LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri: Të hetohen apo jo pasuritë e familjarëvë të politikanëve?

  14 Shtator, 2018

  korrupsioniPartia Demokratike në opozitë kërkon bërjen e vettingut edhe në politikë në Shqipëri. PS e mbështet parimisht nismën për vettingun, por me kusht që të përfshihen edhe pasuritë e anëtarëve të familjes së politikanëve.

  Në  Indeksin e Korrupsionit – 2017 të Transparency International për 180 vende të botës, rajoni i Ballkanit Perëndimor rezulton me nivel të lartë korrupsioni. Në një ...

 • “Top Talk”, Tabaku: Edhe me garë të hapur, kundër prishjes së Teatrit

  12 Shtator, 2018

  top talk TabakuE ftuara e kësaj të mërkure në emisionin “Top Talk” të gazetarit Denis Dyrnjaja, në Top Channel, ka qenë deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, biseda me të cilën është fokusuar fillimisht te çështja e Teatrit Kombëtar dhe përfshirja e Komisionit Europian në të.

  Pas reagimit të deputetit Eduard Shalsi, i cili në emër të mazhorancës tha se ...

 • Digjitalizimi, detyrim europian. Ligji u miratua në 2012. Shqipëria u kritikua për vonesën

  12 Shtator, 2018

  Ndërprerja e transmetimeve televizive në sistemin analog dhe kalimi i tyre në digjital është një proces i detyrueshëm për të gjitha vendet europiane, gjithashtu edhe për Shqipërinë, që ka nisur shumë vite më parë.

  “Me marrëveshjen e Gjenevës 06, ITU-ja, një organizëm i Kombeve të Bashkuara që merret me rregullimin e rrjeteve, ka vendosur që teknologjia digjitale do të aplikohet në të gjitha shtetet e Bashkimit Europian. Kjo marrëveshje është ratifikuar ...

 • “Magjia” e TAP drejt mbarimit; Investimet e huaja bien me 70 milionë euro

  11 Shtator, 2018

  tapPas rritjes së fortë në tremujorin e parë të vitit, investimet e huaja direkte janë ngadalësuar në periudhën prill-qershor, duke reflektuar faktin që punimet për ndërtimin e gazsjellësit TAP po shkojnë drejt fundit.

  Statistikat e bilancit të pagesave të Bankës së Shqipërisë bëjnë të ditur se në tremujorin e dytë, investimet e huaja direkte ishin 212 milionë euro, me një ...

 • Veliaj: Tirana do të ketë teatër të ri

  7 Shtator, 2018

  veliaj-Tirana do të ketë një teatër të ri kombëtar, ashtu siç ka të reja disa shkolla, sheshin “Skënderbej”, Pazarin e Ri apo Parkun Olimpik, deklaroi kryetari i Bashkisë së Tiranësm Erjon Veliaj.

  Ai inspektoi punimet për rikonstruksionin e shkollës së mesme “Andon Zako Çajupi”, ku edhe u shpreh se procesi për ndërtimin e teatrit të ri do të jetë transparent ...

 • Shkodra nën blind / Gjashtë persona të vrarë, 2 të zhdukur, Prokuroria lëshon 4 urdhër – arreste, 20 të shoqëruar

  5 Shtator, 2018

  Shkodra2Policia thuajse ka shkuar e gjitha në Shkodër, me repartet e saj më të specializuara. Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, Shqiponjat dhe të tjera njësi të njohura të forcave blu ndodhen në qytet. Ata kanë bërë të mundur krehjen e zonës dhe më në fund kemi edhe arrestime, sikundër persona që janë shoqëruar në komisariate.  Prokuroria ka lëshuar 4 ...

 • Porosia e Mogherinit: Të hapen negociatat me Shqipërinë

  3 Shtator, 2018

  MogheriniNë fjalimin e saj të fundit përpara vitit elektoral 2019 për Parlamentin Europian, në Konferencën e përvitshme të Ambasadorëve të BE-së që largohen dhe ata që marrin detyrën nga tani, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini ka theksuar ndër të tjera se përgjatë këtij viti duhet bërë ende shumë për të ngurtësuar ...

 • Shqipëria nuk prodhon. 100 bizneset më të mëdha, vetëm shërbime, tregti dhe ndërtim

  30 Gusht, 2018

  tiranaRenditja e 100 kompanive më të mëdha dëshmon se ekonomia shqiptare ka një problem të madh strukturor. Ajo nuk prodhon, por dominohet nga bizneset tregtare, ato të ndërtimit si dhe kompanitë e shërbimeve.

  Top Channel publikon listën e 100 bizneseve që realizuan xhiron më të lartë në vitin 2017. Sipas të dhënave të siguruara nga bilancet zyrtare, në total 100 ...

 • Takimi i kryemnistrave të Ballkanit Perëndimor në Durrës

  28 Gusht, 2018

  kryeministrat durresNë takimin e kryeministrave të Ballkanit Perëndimor në Durrës, Johannes Hahn, Komisioner i BE për Politikat Zgjerimit deklaroi, se: Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë nuk duhet të cënojë stabilitetin e rajonit.

  Edhe pse vetëm tre nga gjashtë kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor morrën pjesë në samitin informal një ditor të Durrësit, rajoni u shfaq i bashkuar në vizionin ...

 • Vaji i falsifikuar në treg, gjenden disa punishte që mashtronin me përbërjen

  27 Gusht, 2018

  aku“Top Channel faktoi gjatë këtyre ditëve mashtrimin që bëjnë prodhuesit e vajit të ullirit, duke shitur një përzierje industriale që nuk ka lidhje me ullirin.

  Investigimi ynë ka nxitur së fundmi edhe Autoritetin Kombëtar të Ushqimit, i cili gjobiti katër prodhues vaji në Tiranë dhe Vlorë, pasi tregtonin vaj të falsifikuar të ullirit.

  Ndaj subjekteve Saranda al. Jolant shpk, O dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"