LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Protestë kundër marrëveshjes së detit te Kryeministria

  3 Shkurt, 2018

  protesta trNjë protestë e organizuar nga shoqëria civile është zhvilluar ditën e sotme përpara Kryeministrisë për të kundërshtuar, atë që ata e quajnë si dhurimin me 12 milje të detit të Shqipërisë në favor të Greqisë.

  Gjithçka nisi pas deklaratave të ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Kotzis, i cili pak ditë më parë u shpreh se parimisht ishte rënë ...

 • Tiranë: SHBA kërkon rezultate kundër krimit të organizuar

  1 Shkurt, 2018

  LuSHBA u bënë sërish thirrje sot zyrtarëve shqiptarë që të përshpejtojnë luftën ndaj krimit dhe korrupsionit.

  Përmes një postimi në FB ambasadori i SHBA-ve në Shqipëri, Donald Lu u drejtoi një mesazh drejtuar politikanëve, policëve dhe prokurorëve, ku thekson se populli shqiptar do që t’i jepet fund pandëshkueshmërisë.

  “Ju u zotuat përpara popullit shqiptar dhe përpara nesh. Ne investuam në burimet ...

 • Kthimi i pronave shqiptare, nga heqja e “ligjit të luftës” nuk përfitojnë çamët

  31 Janar, 2018

  grek dhe shqiptarAthina dhe Tirana kanë akord për heqjen e ligjit të luftës. Rrëzimi i ligjit do të heqë edhe pengesat për rimarrjen e pronave, që shtetasve shqiptarë iu sekuestruan gjatë Luftës së Dytë Botërore.

  Top Channel mëson se marrëveshja nuk do të ketë efekt prapaveprues, që do të thotë se ish-pronarët s’do të mund të marrin dëmshpërblim për pronat, ...

 • Tiranë: Diplomacia dhe politika reagojnë për kufirin detar me Greqinë

  31 Janar, 2018

  Kotzias DitmirMinistria për Evropën dhe Punët e Jashtme deklaroi të martën në mbrëmje se delimitimi i hapësirave detare mes Shqipërisë dhe Greqisë është në interes të të dy vendeve.

  Ministria e jashtme shqiptare publikoi një deklaratë ku theksoi se përcaktimi përfundimtar i kufijve është i nevojshëm si për ushtrimin e sovranitetit dhe të drejtave sovrane në këto hapësira, ashtu edhe ...

 • “Patriotë me çizme e çamëristë…”, Rama reagon për “detin” me Greqinë

  30 Janar, 2018

  ramaNjë intervistë e ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias për televizionin shtetëror në Greqi, ku ai thotë se ka një dakordësi me Shqipërinë për kufirin detar, prej të cilit Greqia përfiton 12 milje detare ka rikthyer në qendër të vëmendjes këtë temë.

  Deklarata e Kotzias, ku ai thotë gjithashtu se në këtë hapësirë Greqia do të ushtrojë të drejtën e ...

 • Pakt për detin? Kotzias: Kemi rënë dakord për zgjerimin me 12 milje të ujërave greke

  30 Janar, 2018

  Ditmir NikosMinistri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias deklaron se është arritur dakordësi me Shqipërinë përsa i takon vijës së kufirit detar mes dy vendeve dhe thotë se Greqia do të përfitojë nga kjo 12 milje detare.

  Nikos Kotizas: Për Zonën Ekonomike Ekskluzive bëmë 13 orë negociata në fazën përfundimtare. Kishim filluar të diskutonim më përpara dhe më pas i ...

 • Tiranë – Protesta test për mbështetjen e qytetarëve ndaj opozitës

  29 Janar, 2018

  protestaDrejtuesit e partive opozitare mbajtën fjalime para protestuesve me thirrje për  të  vazhduar protestat në gjithë vendin deri në rrëzimin e qeverisë Rama 2, e cila sipas tyre nuk është legjitime pasi “ka blerë me paratë e drogës dhe të krimit 20 përqind të 71 deputeve të PS” në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit të kaluar. Para protestuesve mbajtën ...

 • Ministria e Brendshme: Protesta, monitorim nga ekspertët e huaj

  26 Janar, 2018

  MB trMinistria e Brendshmë bën të ditur se protesta e të shtunës do të monitorohet nga ekspertë të huaj të atashuar pranë këtij institucioni.

  Njoftimi për shtyp bën të ditur se plani i masave është realizuar me mbështetjen e misioneve të vendeve partnere, që asistojnë policinë e Shtetit.

  “Policia e Shtetit ka të gjitha kapacitetet për të garantuar të drejtën e ...

 • Tirana Smart City, Veliaj: Shumë shpejt 4 mijë biçikleta të reja

  26 Janar, 2018

  bicikleta-trKa përfunduar korsia për biçikleta në Bulevardin “Zogu I”, ndërsa kryebashkiaku Erion Veliaj bëri të ditur se shumë shpejt do të vijnë 4 mijë biçkleta të reja në Tiranë. Kjo korsi është e para e projektit prej 10 km.

  “Më në fund shohim dallëndyshen e parë të projektit prej 10 km korsi. Ky është segmenti i parë, më shumë sesa ...

 • Basha-Kryemadhi: Nesër protestë madhështore, s’ka dhunë

  26 Janar, 2018

  Basha-Kryemadhi-Kreu i PD, Lulzim Basha sëbashku me kryetaren e LSI, Monika Kryemadhi në një dalje të përbashkët për mediat u kanë bërë thirrje shqiptarëve të marrin pjesë në protestën e nesërme, duke theksuar se nuk ka asnjë skenar dhune.

  “Nuk do të jetë luftë, as spektakël. Unë do të jem bashkë me familjen”, theksoi Basha, ndërsa shtoi se në protestën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"