LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri: Studimi, qindra familje të prekura nga gjakmarrja

  13 Qershor, 2018

  pajtimShqipëria ka aktualisht 704 familje të prekura nga gjakmarrja, prej të cilave 591 jetojnë në Shqipëri ndërsa 113 prej tyre janë larguar jashtë vendit.

  Studimi u krye nga shoqata “Gjenerata e Re” me ndihmën e autoriteteve policore dhe OSHEE në 6 qarqet e prekura nga kjo dukuri: Shkodër, Kukës, Dibër, Lezhë, Tiranë dhe Durrës.

  Shkodra është e prekur më rëndë dukuria ...

 • Integrimi, Hahn: Nuk ka kapërcim fazash për Ballkanin Perëndimor

  11 Qershor, 2018

  johannes-hahnProcesi i integrimit për Ballkanin Perëndimor nuk ka kapërcim fazash është shprehur eurokomisioneri për zgjerimin Johannes Hahn.

  Ai ka mbajtur një leksion në Vjenë ku ka folur për strategjinë e Ballkanit Perëndimor, duke pasur parasysh dhe faktin se Austria merr presidencën e radhës të BE në korrik.

  “Strategjia e Ballkanit Perëndimor është parë si një dokument i rëndësishëm për të risjellë ...

 • Si realizohet bashkimi kombëtar? Albin Kurti: Referendum! Dy qeveritë, mbledhje propagandë

  1 Qershor, 2018

  albin kurtiBashkimi kombëtar mbetet në programin e Lëvizjes Vetëvendosje dhe me rikthimin e Albin Kurtit në krye të këtij subjekti politik në Kosovë thirrja për bashkim është bërë edhe më e fortë.

  Kreu i Vetëvendosjes e sheh bashkimin si një zgjidhje jo vetëm për problemet e sigurisë, por edhe për ato ekonomike e politike për shqiptarët në të dy shtetet ...

 • Emigrantët, Shqipëria kërkon ndihmë. Austria pro Shqipërisë për hapjen e negociatave

  30 Maj, 2018

  RamaShqipëria është e shqetësuar nga fluksi në rritje i emigrantëve të paligjshëm që nga Greqia kalojnë në vendin tonë me qëllim të arrijnë në vendet e Bashkimit Europian.

  Edi Rama ia bërë të qartë këtë problem edhe homologut të tij austriak, gjatë takimit që zhvilloi me të në Vjenë, duke kërkuar ndihmën e Europën për t’i bërë ballë këtij problemi.

  “Kemi ...

 • Tiranë: Zhvlerësimi i euro-s, sa bazohet tek burimet e ligjshme ekonomike

  30 Maj, 2018

  Arben Malaj OrnelaMonedha europiane euro humbi sot edhe 0,2 pikë të tjera në tregun e këmbimit valutor në Tiranë nga 126,4 në 126,2, duke thelluar më tej dobësimin e saj 5 mujor përballë lekut shqiptar.

  Ky është niveli më i ulët në 10 vite i euros, qysh nga viti 2009 kur ishte 123 lekë.

  Ekspertët e ekonomisë thonë se po ...

 • DASH-i mbi liritë fetare në Shqipëri dhe Kosovë

  29 Maj, 2018

  dashDepartamenti amerikan i Shtetit nxori të martën raportin e tij vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë. Raporti përfshinë të dhëna për gjendjen e lirisë së besimit në 200 shtetet e territore dhe dokumenton shkeljet e kryera nga qeveritë, grupet terroriste dhe individët.

  Në këtë raport analizohet në kapituj të veçantë edhe liria e besimit në Shqipëri ...

 • Kancelari austriak kërkon negociatat për Shqipërinë

  28 Maj, 2018

  Kurz“Me Shqipërinë dhe Maqedoninë duhet të hapim shpejt negociatat”, është shprehur kancelari austriak, Sebastian Kurz për gazetën gjermane “Welt am Sonntag”.

  Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz kërkon hapjen e shpejtë të negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë. “Kush kërkon të mënjanojë konfliktet në fqinjësinë tonë në Ballkanin Perëndimor dhe do të kontribuojë për stabilizimin, ai duhet t’u ...

 • Schütz – Ne jemi në anën tuaj

  28 Maj, 2018

  Ambas SchutzMe “Festë në Rrugë“ festohet në Tiranë 30 vjetori i bashkëpunimit ekonomik për zhvillim, Gjermani – Shqipëri.

  Një përvjetor që meriton një festë të pazakontë për rezultate të pazakonta: pjesëmarrjen e qytetarëve, përfituesve të drejtëpërdrejtë nga bashkëpunimi mes dy vendeve.  Panair në rrugë, produkte të biznesit shqiptar të mbështetur nga Gjermania, muzikë, argëtim, informacion, marrdhënie të reja.

  Gjermania – donatorja ...

 • Koncesionet e debatueshme të inceneratorëve në Shqipëri

  23 Maj, 2018

  inceneratoretNë Shqipëri, një seri kompanish të vogla në ortakëri me njëra-tjetrën dhe kompani me pronarë të panjohur të rregjistruara në parajsa fiskale janë fituese të tre koncesioneve të inceneratorëve. Kjo dëshmohet nga dokumentat e siguruara nga Zëri i Amerikës lidhur me këto projekte të cilat sipas specialistëve pritet të shumëfishojnë kostot e trajtimit të mbetjeve në kurriz të taksapaguesve.

  I ...

 • Shqipëri: Studim mbi përndjekjen e shkencëtarëve në diktaturë

  21 Maj, 2018

  konferenca trNë Tiranë, Autoriteti për Informimin mbi Dokumentat e Sigurimit të Shtetit sapo ka nisur një studim mbi përndjekjen e shkencëtarëve shqiptarë gjatë diktaturës komuniste.

  Studimi përfshin dekadën e parë të diktaturës, 1945-1954, kur regjimi komunist e shoqëroi instalimin e vet me vrasjen dhe burgosjen e dhjetëra dijetarëve shqiptarë.

  Autoriteti për Informimin mbi Dosjet e Sigurimit të Shtetit zhvilloi në Tiranë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"