LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri: Investimet më të mëdha aty ku ka më pak prioritet

  24 Nentor, 2017

  mbeturinatVendgrumbullime mbetjesh pa leje mjedisore, djegie mbeturianash, hedhje mbetjesh spitalore buzë lumejve. Keqmenaxhimi i mbetjeve të ngurta është një ndër faktorët kryesorë të ndotjes në Shqipëri.

  Prej fundit të vitit 2016 qeveria gjermane po e ndihmon qeverinë shqiptare për ndërtimin e një strategjie për mbetjet e ngurta. Këshillimet bëhen përmes Shoqërisë Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar (GIZ).

  Hermann Plumm, drejtor i projektit pranë ...

 • Johannes Hahn: Liria e medias element kyҫ për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE

  10 Nentor, 2017

  HahnIntervistë ekskluzive për DW e komisionerit të BE për Politikën e Fqinjësisë Europiane dhe Negociatat e Zgerimit. Hahn flet për lirinë e medias dhe perspektivën europiane.

  DW: Komisioner Hahn, në konferencën që po zhvillohet në Tiranë, “BE- Ballkani Perëndimor, Ditët e Medias” ju thatë se garantimi i lirisë së shprehjes dhe medias është një nga kriteret politike që ...

 • Hahn, procesit i rivlerësimit të gjyqtarëve i rëndësishëm për hyrjen në BE

  9 Nentor, 2017

  HahnKomisioneri europian për Zgjerimin Johannes Hahn tha sot në Tiranë se për një rekomandim pozitiv për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë duhen pritur rezultatet e para të procesit të rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë.

  Në përfundim të takimit me kryeministrin Edi Rama, komisioneri Hahn shpjegoi se pret që rezultatet e para të arrihen në fillim të vitit ...

 • “Top Story”, Himara dhe negociatat e Kretës

  8 Nentor, 2017

  top storyKjo fundjavë pritet të jetë shumë e rëndësishme për Shqipërinë dhe për Greqinë. Në një takim që pritet të jetë thuajse një “Big Brother”, por pa kamera, dy ministrat e Jashtëm, Bushati dhe Kotzias do të mbyllen aty me shpresën për të nxjerr në fund një “tym të bardhë”.

  Kjo lidhet me një sërë problemesh që janë të pambyllura, ...

 • Bugajski: në Shqipëri trashëgimia e komunizimit vazhdon në forma të ndryshme

  8 Nentor, 2017

  BugajskiEksperti i çështjeve të Ballkanit, Janusz Bugajski, thotë se në Shqipëri nuk ka patur një mbështetje të mjaftueshme në favor të njerëzve që e kundërshtuan komunizmin dhe vuajtën nëpër burgje. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, zoti Bugajski thotë se trashëgimia e komunizimit vazhdon edhe sot në forma të ndryshme.

  Zëri i Amerikës: Kanë kaluar më shumë se dy ...

 • Shqipëri, strukturë e posaçme kundër krimit të organizuar

  7 Nentor, 2017

  Fatmir XhafajNë Shqipëri u prezanua sot Task Forca kundër organizatave dhe grupeve kriminale, një strukturë e posaçme e cila do të ketë mbështetjen edhe të ekspertëve të huaj, të FBI-së amerikane, e të njësive antikrim të Gjermanisë, Italisë dhe Britanisë së madhe.

  Me krijimin e Task Forcës, siç u shpreh ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, “i shpallim një luftë ...

 • Rritet bashkëpunimi ushtarak SHBA – Shqipëri

  6 Nentor, 2017

  LuDiplomatë amerikanë, zyrtarë shqiptarë dhe përfaqësues ushtarakë nga të dy vendet u takuan sot në bazën e ushtrisë shqiptare të Zall Herrit.

  Aty u morën në dorëzim disa pajisje moderne, dhuratë nga SHBA dhe u rivlerësua bashkëpunimi dypalësh në fushën e mbrojtjes.

  Ushtria amerikane i dorëzoi sot kolegëve shqiptarë një seri automjetesh të blinduara, pushkë të sofistikuara sipas standardit të NATO-s, ...

 • “Gjurmë Shqiptare”: Kush nuk e do Pashko Vasën?!

  4 Nentor, 2017

  https://youtu.be/foJE923ezC0

  Pashko Vasa nuk ishte një patriot i zakonshëm, por një ndër ideologët Ndiqni videon e plotë të dokumentarit të gazetarit Marin Mema.kryesorë të rilindjes kombëtare… A e njohim ne sa ç’duhet figurën e tij? Historia e jetës së Pashko Vasës, të panjohurat dhe të pathënat… Kush po kërkon sot zhdukjen e kujtimit të tij? Çfarë fshihet pas? Të vërtetat tronditëse.

  Ndiqni videon e plotë të dokumentarit të gazetarit Marin Mema.

  Top Channel ...

 • Top Story, si mbërriti dosja “Habilaj” në Top Channel

  31 Tetor, 2017

  GJYQI-HABILAJTTop Channel transmetoi i pari më datë 17 tetor detajet e dosjes së Habilajve. Prej orës 15:00 të asaj dite e deri më tani vijon cikloni politik, por po vijon edhe një hetim për Habilajt, ndërsa ish-ministrit Tahiri ju kontrollua banesa dhe u mor në pyetje nga Prokuroria.

  Ish-Kryeministri Berisha disa ditë më pas kishte një variant të ...
 • Sekuestrohen pasuri të Habilajve

  31 Tetor, 2017

  HabilajNë Shqipëri është ekzekutuar sot vendimi i marrë një ditë më parë nga Gjykata e Vlorës për vënien nën sekuestro preventive të disa pasurive të vëllezërve Habilaj dhe bashkëpunëtorëve të tyre

  Vendimi është marrë pasi grupi Habilaj akuzohet të ketë qenë pjesë e një organizate italo shqiptare e cila trafikonte marijuanë drejt Italisë. Moisi Habilaj u arrestua pak javë më ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"