 Dhjetor, 2016

  plani-riPlani i ri vendor i Tiranës do të ketë më pak beton dhe më shumë gjelbërim, është shprehur në një status në rrjetet sociale kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

  Përtej ndasive politike, shkruan Veliaj, këshilltarë të majtë e të djathtë dhe aktivistë të shoqërisë civile u bënë bashkë në dëgjesën për prezantimin e ...

 • Shqiptarët dhe punësimi në Gjermani

  27 Dhjetor, 2016

  Shqiptarët në Gjermani nuk kanë gati kurfarë shansi për azil. Por vala e ardhjeve nga Kosova dhe Shqipëria ka vazhduar. Ata shpesh nuk e dinë se çfarë i pret.

  Me qëllim zvoglimin e numrit të të ardhurve ilegalë, Gjermania dhe Shqipëria kanë nisur disa projekte të përbashkëta. Ndër to është edhe ai i Qendrës për ndërmjetësim në punësime ndërkombëtare i Agjencisë për Punë.

  „Kur flasim për Shqipërinë, prej disa vitesh kemi një ...

 • Shqipëri: hyn në fuqi ligji i Vetting-ut hapet rruga përzbatimin e reformës në drejtësi

  23 Dhjetor, 2016

  Në Shqipëri hyn në fuqi ligji i Vetting-ut dhe hapet rruga përzbatimin e reformës në drejtësi. Gjykata Kushtetuese vendos të hedhë poshtë kërkesën e Partisë Demokratike për ta shpallur ligjin antikushtetues.

  cekani-i-drejtesiseViti 2017, që do të mbrrijë pas disa ditësh , mund të hyjë në histori. Që javët e  tij të para pritet të fillojë zbatimi i Ligjit të Vetting-ut, ...

 • Gjermani – Shqipëri: Tani mjafton vetëm vula Apostille

  22 Dhjetor, 2016

  Pas Italisë dhe Belgjikës në muajin dhjetor dhe Gjermania filloi zbatimin e regjimit pa legalizim të dokumenteve sipas Konventës së Hagës. Ky hap u kursen qytetarëve kohë dhe shpenzime.

  vule-arbeitserlaubnisNisur prej modernizimit dhe garancive të rregullshmërisë së dokumenteve që lëshohen nga administrata shqiptare, Gjermania vendosi të pranojë zbatimin reciprok të regjimit pa legalizim të dokumenteve, i njohur si regjimi i ...

 • Vetting-u, ankth dhe barazim. Gjyqtarët ndahen para vendimit

  20 Dhjetor, 2016

  vetinguE mërkura dhe e enjtja janë vendimtare për ligjin e Vetting-ut. Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese do të vendosin nëse ligji është apo jo në përputhje me Kushtetutën dhe nëse cënon apo jo të drejtat themelore të njeriut.

  Të enjten, 8 gjyqtarët kushtetues do të mblidhen me dyer të mbyllura dhe pasi të thotë secili opinionin ...

 • Dekriminalizimi prek dy deputetë dhe kryebashkiakun e Kavajës

  20 Dhjetor, 2016

  Në Shqipëri, dy deputetë dhe një kryetar Bashkie pritet të humbasin mandatin e tyre në kuadër të të ashtuquajturit ligj për Dekriminalizimin. Prokuroria e Përgjithshme njoftoi se ka konstatuar se deputeti i Partisë Demokratike Dashamir Tahiri, ai i Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim Shkëlqim Selami dhe kryetari i Bashkisë së Kavajës Elvis Rroshi, përfaqësues i Partisë Socialiste “janë në kushtet e ndalimit të ushtrimit të funksioneve” që kryejnë. Vendimi përfundimtar ...

 • Top Story, Tirana sipas…Erion Veliajt

  19 Dhjetor, 2016

  veliajTirana përgatitet për festat, por në ditët e fundit kryeqyteti kalon dy momente të rëndësishme. Më 29 dhjetor miratohet plani i ri rregullues i Tiranës dhe po në të njëjtën ditë edhe buxheti 2017 i bashkisë.

  Çfarë do të bëje Erion Veliaj me 100 milionë eurot që pritet të marrë nga buxheti i Qeverisë? Cili ...

 • Pano: SHBA e duan Ballkanin të qëndrueshëm

  17 Dhjetor, 2016

  nikolla-panoProfesori i historisë, Nikolla Pano, tha në një intervistë me Zërin e Amerikës se nuk beson që si rrjedhojë e zgjedhjes së zotit Donald Trump, politika e SHBA në Ballkan të ketë ndryshime dramatike. Profesor Pano, i cili është njohës i çështjeve të Ballkanit, tha gjithashtu se e shqetëson pabarazia sociale dhe ekonomike në Shqipëri. Ai u intervistua nga ...

 • Mesila Doda jep alarmin: Për një pakt të madh mbarkombëtar

  17 Dhjetor, 2016

  Për një pakt të madh mbarkombëtar

  https://youtu.be/ZTE5zZYEev4

   

  Shqipëria ka qenë qysh në fillesat e saj në përpjekje me mëvetësinë. Etërit e Kombit përherë kanë qenë para një udhëkryqi, i cili vinte në dyshim ekzistencën e tij.
  Qysh në frymën e parë e deri më sot shqiptaria është përherë në këtë dilemë; në atë të shpërbërjes ose në atë të lartësimit.

  Në Kongresin e Manastirit pas fjalimit të Patër Fishtës, i cili pa asnjë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"