LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Gjermani – Shqipëri: Tani mjafton vetëm vula Apostille

  22 Dhjetor, 2016

  Pas Italisë dhe Belgjikës në muajin dhjetor dhe Gjermania filloi zbatimin e regjimit pa legalizim të dokumenteve sipas Konventës së Hagës. Ky hap u kursen qytetarëve kohë dhe shpenzime.

  vule-arbeitserlaubnisNisur prej modernizimit dhe garancive të rregullshmërisë së dokumenteve që lëshohen nga administrata shqiptare, Gjermania vendosi të pranojë zbatimin reciprok të regjimit pa legalizim të dokumenteve, i njohur si regjimi i ...

 • Vetting-u, ankth dhe barazim. Gjyqtarët ndahen para vendimit

  20 Dhjetor, 2016

  vetinguE mërkura dhe e enjtja janë vendimtare për ligjin e Vetting-ut. Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese do të vendosin nëse ligji është apo jo në përputhje me Kushtetutën dhe nëse cënon apo jo të drejtat themelore të njeriut.

  Të enjten, 8 gjyqtarët kushtetues do të mblidhen me dyer të mbyllura dhe pasi të thotë secili opinionin ...

 • Dekriminalizimi prek dy deputetë dhe kryebashkiakun e Kavajës

  20 Dhjetor, 2016

  Në Shqipëri, dy deputetë dhe një kryetar Bashkie pritet të humbasin mandatin e tyre në kuadër të të ashtuquajturit ligj për Dekriminalizimin. Prokuroria e Përgjithshme njoftoi se ka konstatuar se deputeti i Partisë Demokratike Dashamir Tahiri, ai i Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim Shkëlqim Selami dhe kryetari i Bashkisë së Kavajës Elvis Rroshi, përfaqësues i Partisë Socialiste “janë në kushtet e ndalimit të ushtrimit të funksioneve” që kryejnë. Vendimi përfundimtar ...

 • Top Story, Tirana sipas…Erion Veliajt

  19 Dhjetor, 2016

  veliajTirana përgatitet për festat, por në ditët e fundit kryeqyteti kalon dy momente të rëndësishme. Më 29 dhjetor miratohet plani i ri rregullues i Tiranës dhe po në të njëjtën ditë edhe buxheti 2017 i bashkisë.

  Çfarë do të bëje Erion Veliaj me 100 milionë eurot që pritet të marrë nga buxheti i Qeverisë? Cili ...

 • Pano: SHBA e duan Ballkanin të qëndrueshëm

  17 Dhjetor, 2016

  nikolla-panoProfesori i historisë, Nikolla Pano, tha në një intervistë me Zërin e Amerikës se nuk beson që si rrjedhojë e zgjedhjes së zotit Donald Trump, politika e SHBA në Ballkan të ketë ndryshime dramatike. Profesor Pano, i cili është njohës i çështjeve të Ballkanit, tha gjithashtu se e shqetëson pabarazia sociale dhe ekonomike në Shqipëri. Ai u intervistua nga ...

 • Mesila Doda jep alarmin: Për një pakt të madh mbarkombëtar

  17 Dhjetor, 2016

  Për një pakt të madh mbarkombëtar

  https://youtu.be/ZTE5zZYEev4

   

  Shqipëria ka qenë qysh në fillesat e saj në përpjekje me mëvetësinë. Etërit e Kombit përherë kanë qenë para një udhëkryqi, i cili vinte në dyshim ekzistencën e tij.
  Qysh në frymën e parë e deri më sot shqiptaria është përherë në këtë dilemë; në atë të shpërbërjes ose në atë të lartësimit.

  Në Kongresin e Manastirit pas fjalimit të Patër Fishtës, i cili pa asnjë ...

 • “Venecia” s’ka internet, Dede: Nuk na ka ardhur akoma opinioni

  16 Dhjetor, 2016

  gjykata-kushtetueseKomisionit të Venecias nuk i punon interneti. Kjo është arsyeja përse Gjykata Kushtetuese ende ka marrë një vendim për ligjin e Vetting-ut. Deklarata shokuese ka ardhur nga kreu i gjykatës, Bashkim Dede.

  Ai thotë se po pret variantin fizik të opinionit, që Top Channel, Partia Demokratike dhe qeveria e kanë që prej 12 dhjetorit. Por ...

 • Vlahutin: Venecia tha “ok”; Vettingu nuk negociohet!

  15 Dhjetor, 2016

  vlahutinKëtë javë Europa dhe raporti ynë me të ishte i rëndësishëm për shkak të asaj që u vendos, ose më saktë që nuk u vendos në Bruksel. Megjithëse u duk sikur Këshilli i Ministrave të Bashkimit Europian do të kishte një rekomandim pozitiv për Shqipërinë, çështje të tjera e penguan atë që të  merrte një vendim këtë ...

 • Shqipëri: Të kthesh fshatin në një vend ku ia vlen të jetohet

  14 Dhjetor, 2016

  “Mrizi i Zanave” nuk është vetëm vepra e Gjergj Fishtës. Ai është restorant e qendër agroturizmi në Fishtë, pranë Lezhës, i cili krijon shanse për fermerët e zonës së Zadrimës, që nuk kanë ku të shesin produktet e tyre.

  veze-fshatiFshati vetëm prapambetje? Jo, duhet gjetur rruga për ta zhvilluar atë

  Nuk është e thjeshtë për ...

 • Vendet anëtare: Ok me rekomandimin për Shqipërinë

  13 Dhjetor, 2016

  euMinistrat e Jashtëm të vendeve anëtare ranë dakort me rekomandimin e bërë nga Komisioni europian që hapja e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë të bëhet në varësi të zbatimit të Reformës në Drejtësi dhe veçanërisht të ligjit për vlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Komisionit europian i është kërkuar gjithashtu të paraqesë një raport për Shqipërinë kur ajo të ketë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"