LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama: Ashpërsim i ligjit për bllokuesit e rrugëve

  3 Maj, 2019

  bllokuesit e rrugesVazhdon gjendja e acaruar politike në Shqipëri. Opozita bllokoi të enjten akset rrugore kombëtare në Shqipëri si përshkallëzim të mosbindjes qytetare. Kryeministri Rama paralajmëroi ashpërsimin e ligjit për bllokuesit.

  Opozita dhe mbështetësit e saj bllokuan në mbrëmjen e të enjtes, (2.05.2019), akset kombëtare rrugore në të gjithë vendin. Për rreth dy orë, nga 18.00-20-00, u ndalua qarkullimi i ...

 • Shqipëri, opozita bllokon rrugët në 12 qarqe

  2 Maj, 2019

  bllokimi i rrugeveNë Shqipëri ka nisur sot në mbrëmje një tjetër protestë, duke bllokuar sikundër ndodhi dhe javën e shkuar akset kryesore rrugore kombëtare të vendit. Por ndërsa një javë më parë, grumbullimet e mbështetësve të opozitës, ishin vetëm në 5 pika kyçe që paralizuan qarkullimin në akset që çonin drejt Tiranës, nga Veriu, Jugu dhe Juglindja e ...

 • Shqipëri, opozita bllokon rrugët në 12 qarqe

  2 Maj, 2019

  bllokimi i rrugeveNë Shqipëri ka nisur sot në mbrëmje një tjetër protestë, duke bllokuar sikundër ndodhi dhe javën e shkuar akset kryesore rrugore kombëtare të vendit. Por ndërsa një javë më parë, grumbullimet e mbështetësve të opozitës, ishin vetëm në 5 pika kyçe që paralizuan qarkullimin në akset që çonin drejt Tiranës, nga Veriu, Jugu dhe Juglindja e ...

 • Shoferët: Nuk merret pushteti duke bllokuar rrugët!

  2 Maj, 2019

  makinat-bllokuarOpozita ka bllokuar akset kryesore rrugore në 12 qarqe të vendit pasditen e sotme, një bllokim që ka nisur në orën 18:00 dhe do të zgjasë deri në orën 20:00.

   Për Top Channel, personat e bllokuar nga protesta kanë shprehur pakënaqësinë e tyre ndaj kësaj mënyre proteste, duke thënë se nuk është kjo mënyra e duhur.

  “Kemi problemet tona, ...

 • Polemikë në distancë ndërmjet kryeministrave Rama e Haradinaj

  2 Maj, 2019

  Rama RamushKryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ritheksoi të enjten se është përballur me trysni gjatë punimeve të takimit të Berlinit nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministri Edi Rama, për pezullimin e tarifave ndaj mallrave serbe.

  Komentet e tij pasuan shkrimin e një dite më parë të kryeministrit shqiptar, Edi Rama, i cili hodhi poshtë pohimet e kryeministrit për ...

 • Opozita bllokon 5 akset nacionale. Basha në Milot: Opozita e vetme jemi ne

  25 Prill, 2019

  milot bashaAshtu si kishte paralajmëruar, opozita bllokoi 5 akset kombëtare këtë të enjte. Duke filluar nga ora 18, për më shumë se 60 minuta, rrethrrotullimi i sheshit “Shqiponja” në Tiranë u bllokua nga mbështetësit e PD-së dhe LSI-së.

  E bllokuar u mbajt edhe autostrada e Milotit, ku kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu bashkua protestuesve.

  Kryedemokrati e bëri të ...

 • Vjedhja në aeroport, 4 në pranga

  22 Prill, 2019

  Aeroplani vjedhja trGati dy javë nga grabitja në pistën e aeroportit “Nënë Tereza”, ku mbeti i vrarë Admir Murataj, janë kryer dhe ndalimet e para. Policia njoftoi sot se Sot mësohet se janë 4 persona që kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy persona, Renaldo Sula dhe Saimir Çela, nga Elbasani, të cilët dyshohet se kanë patur ...

 • Shqipëri, opozita drejt bojkotit të zgjedhjeve lokale

  18 Prill, 2019

  zgjedhjet ALBNë Shqipëri opozita duket se përfundimisht ka vendosur të mos marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme lokale të 30 qershorit. Kryesia e Partisë Demokratike miratoi sot një propozim të kryetarit Lulzim Basha sipas të cilit “PD të regjistrohet në zgjedhje vetëm pasi të jenë krijuar kushtet për zgjedhje të lira dhe të ndershme”. Sipas Partisë Demokratike “kriza ...

 • Holanda na paragjykon! Kriminaliteti shqiptar atje, vetëm 0.2 për qind

  17 Prill, 2019

  albania-foto-Mospëlqimi i Shqipërisë dhe shqiptarëve nga Holanda është një histori e gjatë, e cila nuk nisi një ditë më parë me kërkesën e Parlamentit për heqjen e liberalizimit të vizave ndaj shtetasve shqiptarë.

  Edhe një vit më parë, ishte Holanda, e cila nën moton “Strikt, por të drejtë”, në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të BE-së shprehu skepticizëm të ...

 • Soreca për vizat: Pavarësisht vendimit të Holandës, shqiptarët mund të lëvizin të lirë

  17 Prill, 2019

  holandaParlamenti i Holandës votoi pro rikthimit të vizave për shqiptarët. Pritet të shihet se cilat do të jenë reagimet e autoriteteve evropiane.

  Sipas kreut të misionit të BE në Tiranë, Luigi Soreca: Shqipëria i ka plotësuar kriteret sipas KE-së për lëvizjen e lirë në zonën Schengen. “Asgjë nuk ka ndryshuar deri në këtë moment, vijon udhëtimi pa viza në zonën Shengen”.

  Ambasadori ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"