LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ekskluzive/ Lu: Politika t’i trembet SPAK-ut. Vetting-u po ecën. Reforma, në fazën e re

  24 Gusht, 2018

  luKur flitet për reformën në drejtësi dhe për politikanët e korruptuar, ambasadori amerikan Dolald Lu në fund të mandatit të tij është po aq energjik sa në fillim.

  “Politikanët e korruptuar duhet të kenë frikë!” Kjo është një nga frazat më të njohura të Donald Lusë, e cila nuk mungoi as në përgjigjjet që ai i dha disa pyetjeve të ...

 • Shtëpia e rrënuar e Osman Takës, luftëtarit shqiptar që mahniti armiqtë

  24 Gusht, 2018

  shtepia e osman takesNjë histori nga Epiri, në kufi të Shqipërisë dhe Greqisë, me përmasat e një legjende: ajo e Osman Takës, luftëtarit që shpëtoi nga dënimi me vdekje duke i bërë për vete armiqtë me kërcimin e tij. Sot pa një përkujtimore dhe me shtëpi gati të rrënuar

  Duket gati si një legjendë. Si ajo e Shehrazades, vajza nga ...

 • “Der Standard”: Rusia, Turqia dhe Kina po përpiqen të rrisin ndikimin në Ballkan

  21 Gusht, 2018

  Ballkan HartaNë një artikull të gazetës austriake Der Standard thuhet se Rusia, Turqia dhe Kina po përpiqen të përfitojnë nga rënia e aktivitetit të BE dhe SHBA në Ballkanin Perëndimor, çka çon në një vakuum të ndikimit.

  “Rusia përdor dobësinë e të tjerëve”, thotë Florian Bieber, profesor në universitetin e Gracit. Ai shton se megjithatë, marrëveshja në pritje për emrin ...

 • Shqipëri: Riintegrimi i ish-emigrantëve jo i lehtë

  20 Gusht, 2018

  aeroportiStudimi për emigracionin shqiptar në 25 vitet e fundit: Emigracioni i ligjshëm në Gjermani nuk po i merr trurin Shqipërisë.

  Emigracioni ilegal dhe azil-kërkimi në Gjermani për motive ekonomike tanimë duken një kapitull i mbyllur për qytetarët e Shqipërisë. 99,4 % e azil-kërkuesve, pas refuzimit nga autoritetet gjermane nga 2014-2017 janë rikthyer në Shqipëri, shumica vullnetarisht dhe një pjesë me ...

 • Mini-hidrocentarlet në Ballkan

  16 Gusht, 2018

  Bosnje HercegovineLumenjtë e fundit të virgjër të Europës janë në Ballkan. Tani ata kërcënohen nga shkatërrimi prej ndërtimit të mini-hidrocentraleve private. Qytetarët përreth brigjeve të lumejve janë kundër.

  Një mëngjes kantieri i ndërtimit ishte hapur. “Fillimisht askush në fshatin tonë nuk  e dinte, se për çfarë po punohej”, thotë Tahira Tibold, kryetare bashkie e komunës Krushçica në Bosnjen Qendrore. Lumi ...

 • Jordan Daci: Politika ka frikë nga vetingu

  15 Gusht, 2018

  jordan daciPërfaqësuesi i Qendrës Shqiptare për Shtetin e së Drejtës profesor doktor Jordan Daci thotë se është e nevojshme që politika në Shqipëri të arrijnë një konsensus edhe më të gjerë për të tejkaluar ngërçin e krijuar me zbatimin e reformës në drejtësi, sesa ai që u desh për miratimin e saj. Gjatë një interviste për “Zërin e Amerikës” ...

 • Është koha e maskarenjve, tallen e ngërdheshen me idealet

  13 Gusht, 2018

  Ata mund të kishin zgjedhur pasuritë e ofruara, ofiqet joshëse, pronat e pushtetin e pafundëm, por ndryshe nga të sotmit, zgjodhën një rrugë tjetër, rrugën që i jepte shpirt një shteti të lirë shqiptar.
  Për këtë mision që ata e konsideronin të shenjtë shkrinë çfarë kishin, pasuri, karriera, u vranë, u masakruan, u dogjën shtëpitë, u therën familjet, e ata sërish nuk u ndalën.

  Janë të pafund ata patriotë, rilindës, luftëtarë ...

 • Tiranë: Afro 70 për qind e të rinjve gati të lënë vendin nga papunësia

  8 Gusht, 2018

  protestaRrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra CRCA sapo kanë kryer studimin Indeksin Kombëtar për të Rinjtë, si pjesë e studimit “Rinia në Shqipëri”.

  Indeksi është një anketim i 15 organizatave rinore nga doli se qeveria dhe bashkitë ka lënë pothuaj pa zbatuar planin kombëtar të veprimit për rininë dhe nuk përmbush detyrimet shtetërore ndaj saj.

  Sipas këtij Indeksi Kombëtar, rinia, ...

 • Ministria e Drejtësisë: Masa të ashpra ndaj gjyqtares Çela

  8 Gusht, 2018

  Ministria e DrejtesiseNë Shqipëri ministria e Drejtësisë dhe ajo e Brendshme kundërshtuan me forcë vendimin e gjyqtares së Vlorës Herila Çela për të lënë në arrest shtëpie një person të arrestuar dy herë radhazi brenda pak muajsh. “Sot, Ministria e Drejtësisë i ka kërkuar Inspektoriatit të Këshillit të Lartë të Drejtëisë me shumë urgjencë të hetojë për veprimet ...

 • Evropiani i Atletikës; Shqipëria me Smajlaj dhe Gegën

  6 Gusht, 2018

  Smajlaj dhe GegaStarton sot pasdite në Berlin, kampionati Evropian i Atletikës në ambiente të hapura. Shqipëria përfaqësohet në këtë eveniment me Izmir Smajlaj që do të marrë pjesë në garën e kërcimit së gjati dhe Luiza Gega.

  I pari që do të zbresë në pistat e atletikës do të jetë pikërisht Smajlaj, kampioni i Evropës në salla të mbyllura.

  Në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"