LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Projekte të rëndësishme energjetike për Shqipërinë dhe rajonin

  15 Gusht, 2016

  rrjeti energjetikMe mbështetjen e Gjermanisë janë mundësuar projekte të rëndësishme energjetike për Shqipërinë dhe rajonin, thotë në intervistë me DW-në ministri i Energjisë dhe i Industrisë së Shqipërisë, Damian Gjiknuri.

  DW: Së fundmi Shqipëria është kredituar me 30 milionë euro nga Gjermania për fazën e parë të projektit për ndërtimin e linjës së interkonjeksionit mes vendit tonë dhe Maqedonisë fqinje. ...

 • Turisti rus, Prokuroria do të kërkojë 30 ditë burg për Fatmir Kuçin

  5 Gusht, 2016

  hetime vdekja e turistit rusProkuroria e Vlorës i është drejtuar gjykatës duke kërkuar masën e sigurisë “arrest me burg, me afat 30-ditor” për shtetasin Fatmir Kuçi, derisa të përfundojë ekspertiza në mjetin lundrues tip skaf, për të konfirmuar nëse turisti rus u godit për vdekje prej tij apo jo.

  Masa do të shqyrtohet të shtunën ...

 • Ekonomia shqiptare në vështirësi

  5 Gusht, 2016

  BIRN GjergjEkonomia shqiptare vazhdon të përjetojë një nga vitet më të vështira të ecurisë së saj, ndërsa treguesit kryesorë janë në rënie dhe madje parashikohen me ulje nga vetë qeveria në rishikimin e buxhetit.

  Vëzhguesit e ekonomisë pohojnë se të ardhurat dhe shpenzimet buxhetore janë planifikuar më të ulëta se në fillim të vitit, inflacioni është vetëm një për ...

 • Tjetër aksident tragjik, dyshohet për 3 të vdekur

  4 Gusht, 2016

  aksidenti-trianeVetëm tre ditë pas aksidentit tragjik të Shkodrës një tjetër aksident fatkeq ka ndodhur në kufi me Maqedoninë.

  Tre persona raportohen se kanë humbur jetën gjatë këtij aksidenti rrugor, thotë paraprakisht Policia e Dibrës, ndërkohë që një person tjetër ka mbetur i plagosur.

  Ngjarja ka ndodhur në rrugën nacionale e hapur kohët e fundit, ndërkohë që ...

 • Meta: Ekzistojnë mundësitë që parlamenti të mblidhet këtë javë për miratimin e ligjeve të reformës në drejtësi

  27 Korrik, 2016

  Zëri i Amerikës: Z. Meta ju vini në një kohë tensionesh politike në Shqipëri ku u vu në diskutim edhe vazhdimi i qeverisë. Por para se të kalojmë tek ato marrëdhënie, mund të na flisni pak ...

 • OKB mbështet reformën territoriale në Shqipëri

  27 Korrik, 2016

  Ayse Cihan Sultanoğlu, Ndimës Sekretare e Përgjithshme e OKB dhe Drejtore e Zyrës Rajonale së PNUD-it për Europën flet për DW mbi marrëveshjen me Shqipërinë për projektin STAR 2 dhe gjendjen sociale në Shqipëri.

  UNDPDW: Znj. Sultanoğlu, sapo keni nënshkruar një marrëveshje me qeverinë e Shqipërisë për zbatimin e projektit STAR 2, të financuar nga Kombet e Bashkuara, Programi për ...

 • Ja sa është tarifa që duhet të paguani për “Rrugën e Kombit”

  26 Korrik, 2016

  Rruga-e-KombitMinistria e Transporteve dhe Infrastrukturës bëri sot me dije për publikun transparencën për “Rrugën e Kombit”, duke theksuar se tarifa që do të paguhet për të është 4.16 euro pa TVSH, ose 3.63 euro cent.

  Në një dalje publike para mediave, zëdhënësi Arbër Hitaj informoi publikun se Komisioni i Vlerësimit të Ofertave zgjodhi kompaninë më kapital financiar më të madh.

  “Tarifa ...

 • Gjermania financon interkonjeksionin Shqipëri-Maqedoni

  26 Korrik, 2016

  gjiknuriNë mjediset e Ministrisë së Energjisë u firmos këtë të martë marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj gjermane, që siguron financimin e projektit të lidhjes energjitike 400 kV mes Shqipërisë dhe Maqedonisë.

  Për palën shqiptare dokumenti u firmos nga ministri Damian Gjiknuri, ndërsa për palën gjermane nga ambasadorja Susanne Schutz.

  “Bëhet fjalë për një nga projektet ...

 • Refoma në drejtësi hap historik për qytetarët e Shqipërisë

  22 Korrik, 2016

  Në fillim të ditës të premten (22.07) pothuajse gjysmë ore pas mesnate, 140 deputetët e Parlamentit të Shqipërisë, miratuan paketën e ndryshimeve kushtetuese për reformën në drejtësi.

  drejtesiaVota e konsensuale, që kurorëzoi një proces 18 mujor angazhimi të politikanëve, ekspertëve vendas dhe të huaj, të mbështetur fuqimisht nga BE dhe SHBA, kaloi pas një maratone negociatash që u shoqëruan me ...

 • Reforma, ja risitë që sollën marrëveshjen

  21 Korrik, 2016

  kuvendiMarrëveshja është dashur mbi 8 orë për t’u arritur dhe ka nisur që në mesditë me disa takime që ka pasur kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta dhe dy ambasadorët që kanë qenë faktor kyç në arritjen e kësaj marrëveshje. Ka qenë pjesë e negociatave, por nuk ka qenë prezent fizikisht ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"