LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri: Opozita djeg mandatet dhe kërkon zgjedhje të parakohshme

  20 Shkurt, 2019

  BashaOpozita vendosë për radikalizimin e qëndrimeve. Komisioni Europian – kundër vendimit të opozitës për të lënë mandatet parlamentare. Të enjten protestat e radhës.

  Opozita në Shqipëri kërkoi të hënën (18.02.2019) largimin e kryeministrit Edi Rama dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare. Kërkesa erdhi menjëherë pas vendimit të saj për të djegur mandatet parlamentare, të propozuar nga lideri i Partisë Demkokratike (PD, ...

 • Opozita në bllok heq dorë nga mandatet parlamentare

  19 Shkurt, 2019

  BashaNë Shqipëri, grupi parlamentar i Partisë Demokratike iu përgjigj sot unanimisht propozimit të Kryetarit të partisë Lulzim Basha për djegien e mandateve të deputetëve. Këtij vendimi iu bashkuan dhe aleatët e tjerë të partive të vogla të së djathtës, dhe në mbrëmje edhe Lëvizja socialiste për Integrim, forca e dytë më e madhe e opozitës

  “Duke mbështetur plotësisht zgjidhjen politike ...

 • Shqipëria nuk duhet ta humbasë sërish shansin për në BE

  19 Shkurt, 2019

  protesta trMijëra vetë protestuan në kryeqytetin e Shqipërisë kundër qeverisë socialiste, që e akuzojnë për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar. Opozita synon një qeveri teknike që të përgatisë zgjedhjet e parakohshme.

  Shqipëria sërish u bë temë e kryeartikujve: Skenat nga bulevardi i Tiranës të shtunën (16.02) të zgjojnë kujtime nga ngjarje të së shkuarës. Një demonstratë e organizuar ...

 • Protesta e opozitës, vijojnë tensionet

  16 Shkurt, 2019

  protesta trNë Tiranë vijon tensioni para godinës së Kryeministrisë ku po zhvillohet që pak para mesditës, protesta e thirrur nga opozita për të kërkuar largimin e kryeministrit Edi Rama. Që në fillim, manifestuesit kanë çarë kordonin e policisë dhe janë grumbulluar të shumtë në hyrje të saj. Ndërsa është tentuar të hapin dyer e hyrjes kryesore, ata janë ...

 • Sondazh i ri në Shqipëri: pa punë, pa shpresa, të rinjtë gati për mërgim

  16 Shkurt, 2019
  gjendja ekonomike
  Qendra Shqiptare për Qeverisje të Mirë publikoi sot sondazhin e vitit 2018, sipas të cilit papunësia është shqetësimi kryesor i qytetarëve, krahas korrupsionit dhe besimit të ulët tek politika.

  Sondazhi me 5600 vetë në 18 qytete të mëdha të vendit zbuloi se qytetarët ankohen për ...

 • Luigi Soreca për DW: Manifestim paqësor, jo dhunë më 16 shkurt

  14 Shkurt, 2019

  Luigi SorecaAmbasadori i BE në Tiranë bën apel ekskluziv në Deutsche Welle për zhvillimin e një manifestimi paqësor në demonstratën e 16 Shkurtit në Tiranë. Mendoni për të ardhmen, thotë ai.

  Opozita në Shqipëri ka paralajmëruar se të shtunën (16.02.2019) do të zhvillojë në Tiranë një protestë masive me sloganin ”Shqiptarët nuk janë të varfër, por janë të vjedhur”, me ...

 • Rama ironizon Bashën: Do pushtetin? Të aplikojë te “Shqipëriaqëduam”. Përgjigje për 10 ditë

  12 Shkurt, 2019

  ramaThirrjet e Lulzim Bashës për protestën e 16 shkurtit, kryeministri Rama i ironizoi nga Lezha.

  “Çdo shqiptar gjënë që e kërkon thotë se i takon. Ti shiko Lulin, s’ka fituar asnjë palë zgjedhjesh dhe thotë ‘më takon pushteti’. Tani çfarë t’i bësh? Edhe ai të shkruajë te platforma, për 10 ditë i japim përgjigje”, tha Rama.

  “Mos ki frikë në datën ...

 • Basha: Rama, afat deri të premten. Të shtunën, populli do ta zërë në çark si minjtë

  12 Shkurt, 2019

  BashaPesë ditë nga protesta e 16 shkurtit, Policia e Shtetit dhe Partia Demokratike replikuan në distancë për atë që mund të ndodhë të shtunën. Policia ndau shqetësimin për përfshirjen e individëve me precedentë penalë, të cilët synojnë sipas saj destabilitetin e vendit, skenar që u hodh poshtë nga selia blu.

  “Partia Demokratike garanton çdo qytetar për sigurinë e tij në ...

 • Refuzim vizave amerikane 170 zyrtarëve shqiptarë

  8 Shkurt, 2019

  USA AmbasadaJanë mbi 170 zyrtarë dhe ish zyrtarë shqiptarë, së bashku me familjet e tyre, të cilëve, që prej vitit 2017 e deri më sot, u është mohuar ose revokuar viza për të udhëtuar drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ky fakt u bë i ditur sot nga ambasada amerikane në Tiranë në një deklaratë për gazetën Panorama. ...

 • Ardian Fullani merr postin e anëtarit të Bordit Këshillues në Bankën e Malit të Zi

  6 Shkurt, 2019

  Ardian-FullaniIsh-guvernatori i Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani do të jetë pjesë e Bankës Qendrore të Malit të Zi, si një prej 10 anëtarëve të Bordit Këshillues. Ky emërim ka sjellë reagime në shtypin malazez.

  Kjo për shkak të akuzave të ngritura ndaj Fullanit, kur u vodh Banka e Shqipërisë. Pyetur për mediat, Guvernatori i Bankës në Mal të Zi ka ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"