LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Krimi shqiptar aleanca me mafien italiane

  27 Shkurt, 2018

  antimafiaOrganizatat kriminale shqiptare që veprojnë në Itali kanë rritur aktivitetin e tyre duke lidhur aleanca me grupet mafioze më të rëndësishme që veprojnë atje. Këto deklarata i bëri sot në Tiranë Drejtuesi i Prokurorisë së antimafias italiane Federico Cafiero De Raho, i cili pati takime me ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe Kryeprokuroren Arta Marku. Sipas zotit De Raho, ...

 • Tiranë: Përzgjedhja e policisë, polemika mes deputetëve dhe analistëve

  27 Shkurt, 2018

  AfrimNë Tiranë, qeveria dhe opozita debatuan me tone të ashpra mbi gjendjen e rendit publik, gjatë një séance ku u shqyrtua një projekt-ligj mbi vetingun e policisë.

  Por analistë të pavarur mendojnë se nisma e fundit u ndërmor për t’ia paraqitur Bashkimit Europian si një sukses, por vetingu i policisë nuk është aspak i lehtë me inkriminim e gjerë të ...

 • Juncker vlerëson përparimin e Shqipërisë

  26 Shkurt, 2018

  Juncker Edi 2Presidenti i Komisionit europian Jean-Claude Juncker deklaroi sot në mbrëmje në Tiranë, ndalesa e dytë e turneut të tij në vendet e Ballkanit perëndimor se “Shqipëria nuk pushon së arrituri përparime” dhe se “ajo ka ndërmarë reforma në shumë fusha që janë mbresëlënëse”. Këto deklarata ai bëri në përfundim të takimit me kryeministrin Edi Rama. Vizitat ...

 • Juncker: Plotësoni kriteret dhe ejani në BE!

  26 Shkurt, 2018

  Juncker EdiPresidenti Jean-Claude Juncker vazhdon sot ( 26.02.2018 ) vizitën e tij në Tiranë. Ai dërgoi mesazhe premtuese jo vetëm për Shqipërinë, por edhe rajonin. Kushti: plotësimi i kritereve!

  Plotësoni të gjitha kriteret e anëtarësimit dhe nëse kjo ndodh, ejani në 2025 në Bashkimin Euroipian! Presidenti i  Komisionit Europian, Juncker, inkurajoi nga Tirana të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor ta ...

 • Tiranë: Varfëria, temë e polemikave partiake

  26 Shkurt, 2018

   

  edi varferiaNë Tiranë, partitë kryesore politike po debatojnë mbi varfërinë dhe ndryshimin e skemës së ndihmave ekonomike.

  Opozita akuzoi qeverinë se ndërpreu fondet e mbijetesës së mijëra familjeve të varfëra në mes të dimrit, dhe i la pa mbrojtje e pa punë.

  Por qeveria pohoi se shkurtimi i listave u bë prej abuzimeve të shumta, që u zbuluan në to nga ...

 • Nga Stalini te Mao, Shqipëria socialiste në analizën e Dr. Elidor Mëhillit

  23 Shkurt, 2018

  from stalin to maoRrethanat, ngjarjet dhe aktorët që i dhanë formë historisë pas Perdes së Hekurt mbeten një burim interesi për historianët dhe akadamikët megjithëse kanë kaluar dekada që nga hapja e sferës ish-komuniste. Studiuesi Elidor Mëhilli jep kontributin e tij duke shtjelluar përvojën e Shqipërisë gjatë diktaturës, por edhe dinamikat e ndërlikuara që krijoi regjimi i asaj kohe ...

 • Zgjerimi i BE-së: Juncker udhëton në Ballkan

  23 Shkurt, 2018

  JunckerNga e diela e deri të mërkurën (26 shkurt – 01 mars 2018) presidenti i Komisionit të BE-së, Jean Claude Juncker, do të vizitojë Ballkanin Perëndimor. Nga Brukseli, Bernd Riegert

  Me këtë turne rrufe në Maqedoni, Shqipëri, Serbi, Mal të Zi, Bosnjë-Herzegovinë dhe Kosovë, Junckeri synon të “japë kurajë”, siç e quan ai. Në strategjinë e prezantuar para do kohe ...

 • Hahn:”Shqiptarët vuajnë nga një imazh i caktuar”

  23 Shkurt, 2018

  HahnKomisioneri i BE Johannes Hahn i thotë “Die Welt” se viti 2025 është vetëm synim për anëtarësimin e Serbisë e Malit të Zi në BE. Për shqiptarët ai thotë se vuajnë nga imazhi i tyre për avancimin drejt BE.

  “Viti 2025 është vetëm një datë indikative, jo garanci. Ajo i detyron Shtetet e Ballkanit Perëndimor, por edhe BE ...

 • TI: Shqipëria shënon rënie ndërsa Kosova pak përparim në luftimin e korrupsionit

  22 Shkurt, 2018

  TIRaporti i organizatës Transparency International, mbi shkallën e korrupsionit në botë e ka radhitur Shqipërinë në vendin e 91-të, duke shënuar kësisoj përkeqësim të gjendjes në krahasim me një vit më herët kur ajo ishte radhitur në vendin e 83-të.

  Kosova kësaj radhe radhitet e 85-ta, me gjithsej 39 pikë, duke shënuar përparim krahasuar me një vit më parë ...

 • Hahn: Shqipëria ka bërë reforma të rëndësishme, në verë rekomandimi për hapjen e negociatave

  22 Shkurt, 2018

  HahnKomisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn ka dhënë një intervistë së fundmi për “Die Welt” mbi perspektivën e vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt anëtarësimit në BE.

  Johannes Hahn është shprehur se KE-ja do të rekomandojë hapjen e negociatave të pranimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë deri në verë.

  “Komisioni Europian ka shumë të ngjarë që të rekomandojë hapjen e negociatave deri ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"