LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ftesa e dytë e Ramës, Basha: Dialog vetëm me popullin

  23 Maj, 2019

  Rama BashaKryeministri Edi Rama ju drejtua sot me një tjetër letër kryetarit demokrat Lulzim Basha duke e ftuar sërish për të nisur pa humbur kohë një dialog pa kushte. Ndërsa një ditë më parë, ndonëse pa ju referuar, ftesës së kryeministrit, zoti Basha kishte përsëritur akuzat ndaj drejtuesit të Qeverisë dhe angazhimin se nuk do të lejohet që ...

 • Kur do të çelen negociatat e Shqipërisë me BE-në?

  23 Maj, 2019

  BENë prag të publikimit të progres-raportit të BE-së po shtohen gjasat që vendimi për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut të shtyhet për në vjeshtë.

  Në Gjermani kanë dalë në pah kohët e fundit dallimet mes Partisë Socialdemokrate dhe Unionit Kristiandemokrat e Kristiansocial. Grindja e dy partive më të mëdha në parlamentin e Gjermanisë (Bundestag) ka të bëjë ...

 • Tiranë: Presidenti Meta vuri në dyshim suksesin e reformës gjyqësore. Reagoi BE-ja dhe Rama

  23 Maj, 2019

  MetaPresidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, foli sot me shqetësim për vonesat në reformimin e sistemit gjyqësor dhe mosfunksionimin e Gjykatës Kushtetuese për shkak të saj.

  “Në korrik mbushen 3 vjet që u miratua me konsensus maksimal reforma në drejtësi. Ende edhe sot rezultatet nuk po duken. Kam kërkuar nga institucionet shqiptare dhe ato ndërkombëtare, që vlerësojnë ecurinë e reformës në ...

 • Schwarz-Schilling: “Opozita të marrë shembull nga Edi Rama”

  23 Maj, 2019

  Christian-Schwarz-SchillingKryeministri i Shqipërisë Edi Rama i ka nisur kreut te opozitës një ftesë të hapur për bisedime. Ndërmjetësuesi i njohur Schwarz-Schilling shpjegon për Deutsche Wellen se përse kompromisi ende është i pamundur.

  Deutsche Welle: Në Shqipëri kemi aktualisht një ngërç politik. BE-ja, pra, komisioneri Johannes Hahn, kërkojnë kompromis ndërmjet qeverisë dhe opozitës. Ju jeni një ndërmjetësues i njohur në Ballkan ...

 • “Financial Times”: BE të hapë dyert për Shqipërinë, por a do jenë ata të kënaqur të mbeten të shpërndarë në 3 shtete, apo…

  20 Maj, 2019

  RMV“Financial Times”, në një artikull të botuar së fundmi shkruan se “çështja në zhvillim e Ballkanit jugor, lidhet me një pyetje, se a do të jenë shqiptarët etnikë të rajonit të kënaqur, nëse do do të mbeten të shpërndarë në tre shtete – Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut – ose nëse disa ose të gjithë ...

 • Hahn: Një pamje thotë më shumë se njëmijë fjalë

  16 Maj, 2019

  HahnNë një intervistë ekskluzive me Deutsche Welle-n, komisioneri i zgjerimit, Johannes Hahn, thotë se imazhi aktual i Shqipërisë e vështirëson shumë një vendim pozitiv pro negociatave.

  DW: Zoti Hahn, në një intervistë të dhënë para ca kohësh e përshkruanit veten si zjarrfikës dhe arkitekt të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në Shqipëri të shtunën shpërtheu zjarri. në protestë Me cilat mjete ...

 • Rama: Po dialogut me opozitën, jo negociata për datën e zgjedhjeve

  15 Maj, 2019

  RamaNë Shqipëri kryeministri Edi Rama tha të martën se është i gatshëm të dialogojë me opozitën, por jo të negociojë për të shtyrë datën e zgjedhjeve të 30 Qershorit, duke saktësuar se nuk mund të negociohet për të shkelur Kushtetutën e vendit. Oti Rama tha se nuk ndjehet i shqetësuar nga deklarimet e opozitës se nuk do të lejojë ...

 • Michael Roth: BE-ja duhet të çelë negociatat me Shqipërinë

  15 Maj, 2019

  Michael RothPavarësisht protestave të opozitës, qeveria gjermane është për hapjen sa më parë të bisedimeve për Shqipërinë, konfirmoi për DW ministri shtetit Michael Roth, pas takimit me ministrin e Jashtëm në detyrë të Shqipërisë.

  DW: Një vit më parë, Shqipërisë iu premtua “çelja e negociatave” nëse do të plotësonte disa kushte. A do të mbahet premtimi në qershor 2019, apo ...

 • Protesta e së shtunës, SHBA: Basha e Kryemadhi të dënojnë dhunën

  14 Maj, 2019

  usaNë Shqipëri, ambasada amerikane i bëri sot thirrje kryetarit të Partisë Demokratike dhe drejtueses së Lëvizjes socialiste për Integrim Monika Kryemadhi të dënojnë dhunën në protestën e së shtunës dhe të sigurojnë se protestat e ardhshme do të jenë paqësore

  Deklarata e ambasadës amerikane u bë sot pasdite para nisjes së protestës tjetër që opozita ka paralajmëruar për sonte në ...

 • Rama: Opozita manifestim brutal dhune

  12 Maj, 2019

  protesta molotovNë Shqipëri Kryeministri Edi Rama tha sot se opozita e transformoi protestën e saj të djeshme në “një manifestim brutal dhune”, ndërsa ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj deklaroi se policia “u vu në shënjestër të sulmeve të egra” dhe “nën goditjet e organizuara të grupeve të militantëve, të cilët përdorën masivisht bomba molotov, kapsolla dhe mjete të tjera ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"