LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Sulmohen KZAZ-të/ Në Tropojë, pushtohen nga militantët e PD. Tension edhe në Shkodër e Lezhë

  18 Qershor, 2019

  tropojeIncidenti më i rëndë që prej çdekretimit të datës së zgjedhjeve nga Presidenti ndodhi në Tropojë. Siç raportohet disa persona kanë hyrë në KZAZ-në numër 9 duke larguar materialet zgjedhore. Banorët kanë dërguar në Top Channel video nga çastet kur në mjediset e KZAZ hyn një turmë me njerëz që thërrisnin “Rama ik”.

  Tensionet vazhduan edhe në Shkodër ...
 • „NZZ“: Modeli i BE për zgjerimin has në Ballkan në limite

  18 Qershor, 2019

  gazetat DEBild Zeitung boton një artikull, ku bën fjalë për manipulim zgjedhjesh më 2017 në Shqipëri. NZZ analizon procesin e afrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE.

  Bild Zeitung boton një artikull, ku bën fjalë për manipulim zgjedhjesh më 2017 në Shqipëri​ duke i bashkangjitur edhe protokolle nga përgjime telefonatash. Ndërsa „Neue Zürcher Zeitung” i kushton një analizë procesit të ...

 • Lobimi në SHBA, Basha nuk paraqitet në Prokurori

  17 Qershor, 2019

  BashaNë Shqipëri, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk u paraqit sot në Prokurorinë e Tiranës ku ai ishte thirrur në cilësinë e të pandehurit për t’u njohur me akuzën lidhur me hetimin e nisur për pagesat e bëra për lobim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Zoti Basha i është drejtuar me një letër Prokurorisë, ku shpjegon ...

 • Mogherini edhe një herë shprehet pro hapjes së negociatave

  17 Qershor, 2019

  MogheriniPara takimit të rregullt të ministrave të Jashtëm të vendeve të BE-së në Luksemburg të martën, Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme ritheksoi nevojën e hapjes së negociatave.

  Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE që të marrin vendim pozitiv në lidhje ...

 • Lobimi në SHBA, Basha i pandehur

  14 Qershor, 2019

  BashaNë Shqipëri, Prokuroria ka vendosur të marrë të pandehur kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, ish sekretarin e Përgjithshëm Arben Ristani dhe Drejtorin e Financës në Partinë Demokoratike Ilir Dervishi, lidhur me fondet e lobimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Sipas hetimit, mësohet se ka rezultuar se “paratë janë paguar nga një kompani kompani offshore dhe se Partia ...

 • Aleatët e Bashës: Të shtyhen zgjedhjet me 6 muaj

  6 Qershor, 2019

  Grupimi i qendres se djathteKamza ishte ndalesa e radhës e ‘Grupimit të Qendrës së Djathtë’.

   Krerët e 5 partive aleate historike të Partisë Demokratike, Fatmir Mediu i PR, Agron Duka i PAA, Nard Ndoka i PDK, Dashamir Shehi i LZHK dhe Vangjel Dule i PBDNJ, zhvilluan një bashkëbisedim të hapur me qytetarët.

  Në këtë organizim, që tashmë njihet si ...

 • Përgjimet mbi lidhjet e Dakos me Avdulajt

  6 Qershor, 2019

  DakoNë Shqipëri, disa përgjime pjesë e dosjes hetimore për grupin e vëllezërve Avdylaj, të dyshuar për aktivitet në fushën e drogës, e të botuara gazetën gjermane Bild, kanë rikthyer dhe një herë temën e lidhjeve të zyrtarëve socialist në Durrës me elementë të krimit dhe ndkimin e këtyre të fundit në fushatën zgjedhore të vitit 2017. Përgjimet vënë në ...

 • Tërmet, 6 lëkundje të forta godasin Korçën

  2 Qershor, 2019

  termeti korceNjë seri goditjesh tërmeti u rregjistruan mëngjesin e së shtunës në Shqipëri, në juglindje të vendit, në zonën e Korçës. Sipas të dhënave nga Instituti i Gjeoshkencës, ato arritën në një intensitet prej 5.3 gradësh të Shkallës Richter, me epiqendër rreth 17 kilometra në jug dhe jug lindje të Korçës, dhe zgjatën në një interval prej gati ...

 • Sieg: Shqipëria në BE- nxitje në drejtimin e duhur për investitorët e huaj

  1 Qershor, 2019

  Stephanie SiegStepanie Sieg , Presidente e DIHA-s , ( Deutsche Industrie und Handelsvereinigung in Albanien- Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregëtisë në Shqipëri)

  Presidentja e DIHA-s në Shqipëri, Stephanie Sieg, thotë për DW, se krahas krizës politike ka edhe faktorë të tjerë që ndikojnë tek investitorët e huaj lidhur me angazhimin ekonomik në Shqipëri.

  Krizës politike në Shqipëri nuk ...

 • Ministri gjerman: BE të marrë vendim në qershor për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

  31 Maj, 2019

  Michhael RothBashkimi Evropian duhet të marrë një vendim për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në qershor.

  Kështu deklaron ministri gjerman i Shtetit për Evropën dhe Ministrinë e Jashtme Federale, Michael Roth (SPD), për të përditshmen gjermane “Der Tagesspiegel”, ku mes të tjerash thekson se: “Ne duhet t’i qëndrojmë fjalës dhe përmbushim angazhimet tona”.

  Ndërsa shprehet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"