LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri: Baza e parë ajrore e NATO-s në Ballkanin Perëndimor

  6 Gusht, 2018

  NatoNë territorin e Shqipërisë do të ngrihet baza e parë ajrore e NATO-s në Ballkanin Perëndimor. Vendimi është marrë nga Këshilli i Atlantikut Verior, organi kryesor për vendimmarrjen politike të NATO-s.

  Fjala është për shndërrimin e bazës ajrore të Kuҫovës në bazë ajrore të Aleancës Atlantike. Lajmin e ka bëri me dije Kryeministri Rama të shtunën (08.2018) përmes medias sociale. ...

 • Zbardhet dosja e Adriatik Llallës, ja skema që përdorej për pastrim parash

  29 Korrik, 2018

  adriatik llallaZbardhet vendimi i Gjykatës për Krime të Rënda që vuri nën sekuestro pronat e ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla, ndaj të cilit po zhvillohen hetime për akuzën e pastrimit të parave. Në hyrje të vendimit, bie në sy fakti se çështja penale ndaj Llallës, është regjistruar kryesisht, mbi bazën e të dhënave të publikuara në media, ku ndër të tjera ...

 • Zjarret në Athinë, konfirmohet viktima e parë shqiptare

  24 Korrik, 2018

  athinaMes 77 personave të cilët kanë humbur jetën nga zjarret në Athinë, është edhe një grua me origjinë shqiptare.

  Nica Leka, me origjinë nga Leshnica e Sarandës, mësohet se ka vdekur në banesën e saj, në vendin e quajtur Mati. Nica është gjetur e shkrumbuar në banesën e saj.

  Bashkëshorti i saj grek ndodhet në gjendje kritike për jetën në spital.

  Episodi ...

 • Sekuestro pasurive të Llallës

  23 Korrik, 2018

  LlalaNë Shqipëri, Prokuroria e Krimeve të Rënda njoftoi sot se disa pasuri të e ish Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla janë vënë nën sekuestro preventive. Bëhet fjalë për një apartament 67 metra katrorë në Durrës, dhe katër parcela tokë arë në Tiranë, me një sipërfaqe të përgjithshme prej më shumë se 22 mijë metra katrorë. Sipas Prokurorisë “janë ...

 • Studimi/ 65 % e shqiptarëve nuk kanë para për pushime

  19 Korrik, 2018

  plazhiSezoni veror ka hyrë në kulmin e tij, por për shumë shqiptarë pushimet janë një luks, që atë nuk mund t’ia lejojnë vetes

  Sipas një studimi të financuar nga Komisionin Europian, 65 për qind e familjeve shqiptare nuk kanë të ardhura as për të përballuar një javë pushime larg shtëpisë.

  Kjo është shifra më e lartë në rajon, me diferencë ...

 • BE fillon zyrtarisht vlerësimin analitik të Shqipërisë

  18 Korrik, 2018

  Hahn RamaKomisioneri i BE, për Politikat e Zgjerimit dhe të Fqinjësisë, Johnnes Hahn shpalli në Tiranë të martën ( 17.07) fillimin zyrtar të procesit të vlerësimit analitik të Shqipërisë për negociatat me BE-në vitin e ardhshëm.

  Ligji dhe shteti i së drejtës: Këtu do të qëndrojë së pari lupa e Komisionit Europian në procesin analitik për të parë konkretisht progresin ...

 • Hahn viziton nesër Shqipërinë dhe Maqedoninë, çfarë pritet mbi negociatat

  16 Korrik, 2018

  HahnKomisioneri Evropian për Politikën e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn viziton nesër Tiranën dhe Shkupin.  Vizita konfirmohet nga Komisioni Europian në një postim në uebsajtin zyrtar.  Vizita e 17 korrikut pason publikimin e rezolutës së Këshillit në qershor që vendosi të shtyjë me një vit hapjen e negociatave për Maqedoninë dhe Shqipërinë.

  Në këtë kontekst, komisioneri Hahn do ...

 • Hahn, me Ramën në Bruksel: Negociatat, qëllim i përbashkët

  13 Korrik, 2018

  rama-hahnNjë javë përpara se të mbërrijë në Tiranë, bashkë me ekipin e tij, për të vënë në jetë zbatimin e reformave të kërkuara nga BE-ja për çeljen e negociatave vitin e ardhshëm, Komisioneri Johannes Hahn u shfaq në krah të kryeministrit shqiptar Rama, në një konferencë të përbashkët për shtyp në Bruksel.

  Hahn u shfaq optimist për ecurinë e reformave ...

 • Veliaj: Teatri i ri spektakolar, 8 herë më i madh në tokën ekzistuese

  13 Korrik, 2018

  veliajGjatë inspektimit të punimeve që po kryhen në Rrugën e Kavajës për shtimin e korsive të dedikuara për biçikletat, kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, theksoi se një nga arsyet pse teatri po sulmohet kaq shumë, lidhet me shembujt e deritanishëm, ku çdo projekt i nisur nga qeveria dhe bashkia është kurorëzuar me sukses.

  “Arsyeja pse teatri po sulmohet ...

 • Marrëveshja Shqipëri-Greqi, Rama: Do mbyllet me një pakt të ri

  11 Korrik, 2018

  RamaKryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për agjencinë greke të lajmeve “AMNA”, duke u shprehur se Shqipëria dhe Greqia do të arrijnë një marrëveshje për një dokument të ri strategjik bashkëpunimi.

  “Problemet janë të vështira mes dy vendeve, por zgjidhja e tyre është absolutisht e nevojshme. Gjëja më e rëndësishme është që jo vetëm t’i zgjidhim këto probleme, por ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"