LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rama-opozitës: Votoni të hënën reformën në drejtësi; reagon Berisha

  5 Maj, 2016

  Parlamenti shqiptarKryeministri Edi Rama i ka bërë ftesë opozitës që të hënën të votojë reformën në drejtësi. “Po patët mundësi ditën e hënë hajdeni votoni reformën në drejtësi, të paktën në këtë pikë të mos u dali boja. Sepse është e rëndësishme më shumë për ecurinë e përbashkët të vendit tonë dhe integrimit tonë në BE”, tha ...

 • Reforma në drejtësi, PS e LSI: Ta votojmë javën e ardhshme

  4 Maj, 2016

  reforma drejtesiJava e ardhshme duket se do të jetë vendimtarja për fatin e reformës në drejtësi, kur do të hidhet në votim në parim dhe nen për nen në Komisionin e Posaçëm projekti i diskutuar deri më tani.

  Në përfundim të mbledhjes së kësaj të mërkure, kreu i këtij komisionit, Fatmir Xhafaj foli për hapat ...

 • Masa e sigurisë për gjyqtarin Hoxha, sot mblidhet KLD

  3 Maj, 2016

  Ibrahim-HoxhaSot në orën 18:00 do të mblidhet Këshilli i Lartë i Drejtësisë për të për të dhënë autorizim për të vazhduar procesin ndaj gjyqtarit të Gjykatës së Tiranës, Ibrahim Hoxha.

  Ky i fundit u arrestua dje pasi së bashku me djalin e tij, i morën një shtetasi 600 mijë lekë të rinj për një vendim gjyqësor në favor të tij.

  Mbledhja ...

 • Deklaratat e Berishës për armatosje, PS depoziton kallëzim në Prokurori

  29 Prill, 2016

  Berisha-kuvendNjë javë pasi ish kryeministri Sali Berisha bëri deklaratën e tij në Kuvend për armatosje kundër qeverisë, grupi i PS-së ka depozituar kallëzim ndaj tij në Prokurorinë e Përgjithshme.

  Ka qënë vetë nënkryetari i grupit, Taulant Balla që ka depozituar kallëzimin në Prokurori. Kallëzimi është bërë në bazë të neneve 222, 223 dhe 267 që ...

 • ERE: Çmimi, 9.52 Lekë për kilovat

  28 Prill, 2016

  EREEnti Rregullator i Energjisë sqaron se që me vendimin e dhjetorit të vitit 2014, çmimi për konsumatorët familjarë nga me dy fasha, përkatësisht 13.5 lekë dhe 7.7 lekë për kilovatorë, u unifikua në 9.5 lekë për kilovatorë, çmimi mesatar i realizuar për konsumatorët familjarë në vitin 2015 rezulton të jetë 9.52 Lekë/kWh.

  ERE thekson se ...

 • Steinmeier lëvdon vullnetin për reforma të Shqipërisë

  28 Prill, 2016

  Shqipëria e Gjermania kanë marrëdhënie të mira, Gjermania e mbështet rrugën e reformave të Shqipërisë, por rajoni i Ballkanit lufton ende me probleme të mëdha. Steinmeier-Bushati në ujdi për reformat.

  Bushati SteinmeierKontakte të ngushta Shqipëri-Gjermani. Bushati në Berlin

  “Është bukur të jesh këtu në Berlin”, e përmblodhi vizitën me kortezi diplomatike ministri i Jashtëm i ...

 • Dhënia e dijes për fenë në arsimin publik – Shqipëria model?

  28 Prill, 2016

  Stephanie Schwandner-Sievers, antropologe dhe njohëse e Shqipërisë thotë për DW, se: “edukimi i të menduarit kritik të nxënësve ndihmon në parandalimin e ekstremizmit”.

   

  kishaKëtë shtator, në kurrikulat mësimore të arsimit laik, publik të Shqipërisë, do të futet edhe dhënia e dijeve për fetë. Këtë do ta bëjë të mundur zbatimi i një projekti pilot, në pesë shkolla nëntëvjeçare dhe ...

 • Nato, Nishani takim me Stoltenberg

  28 Prill, 2016

  Vlerësimi për rolin e Shqipërisë. Presidenti Nishani: Mbështesim anëtarësimin e Malit të Zi e Maqedonisë. Sekretari i Përgjithshëm: Muajin e ardhshëm firma e Protokollit të Anëtarësimit me Malin e Zi

  Nishani StoltenbergPresidenti shqiptar Bujar Nishani u takua sot në selinë e Natos në Bruksel me Sekretarin e Përgjithshëm të Aleancës Jens Stoltenberg, në kuadër të përgatitjeve të Takimit të Nivelit ...

 • Qeveria mbrojti Gërdecin, firma e Petro Koçit: Ishte aksident teknologjik

  27 Prill, 2016

  VENDIMI I GERDECITQëndrimi i Gardës nuk është i pari në radhën e qëndrimeve të qeverisë Rama ndaj çështjeve të bujshme të qeverisë së mëparshme. Një qëndrim të njëjtë ka mbajtur qeveria Rama sikurse qeveria Berisha edhe për çështjen e Gërdecit.

  Në ankimimin e dorëzuar në gjykatë një vit më parë, një dokument që mban firmën ...

 • Shtypi në Shqipëri, Kosovë pjesërisht i lirë

  27 Prill, 2016

  FreedomHouseOrganizata Freedom House, me seli në Shtetet e Bashkuara, vlerëson se Shqipëria dhe Kosova janë në mesin e vendeve me shtyp pjesërisht të lirë.

  Në raportin e kësaj organizate, të publikuar të mërkurën, Kosova radhitet në vendin e 96-të me 49 pikë, ndërsa Shqipëria në vendin e 106-të, me 51 pikë. Klasifikimi bëhet sipas një shkalle nga 0 në 100, ku zero ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"