LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • SPAK kërkon autorizim Parlamentit për arrestimin e Berishës

  13 Dhjetor, 2023

  Hajdut BerishaSPAK kërkon autorizim për “arrest shtëpie/arrest me burg“ për ish-kryeminisrin Berisha. Kërkesa e SPAK vjen pas refuzimit këmbëngulës të ish-kryeministrit Berisha për të zbatuar masën e sigurisë të marrë nga Gjykata.

   

  Struktura e Posaҫme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, (SPAK) në Shqipëri depozitoi të martën, (12.12) kërkesën drejtuar Parlamentit të Shqipërisë për t’i dhënë autorizim  për “arrest shtëpie/arrest me burg” ...

 • Gjykata refuzon kërkesën e Belerit për t’i mundësuar betimin si kryebashkiak

  13 Dhjetor, 2023

  BeleriNë Shqipëri, Gjykata e Posaçme refuzoi sot kërkesën e kryetarit të zgjedhur të Bashkisë së Himarës Fredi Beleri, për t’u pajisur me leje të posaçme për të bërë betimin pranë Këshillit Bashkiak. Zoti Beleri, u arrestua dy ditë përpara votimeve të 14 majit nën dyshimet për shitblerje vote, dhe që atëherë ndodhet në paraburgim, ndërsa hetimet janë mbyllur dhe ...

 • Paralajmëron KE: Ndryshimet klimatike, mungesa e fuqisë punëtore nga emigracioni, rrezikojnë ekonominë shqiptare

  13 Dhjetor, 2023

  piramidaKomisioni Europian (KE) ka paralajmëruar në raportin e rij të fundit se ekonomia shqiptare do të përballet me disa rreziqe në rritje vitin e ardhshëm, që vijnë nga faktorë të brendshëm, si rreziqet e shtuara klimatike, problematika që është krijuar në mungesën e fuqisë punëtore si rrjedhojë e emigrimit të lartë dhe uljes së popullsisë. Në raport, Komisioni tha ...

 • 547 mijë turistë vizituan Shqipërinë në nëntor, Rama: Provë se vendi po vizitohet në çdo stinë të vitit e në çdo cep të territorit

  13 Dhjetor, 2023

  tiranaLajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama, i cili tha se kjo shifër tregon se vendi po vizitohet në çdo stinë të vitit dhe në çdo zonë të tij.

   

  Sipas kësaj shifre, numri i përgjithshëm i vizitorëve të huaj që kanë vizituar vendin tonë gjatë gjithë 2023-shit shkon në 9.45 milion, një shifër rekord, duke e kthyer Shqipërinë ...

 • BIRN, studimi: Përqëndrimi i mediave në pak pronarë rrezikon lirinë e shprehjes dhe demokracinë në Shqipëri

  13 Dhjetor, 2023

  BIRNRrjeti Ballkanik i Gazetarëve Investigativë (BIRN) dhe Regjistri Global i Medias (GMR) publikuan sot Monitorin e Pronësisë së Mediave në Shqipëri për vitin 2023.

   

  Monitori vërejti një përqëndrim të madh të pronësisë, ndjekësve dhe të ardhurave tek disa grupe familjesh, të cilat mbizotërojnë tregun mediatik.

  Në raport vlerësohen si tregues me rrezik të lartë – përqëndrimi në pak duar i tregut ...

 • Miratohet në pak minuta “Buxheti 2024”, mbyllet seanca mes tymueseve dhe shpërthimeve

  7 Dhjetor, 2023

  Kuvendi“Buxheti 2024”, është miratuar në pak minuta në një seancë të pazakontë plenare me 74 vota pro, 4 kundër dhe asnjë abstenim.

   

  Deputetët e opozitës grumbulluan karriget rreth foltores, mes përplasjes me Gardën, ndezën sërish tymuese me ngjyra, ndërsa u dëgjuan edhe shpërthime në sallë.

  Mes përplasjes së tavolinave dhe thirrjeve “Turp, turp”, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla ka miratuar nen ...

 • Hapet Muzeu i Forcave të Armatosura në Bërzhitë, Rama: Objekte, mjete e harta nga periudha e Ilirisë deri më sot

  7 Dhjetor, 2023

  FA MuzeuMuzeu i Forcave të Armatosura ka hapur më në fund dyert në Bërzhitë.

  Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama, i cili ka ndarë pamje nga ambientet e brendshme krahas së cilave thekson se ato janë dëshmi reale e historisë së ushtrisë shqiptare.

  Sipas Ramës, ky muze ndahet në 5 pavione të veçanta në një hapësirë prej 100 ...

 • Partia Popullore Europiane miraton rezolutën që kërkon lirimin e Belerit, reagon Rama

  6 Shtator, 2023

  EdiAsambleja e Partisë Popullore Europiane ka miratuar këtë të martë një rezolutë, të propozuar nga partia greke pjesë e këtij grupimi politik në BE, Nea Dimokratia, ku flitet për sundimin e ligjit në Shqipëri, veçanërisht për rastin e Fredi Belerit, kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, të burgosur për korrupsion zgjedhor.

  “I bëjmë thirrje autoriteteve shqiptare që të respektojnë rezultatin e ...

 • Ndryshimet në kabinetin qeveritar, Rama zbardh emrat e propozuar

  5 Shtator, 2023

  RamaEdi Rama me hapa të ngadaltë iu drejtua Asamblesë Kombëtare por më pas u pllakos nga djersët në ballë, kur foli për nevojën e partisë që drejton në të ecurinë  përpara me këmbë në tokë, e kuptuar realitetin e të tashmes.

   

  E quajti një detyrë të kësaj force politike nevojën e korrigjimit tani e pa vonesë. Fshikulloi ashpër ata socialistë ...

 • Po fitimeve, jo abuzimit! Thirrje për operatorët turistikë, fluksi vazhdon edhe në shtator

  4 Shtator, 2023

  turizmiBumi turistik që përballoi dhe vazhdon të ketë ende Vlora, duket se ka reflektuar edhe në të ardhurat financiare, jo vetëm të subjekteve dhe punonjësve të përfshirë, por edhe sa i takon mbledhjes se të ardhurave dhe tatimeve fiskale nga drejtoria e tatimeve të Vlorës.

  Drejtori Sokol Kananaj në një prononcim për Top Channel pohon rritjen e ndjeshme të mbledhjes ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"