LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Hahn: BE, zgjedhje e padiskutueshme e shqiptarëve

  8 Shtator, 2017

  HahnVetëm pak orë përpara nisjes nga puna të Parlamentit te ri, Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn u është drejtuar me një videomesazh shqiptarëve, gjatë përfundimit të Shkollës Verore Europiane të Këshillit Kombëtar të Integrimit.

  “Zgjedhja për t’u bërë pjesë e BE-së është një prej atyre zgjedhjeve për të cilat ju shqiptarët për dekada nuk keni ...

 • Presidenti grek: Shqipëria po minon rrugën drejt BE, duke shkelur të drejtën e pronës

  8 Shtator, 2017

  presidentet grek francezNë një darkë të shtruar për nder të vizitës së presidentit francez  Emmanuel Macron, e para jashtë Francës që prej fitores së tij në zgjedhje, homologu I tij grek Prokopis Pavlopoulos ka çuar mesazhe të rrepta ndaj Shqipërisë dhe Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë.

  Midis të tjerash, në fjalimin e tij presidenti grek ...

 • SHBA dhe BE mbështesin gazsjellësin Fier-Split

  8 Shtator, 2017

  tapShtetet e Bashkuara mbështesin e ndërtimin e gazsjellësit joniano-adriatik, i cili nis në Fier, ku do të bëhet lidhja e gazsjellesit tjetër TAP dhe përfundon në Kroaci. Ambasadori Amerikan në Tiranë, Donald Lu tha se gazsjellësi IAP do të rrisë furnizimin me energji për Shqiperine dhe rajonin.

  “Ne luftojmë për korridorin jugor sepse ai do ...

 • Plani i ri për turizmin, Rama: Asnjë hotel pa impiant për ujërat e zeza

  7 Shtator, 2017

  rama-turizmiPlanin për një Shqipëri turistike edhe më të mirë vitin e ardhshëm qeveria duket se e ka gati, të paktën kryeministri Edi Rama i ka të qarta idetë se çfarë duhet përmirësuar.

  “Vitin tjetër do kemi një sezon sh më cilësor në shumë aspekte, në të gjitha anët. Do kërkojmë që të gjitha hotelet dhe ...

 • Integrimi, Bushati: Viti 2018, vendimtar për në BE

  6 Shtator, 2017

  busahtiMjaft më me data, siç është bërë deri më sot. Duke folur për herë të parë jo vetëm si ministër i Jashtëm, por edhe si kryenegociator për integrimin e vendit në BE, Ditmir Bushati nuk i shmangu kritikat për mënyrën sesi është parë deri më sot ky proces.

  “Vitet e shkuara është luajtur shumë me ...

 • Rama: Qeveria e re, fund burokracisë në 100 ditë

  6 Shtator, 2017

  ramaKryeministri Edi Rama ka reaguar pasditen e së mërkurës pas mbledhjes informale të qeverisë së re, duke premtuar se ajo do të luftojë burokracinë në institucione, niveli i të cilës sipas tij ka arritur rekordin Guinness.

  “Në 1 vit burokracia shqiptare kërkon 4.5 milionë çertifikata. Ky konsum skandaloz, kohe, lekësh e nervash do mbarojë me ...

 • Bushati takon Cavusoglu, bisedojnë për krijimin e linjës ajrore shqiptare

  4 Shtator, 2017

  BushatiKrijimi i linjës ajrore shqiptare me ndihmën e Turqisë, një nismë kjo e bërë publike muaj më parë nga Kryeministri Edi Rama dhe Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ka qenë në qendër të diskutimeve të takimit që ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati zhvilloi me homologun e tij turk Mevlut Cavusoglu.

  Takimi mes dy ministrave u ...

 • Njësia e posaçme, në një muaj heq 500 patenta

  31 Gusht, 2017

  njesia e posacmePrej gati një muaji, akset rrugore të vendit po mbikëqyren nga Njësia Operacionale e Policisë Rrugore, një strukturë e posaçme e ngritur me qëllim ndëshkimin e shkeljeve të rënda, edhe në zona ku strukturat lokale kanë vështirësi për arsye familjariteti.

  Top Channel ndoqi një ditë pune të kësaj njësie, e cila këtë të ...

 • Regjistrimi në universitete, Dhori Kule kundër afatit 48 orësh

  30 Gusht, 2017

  Dhori KuleSot është dita e dytë e regjistrimeve në universitete, por sipas të dhënave nga fakultetet numri i maturantëve të vendosur është i vogël. Një prej tyre është 19-vjecarja që ka zgjedhur degën Administrim Biznes.

  “Ishte preferenca ime e parë”, thotë ajo.

  Por, ka edhe të rinj që kanë frikë të presin për t’iu ardhur radha ...

 • Reparti që u mori jetën 300 fëmijëve

  30 Gusht, 2017

  TE-ZHDUKURITNë rrënojat e kampit famëkeq të punës “Reparti 84” në Tepelenë është përkujtuar sot Dita Ndërkombëtare e të Zhdukurve.


  Disa dhjetëra të mbijetuar dhe familjarë të tyre morën pjesë në mbjelljen simbolike të selvive që do të pagëzohen me emrin “Pylli i Fëmijëve” në kujtim të rreth 300 fëmijëve që humbën jetën nga persekutimi, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"