LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama: Kushtetuta nuk njeh refuzimin e ministrave

  6 Nentor, 2018

  RamaNë Shqipëri, kryeministri Edi Rama tha sot se kushtetuta nuk i njeh asnjë të drejtë presidentit për të refuzuar propozimet për ministra, duke theksuar se refuzimi për dekretimin e gjeneralit Sandër Lleshi në postin e ministrit të Brendshëm, kishte shkaktuar një krisje kushtetuese. Deklaratat e tij zoti Rama i bëri gjatë seancës së parlamentit ku u votua shkarkimi i ...

 • Meta dekreton kreun e SHISH-it. Vendimi pas një viti, Bendo shkon në Kuvend

  6 Nentor, 2018

  Bendo SHISHMë shumë se një vit pas propozimit nga kryeministri Edi Rama, Presidenti Ilir Meta krijoi bindjen dhe dekretoi Helidon Bendon në krye të Shërbimit Informativ(SHISH).

  Emri i tij cilësohej si i refuzuar përfundimisht nga ana e Presidentit, pas shumë verifikimesh që iu bënë figurës së zv/shefit të shërbimit sekret shqiptar. Megjithatë, Bendo drejtoi realisht shërbimin që pas dorëheqjes së ...

 • Kryeministri Rama u takua me presidentin Meta për mosdekretimin e ministrit të brendshëm

  5 Nentor, 2018

  RamaKryeministri Edi Rama kërkoi sot një takim me presidentin Meta dhe pas 90 minutash, biseda u vlerësua nga selia e qeverisë si “konstruktive dhe e hapur”, dhe se “u bazua mbi një letër, që zoti Meta dërgoi mbi propozimin për të dekretuar si ministër të brendshëm zotin Sandër Lleshi”.

  Analistë dhe vëzhgues të pavarur të jetës politike pohojnë se Shqipëria ...

 • Rama-Meta, takimi 90 minuta; Kryeministria: Bashkëbisedimi do të vijojë

  5 Nentor, 2018

  rama-metaPrej mbrëmjes së të shtunës Presidenti i Republikës vijon të mos bëjë publike arsyet që e çuan në shkelje të Kushtetutës, duke mos dekretuar emërimin e Sandër Lleshit si ministër i Brendshëm.

  Përveç një fjalie në një grup në aplikacionin Whatsapp dërguar gazetarëve nga zyra e shtypit të Metës, kreu i Shtetit vijon të mosinformojë opinionin publik. Paraditen e të ...

 • Skadon afati, Meta nuk ka vendim për Lleshin

  3 Nentor, 2018

  Ilir MetaNë Shqipëri, presidenti Ilir Meta tha të premten në mbrëmje se ende nuk ka marrë një vendim për të dekretuar ministrin e ri të Brendshëm Sandër Lleshi, të propozuar nga kryeministri Edi Rama. Në një intervistë për portalin informative “Syri.net”, zoti Meta nuk ngurroi të merrte dhe shembullin e presidentit italian, i cili pak muaj më parë ...

 • Tahiri: Hetimet në Itali nuk gjetën asgjë të paligjshme

  1 Nentor, 2018

  Saimir TairiNë Shqipëri, ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, tha sot se hetimet e kryera në Itali për lidhjet e tij me grupin e vëllezërve Habilaj të përfshirë në trafikun e marijuanës janë pushuar pasi siç tha ai, nuk është gjetur asnjë provë e përfshirjes së tij

  Zoti Tahiri tha se kishte në dorë vendimin e një gjykate italiane ...

 • Euro e nis javën me rënie, a do të ndërhyjë Banka e Shqipërisë në treg?

  30 Tetor, 2018

  euroMonedha e përbashkët europiane e ka nisur javën e zhvlerësuar në raport me lekun. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro është këmbyer sot me 124.55 lekë, duke iu afruar nivelit minimal prej 124.17 që arriti në fillim të muajit qershor. Prej fillimi të tetorit monedha e përbashkët është zhvlerësuar përkundrejt lekut me rreth 1.73 lekë.

  Arsyeja kryesore ...

 • Shqipëria e Kosova, të fundit në rajon për të ardhurat për frymë

  27 Tetor, 2018

  ardhurat per frymeSi Shqipëria dhe Kosova renditen të fundit në Evropë (pa përfshirë vendet e ish-Bashkimit Sovjetik) për të ardhurat për frymë, sipas të dhënave të fundit të Fondit Monetar Ndërkombëtar, që ka përditësuar shifrat në “Pasqyrën Ekonomike Globale” të tetorit 2018.

  Për vitin 2018, Shqipëria vlerësohet të ketë të ardhura për frymë prej 5261 dollarësh, në vend të 102 ...

 • Shqipëri: Jep dorëheqjen Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj

  27 Tetor, 2018

  MPB TiraneDorëheqja e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, u bë e ditur të shtunën (27.10) nga një njoftim i kryeministrit Edi Rama, në median sociale, që bën me dije, se ka pranuar dorëheqjen e ministrit të Xhafaj.

  Nga postim i kryemnistrit të Shqipërisë, Edi Rama duket se arësye për dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj,  është kërkesa për  “shpejtësi, ...

 • Shqipëria fton investitorë gjermanë të zhvillojnë infrastrukturën aero-portuale

  27 Tetor, 2018

  Andreas ScheuerAndreas Scheuer, ministër i Transportit dhe Infrastrukturës Dixhitale të Republikës Federale të Gjermanisë, përfundoi të premten ( 26.10.2018 ) një vizitë zyrtare, një ditore, në Tiranë.

  Gjermania dhe Shqipëria konfirmojnë interes ë përbashkëtë për të thelluar bashkëpunimin në infrastrukturë dhe energji, kjo doli në ,pah gjatë vizitës në Tiranë (26.10) të ministrit gjerman të Transpportit dhe Infrastrukturës Dixhitale të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"