LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Verifikimi i politikanëve, Venecia kundër propozimeve të PD

  15 Dhjetor, 2018

  Komisioni i veneciasKomisioni i Venecias rrëzoi sot ndryshimet kushtetuese të propozuara nga Partia Demokratike për proçesin e verifikimit të politikanëve dhe lidhjeve të tyre me krimin. Në opinionin e miratuar sot Komisioni konstaton se propozimet “nuk kanë arritur të ofrojnë udhëzime dhe masa mbrojtëse të përshtatshme për një proçes të tillë të ndjeshëm dhe mund të çojnë lehtësisht ...

 • Tiranë: Dita e tetë e protestës studentore në dy sheshe

  12 Dhjetor, 2018

  studentet trSot është dita e tetë e protestave studentore në Tiranë për 8 kërkesat e tyre.

  Ata kërkojnë uljen e tarifave dhe plotësimin e të drejtave dhe jetesës si studentë.

  Kryeministri Edi Rama po këmbëngul në një dialog me ta, por studentët thonë se kërkesat janë minimale dhe se nuk do të dialogojnë me të.

  Protesta po zhvillohet para ministrisë së arsimit ...

 • Dyshime të forta se pas firmës DH Albania fshihet biznesmeni Ulaj

  12 Dhjetor, 2018

  UnazaNë Shqipëri janë shtuar pyetjet rreth firmës së regjistruar në Delaware të SHBA, Dunwell Haberman, e cila përmes falsifikimit të dokumenteve të regjistrimit kompani kishte arritur të siguronte dy kontrata me vlerë prej rreth 30 milionë eurosh nga qeveria shqiptare.

  Firma kryente biznes me emrin DH Albania dhe në regjistrat kombëtarë si përfaqësues i saj figuron 26-vjeçari Avdjol Dobi.

  Kur ...

 • Athina reagon ndaj vendimit të Tiranës për tokat në bregdet

  12 Dhjetor, 2018

  harta e bregdetitNjë vendim i qeverisë shqiptare për transferimin tek Ministria e Turizmit të një sipërfaqe të konsiderueshme toke në vijën bregdetare Vlorë–Sarandë ka shkakuar reagimin e Ministrisë së Jashtme Greke. Përmes një deklarate të publikuar të martën Athina zyrtare tha se “shprehte shqetësimin të thellë pë vendimin e fundit të Qeverisë së Shqipërisë për të dhënë në ...

 • Protesta e studentëve ndahet në tre grupime në ditën e shtatë

  12 Dhjetor, 2018

  studentet trMijëra studentë të universiteteve publike po protestojnë para ministrisë së arsimit në kryeqytet, duke kërkuar përmirësim të kushteve të jetesës dhe ulje të tarifave të studimit.

  Kjo është dita e shtatë e protestës së tyre, sot më masive se asnjë ditë tjetër, ku morën pjesë studentë të universiteteve publike të Durrësit, Vlorës, Elbasanit, Shkodrës, Korçës, Gjirokastrës.

  Protestës iu bashkuan edhe ...

 • Shqipëri: Studentët protestues ultimatum për grevë urie

  12 Dhjetor, 2018

  studentetProtestës së studentëve në Shqipëri për kushte më të mira në arsimi e lartë i janë bashkuar edhe bashkohen mijëra gjimnazistë. Studentët paralajmërojnë për grevë urie.

  Protesta e studentëve për ndryshimin e sistemit të arsimit të lartë hyn të martën(11.12.) në një fazë të re për nga masiviteti dhe mjetet për realizimin e kërkesave të saj. Maturantët e gjimnazeve të  ...

 • Ngrihet KLP, institucioni i parë i Reformës në Drejtësi

  12 Dhjetor, 2018

  klpNgritja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë shënon institucionin e parë të sistemit të ri që Reforma në Drejtësi synon të krijojë. Mbledhja e Përgjithshme e Prokurorëve zgjodhi 6 anëtarët nga radhët e veta mes 9 kandidaturave. Për tre vendet nga radhët e Prokurorëve të Shkallës së parë në garë ishin 6 kandidatë. Votimi nxori fitues Besnik Canin, Gentian ...

 • Studentët nxjerrin emrat e pedagogëve që marrin lekë, ja kush janë

  8 Dhjetor, 2018

  studente 500 EuroStudentët që kanë hyrë në ditën e katërt të protestës së tyre, kanë marrë sot hapa konkrete për denoncimin e pedagogëve që kërkojnë para për të dhënë notë kaluese në provime.

  Në e mëposhtme shihen qartë emrat e pedagogëve të korruptuar mes tyre dhe emri i ish-bashkëshortit të Linda Ramës, Thanas Xhillari.

  Sipas studentëve të FSHN-së, Xhillari kërkon 500 ...

 • Unaza e Re, ARRSH pezullon punimet, nisin hetimet

  8 Dhjetor, 2018

  Unaza e reNë Shqipëri, Autoriteti Rrugor Shqiptar (ARRSH) njoftoi sot se ka vendosur të pezullojë aktivitetin ndërtimor të kompanive Biba X dhe DH Albania, për ndërtimin e një pjesë të Unazës së Re, pas publikimit mbrëmë të fakteve që hedhin hije të rënda dyshimi mbi falsifikimin e dokumentave nga ana e kompanisë amerikane Dunwell Haberman, e cila fitoi garën ...

 • Vettingu në politikë, Venecia: I paqartë

  6 Dhjetor, 2018

  VetinguKomisioni i Venecias vlerëson se propozimi për verifikimin e politikanëve dhe lidhjeve të tyre me krimin nuk ka qartësi ligjore dhe siguri juridike, si për rastet që çojnë në pamundësinë për t’u zgjedhur dhe humbjen e mandatit, ashtu dhe për mekanizmin e zbatimit. “Pavarësisht qëllimit legjitim të propozimit në situatën aktuale në Shqipëri – i cili synon të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"