LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Berlini heq shpresat për anëtarësim të shpejtë të Ballkanit

  6 Shkurt, 2018

  Steffen SeibertQeveria gjermane ka reaguar e rezervuar lidhur me strategjinë e re të Komisionit Europian për Ballkanin, e cila prezantohet të martën (06.02) në Strasburg e që synon t’i japë shtysë integrimit të këtyre vendeve në BE.

  Të hënën qeveria gjermane u tregua e rezervuar lidhur me përpjekjen e re të Komisionit Europian që prezantohet të martën në Strasburg nga ...

 • A po hetohet Edmond Haxhinasto?

  5 Shkurt, 2018

  HaxhinastoDosja e rrugëve për të cilat deri tani janë arrestuar në dy çështje të ndryshme Dashamir Xhika, Andi Toma dhe 11 persona të tjerë, mund te prekë edhe Emond Haxhinaston, deputet i LSI-së dhe ish-ministër i Transporteve. Hetimet nisën pasi Damian Gjiknuri bëri kallëzimin në prokurori në dhjetor të vitit të kaluar, çka lë të kuptohet se kjo dosje ...

 • “Pritshmëritë për Strategjinë e BE për Zgjerimin”

  5 Shkurt, 2018

  Komisioni evropianDitën e martë Komisioni europian pritet të prezantjë strategjinë e tij të zgjerimit me vendet e Ballkanit perëndimor. Në Shqipëri ekspertë të procesit të integrimit, e shohin atë si një rikthim të vëmendjes së Europës drejt rajonit dhe si një mundësi e cila nuk duhet humbur, veçanërisht për Shqipërinë, për nisjen e bisedimeve për anëtarësim.

  Deklaratat e para të ...

 • Gjirokastër, toka po rrëshqet

  5 Shkurt, 2018

  gjirokasterBanorët e pallatit në lagjen Kodra e Shtufit thonë se ende janë të paqartë mbi masat, ndërsa tregojnë se kodra kishte paralajmëruar për rrëshqitje rreth dy muaj më parë kur u panë të çara në rrugën tashmë të shembur, por nuk u mor asnjë masë për parandalimin.

  “Nuk di gjë. Nuk mund të akuzojë njeri. Të merren masa të menjëhershme. ...

 • Shqipëria shënon rritje, ndërsa Kosova rënie në indeksin e lirive ekonomike

  3 Shkurt, 2018
  Heritage FondationHeritage Foundation

  Fondacioni Heritage publikoi raportin mbi Indeksin për Liritë Ekonomike në botë, sipas të cilit 102 nga 180 vende të përfshira kanë shënuar përmirësim, ndërsa 75 kanë pësuar rënie.

  Shqipëria ka ...

 • Protestë kundër marrëveshjes së detit te Kryeministria

  3 Shkurt, 2018

  protesta trNjë protestë e organizuar nga shoqëria civile është zhvilluar ditën e sotme përpara Kryeministrisë për të kundërshtuar, atë që ata e quajnë si dhurimin me 12 milje të detit të Shqipërisë në favor të Greqisë.

  Gjithçka nisi pas deklaratave të ministrit të Jashtëm të Greqisë, Nikos Kotzis, i cili pak ditë më parë u shpreh se parimisht ishte rënë ...

 • Tiranë: SHBA kërkon rezultate kundër krimit të organizuar

  1 Shkurt, 2018

  LuSHBA u bënë sërish thirrje sot zyrtarëve shqiptarë që të përshpejtojnë luftën ndaj krimit dhe korrupsionit.

  Përmes një postimi në FB ambasadori i SHBA-ve në Shqipëri, Donald Lu u drejtoi një mesazh drejtuar politikanëve, policëve dhe prokurorëve, ku thekson se populli shqiptar do që t’i jepet fund pandëshkueshmërisë.

  “Ju u zotuat përpara popullit shqiptar dhe përpara nesh. Ne investuam në burimet ...

 • Kthimi i pronave shqiptare, nga heqja e “ligjit të luftës” nuk përfitojnë çamët

  31 Janar, 2018

  grek dhe shqiptarAthina dhe Tirana kanë akord për heqjen e ligjit të luftës. Rrëzimi i ligjit do të heqë edhe pengesat për rimarrjen e pronave, që shtetasve shqiptarë iu sekuestruan gjatë Luftës së Dytë Botërore.

  Top Channel mëson se marrëveshja nuk do të ketë efekt prapaveprues, që do të thotë se ish-pronarët s’do të mund të marrin dëmshpërblim për pronat, ...

 • Tiranë: Diplomacia dhe politika reagojnë për kufirin detar me Greqinë

  31 Janar, 2018

  Kotzias DitmirMinistria për Evropën dhe Punët e Jashtme deklaroi të martën në mbrëmje se delimitimi i hapësirave detare mes Shqipërisë dhe Greqisë është në interes të të dy vendeve.

  Ministria e jashtme shqiptare publikoi një deklaratë ku theksoi se përcaktimi përfundimtar i kufijve është i nevojshëm si për ushtrimin e sovranitetit dhe të drejtave sovrane në këto hapësira, ashtu edhe ...

 • “Patriotë me çizme e çamëristë…”, Rama reagon për “detin” me Greqinë

  30 Janar, 2018

  ramaNjë intervistë e ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias për televizionin shtetëror në Greqi, ku ai thotë se ka një dakordësi me Shqipërinë për kufirin detar, prej të cilit Greqia përfiton 12 milje detare ka rikthyer në qendër të vëmendjes këtë temë.

  Deklarata e Kotzias, ku ai thotë gjithashtu se në këtë hapësirë Greqia do të ushtrojë të drejtën e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"