LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Mogherini edhe një herë shprehet pro hapjes së negociatave

  17 Qershor, 2019

  MogheriniPara takimit të rregullt të ministrave të Jashtëm të vendeve të BE-së në Luksemburg të martën, Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme ritheksoi nevojën e hapjes së negociatave.

  Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE që të marrin vendim pozitiv në lidhje ...

 • Lobimi në SHBA, Basha i pandehur

  14 Qershor, 2019

  BashaNë Shqipëri, Prokuroria ka vendosur të marrë të pandehur kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, ish sekretarin e Përgjithshëm Arben Ristani dhe Drejtorin e Financës në Partinë Demokoratike Ilir Dervishi, lidhur me fondet e lobimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Sipas hetimit, mësohet se ka rezultuar se “paratë janë paguar nga një kompani kompani offshore dhe se Partia ...

 • Aleatët e Bashës: Të shtyhen zgjedhjet me 6 muaj

  6 Qershor, 2019

  Grupimi i qendres se djathteKamza ishte ndalesa e radhës e ‘Grupimit të Qendrës së Djathtë’.

   Krerët e 5 partive aleate historike të Partisë Demokratike, Fatmir Mediu i PR, Agron Duka i PAA, Nard Ndoka i PDK, Dashamir Shehi i LZHK dhe Vangjel Dule i PBDNJ, zhvilluan një bashkëbisedim të hapur me qytetarët.

  Në këtë organizim, që tashmë njihet si ...

 • Përgjimet mbi lidhjet e Dakos me Avdulajt

  6 Qershor, 2019

  DakoNë Shqipëri, disa përgjime pjesë e dosjes hetimore për grupin e vëllezërve Avdylaj, të dyshuar për aktivitet në fushën e drogës, e të botuara gazetën gjermane Bild, kanë rikthyer dhe një herë temën e lidhjeve të zyrtarëve socialist në Durrës me elementë të krimit dhe ndkimin e këtyre të fundit në fushatën zgjedhore të vitit 2017. Përgjimet vënë në ...

 • Tërmet, 6 lëkundje të forta godasin Korçën

  2 Qershor, 2019

  termeti korceNjë seri goditjesh tërmeti u rregjistruan mëngjesin e së shtunës në Shqipëri, në juglindje të vendit, në zonën e Korçës. Sipas të dhënave nga Instituti i Gjeoshkencës, ato arritën në një intensitet prej 5.3 gradësh të Shkallës Richter, me epiqendër rreth 17 kilometra në jug dhe jug lindje të Korçës, dhe zgjatën në një interval prej gati ...

 • Sieg: Shqipëria në BE- nxitje në drejtimin e duhur për investitorët e huaj

  1 Qershor, 2019

  Stephanie SiegStepanie Sieg , Presidente e DIHA-s , ( Deutsche Industrie und Handelsvereinigung in Albanien- Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregëtisë në Shqipëri)

  Presidentja e DIHA-s në Shqipëri, Stephanie Sieg, thotë për DW, se krahas krizës politike ka edhe faktorë të tjerë që ndikojnë tek investitorët e huaj lidhur me angazhimin ekonomik në Shqipëri.

  Krizës politike në Shqipëri nuk ...

 • Ministri gjerman: BE të marrë vendim në qershor për Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut

  31 Maj, 2019

  Michhael RothBashkimi Evropian duhet të marrë një vendim për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në qershor.

  Kështu deklaron ministri gjerman i Shtetit për Evropën dhe Ministrinë e Jashtme Federale, Michael Roth (SPD), për të përditshmen gjermane “Der Tagesspiegel”, ku mes të tjerash thekson se: “Ne duhet t’i qëndrojmë fjalës dhe përmbushim angazhimet tona”.

  Ndërsa shprehet ...

 • Gjermania me perceptime të ndryshme për Shqipërinë

  30 Maj, 2019

  DE ALBEdhe pas publikimit të progres-raportit të BE-së, vazhdon mospërputhja e mendimeve mes partive të koalicionit gjerman për Shqipërinë. Pritjet nga vizita e Haradinajt në Berlin

  Zëvendëskryetari i grupit parlamentar CDU/CSU dhe njëherazi kryetar i grupit parlamentar të Ballkanit Perëndimor, Johann David Wadephul, thotë se Shqipëria nuk ka plotësuar asnjë nga kushtet e caktuara në Këshillin e Ministrave të Jashtëm, ...

 • Përçarjet e qeverisë dhe opozitës në Shqipëri për raport-progresin

  30 Maj, 2019

  RamaOpozita dhe qeveria në Shqipëri kanë qëndrime të kundërta për raport-progresin e KE. Qeveria e premt me entuziazëm, ndërsa opozita me skepticizëm.

  Rekomandimi pozitiv, pa kushte, i Komisionit Europian, (KE) të mërkurën (29.05.2019), drejtuar Këshillit Europian të BE, për të hapur negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë, është pritur me entuziazëm nga qeveria dhe skeptizicëm nga opozita, e cila parashikon madje ...

 • KE: Negociatat me Shqipërinë të hapen tani

  29 Maj, 2019

  MogheriniShqipëria mori sot sërish rekomandimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësim, ndërsa Komisioni europian nënvizoi se ky është një hap që duhet ndërmarrë tani. Në raportin për vendin, Komisioni europian vlerëson përparimin e bërë, duke vënë theksin te ecuria e Reformës në Drejtësi e vecanërisht në procesin e rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Fjala e fundit megjithatë i mbetet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"