LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rajoni ecën drejt teknologjisë dhe makinave, Shqipëria mbetet 10 vjet pas.. te nafta

  25 Shtator, 2018

  renditja-industria teknologjiaSerbia dhe Maqedonia po udhëheqin rajonin në drejtim të zhvillimit të industrisë së automjeteve dhe teknologjisë, teksa po tërheqin investime të shumta në këta sektorë. Ndërsa Shqipërisë i ka mbetur ora te tregtia e naftës dhe ndërtimi. Njihuni me renditjen e 20 sipërmarrjeve më të mëdha në rajon, sipas të ardhurave…

  Pas rimëkëmbjes ekonomike të pas krizës globale, rajoni ...

 • Vdekshmëria foshnjore, Banka Botërore: Shqipëria 8.8 vdekje për 1 mijë fëmijë, e dyta në Ballkan

  25 Shtator, 2018

  hartas-mortalitySipas një artikulli të fundit të Bankës Botërore dhe shifrave të vëna në dispozicion, Shqipëria vitin e shkuar e ka pasur vdekshmërinë foshnjore (humbje jete të fëmijëve nën 5 vjeç) në shifrën e 8.8 vdekje për 1 mijë fëmijë. Shifrat sugjerojnë që më problematike në këtë drejtim është Maqedonia me 13.7 vdekje për 1 mijë fëmijë, Serbia dhe Bosnja ...

 • Shqipëria kërkon një vend në Këshillin e Sigurimit të OKB-ës

  25 Shtator, 2018

  OKBShqipëria synon të zërë një nga vendet si anëtar jo i përhershëm në Këshillin e Sigurimit të Kombëve të Bashkuara. Këtë e bëri të ditur sot ministri i Jashtëm shqiptar Ditmir Bushati, i cili ndodhet në Nju Jork për hapjen e sesionit të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-ës. “Shqipëria vjen me ambicjen e saj në këto punime, pasi ...

 • Zv/ ndihmës Sekretarja e Shtetit, Elisabeth Millard viziton Tiranën

  20 Shtator, 2018

  Millard metaZëvendës Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Europën dhe EuroAzinë, Elisabeth Millard, nisi të mërkurën një vizitë në Tiranë.

  Ajo u prit nga Presidenti Ilir Meta, me të cilin diskutoi rreth zhvillimeve kryesore ne Shqipëri dhe ecurinë e reformave, si dhe rreth situatës në Ballkan, mbi referendumin në Maqedoni dhe dialogun politik Kosovë-Serbi.

  Zonja Millard pati takime edhe me kryeministrin ...

 • Maas në Tiranë: Vazhdoni reformat për konsolidimin e shtetit ligjor dhe pavarësinë e drejtësisë

  20 Shtator, 2018

  Maas BushatiBE ka kritere të qarta: jo hapje në mënyrë automatikisht të bisedimeve për anëtarësim më 2019, u shpreh ministri i Jashtëm i Gjermanisë Heiko Maas gjatë vizitës zyrtare në Tiranë.

  Ministri i Jashtëm  i Gjermanisë, Heiko Maas, solli në Tiranë të mërkurën ( 19.09.) mesazhin e njohur të BE: Shqipëria duhet të punojë shumë për të arritur rezultate të ...

 • Ministri i Jashtëm Gjerman Maas viziton sot Tiranën

  20 Shtator, 2018

  Maasministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ekskluzivisht për DW: “Mbresëlënëse se sa entuziastë janë njerëzit e këtij rajoni për vlerat e unionit”. Maas viziton Tiranën në kuadër të turit në Ballkan.

  Ministri i Jashtëm gjerman mbërrin të mërkurën ( 19.09.2018 ) në Tiranë, për një vizitë zyrtare në kuadër të një turi ballkanik, të nisur në fillim të kësaj jave ...

 • Shqipëri: Dita e parë e shkollës, emocione dhe probleme

  17 Shtator, 2018

  shkollaNë Shqipëri nisën sot vitin e ri shkollor 480 mijë nxënës të shkollave 9-vjecare dhe të mesme.

  Ministria e arsimit deklaroi se programet mësimore janë më të lehtësuara, larg metodave të vjetra.

  Afro 32 mijë fëmijë shkojnë në shkollë për herë të parë, ndërsa 39 mijë maturantë në gjimnaze do të provojnë maturën e re, e cila, sipas ministrisë, është e ...

 • Avioni i parë i “Air Albania” ulet në Rinas, Rama: Nisi një epokë e re

  14 Shtator, 2018

  Air AlbaniaAvioni i parë i “Air Albania”, kompania e parë ajrore shqiptare, u ul pasditen e së premtes në aeroportin e Rinasit, Airbus 319, që si stemë ka flamurin shqiptar.

  Fluturimet e para do të jenë drejt Stambollit, ndërsa “Air Albania” do të ketë destinacione të tjera në qytetet kryesore europiane si Roma, Londra apo Milano.

  Në qershor të këtij viti, ...

 • Shqipëri: Të hetohen apo jo pasuritë e familjarëvë të politikanëve?

  14 Shtator, 2018

  korrupsioniPartia Demokratike në opozitë kërkon bërjen e vettingut edhe në politikë në Shqipëri. PS e mbështet parimisht nismën për vettingun, por me kusht që të përfshihen edhe pasuritë e anëtarëve të familjes së politikanëve.

  Në  Indeksin e Korrupsionit – 2017 të Transparency International për 180 vende të botës, rajoni i Ballkanit Perëndimor rezulton me nivel të lartë korrupsioni. Në një ...

 • “Top Talk”, Tabaku: Edhe me garë të hapur, kundër prishjes së Teatrit

  12 Shtator, 2018

  top talk TabakuE ftuara e kësaj të mërkure në emisionin “Top Talk” të gazetarit Denis Dyrnjaja, në Top Channel, ka qenë deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, biseda me të cilën është fokusuar fillimisht te çështja e Teatrit Kombëtar dhe përfshirja e Komisionit Europian në të.

  Pas reagimit të deputetit Eduard Shalsi, i cili në emër të mazhorancës tha se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"