LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Manjani takon këshilltarët e Merkel: Asistencë gjermane për zbatimin e ligjit

  24 Shkurt, 2016

  Ylli ManjaniMinistri i Drejtësisë, Ylli Manjani, në vijim të qëndrimit të tij në Gjermani, ka zhvilluar këtë të mërkurë takime me këshilltarët e kancelares Angela Merkel.

  Lajmi bëhet i ditur përmes një njoftimi për shtyp të shpërndarë nga zyra e LSI-së, sipas të cilit Manjani është takuar edhe me zyrtarë të Bundestagut.

  “Biseduam për rritjen e ...

 • Samiti i BERZH-it, Rama: Skema të reja kreditimi për bujqësinë

  23 Shkurt, 2016

  ramaKryeministri Rama ka publikuar në “Facebook” foto të samitit të BERZH-it, mbajtur ditën e djeshme në Londër. Bashkëngjitur me fotot e samitit, pjesë e të cilit ai ishte në cilësinë e kryeministrit të vendit, Rama shkruan se BERZH-i në raportin e fundit ka vlerësuar rritjen e ekonomisë shqiptare. Për kryeministrin, falë edhe mbështetjes së BERZH-t, sektori privat dhe konkurrenca ...

 • Manjani: më shumë ekspertizë gjermane në hartimin e ligjeve

  23 Shkurt, 2016

  Reforma në drejtësi dhe azilkërkuesit në fokus të vizitës së ministrit shqiptar të Dretjësisë Ylli Manjani në Berlin. Ai bisedoi me autoritetet gjermane të drejtësisë, me këshilltarë të kancelares dhe deputetë.

  Ylli Manjani GjermaniMinistri shqiptar i Drejtësisë Ylli Manjani pati edhe një takim të shkurtër në Berlin (22.02) me homologun gjerman Heiko Maas

  Deutsche Welle: ...

 • Interkonjeksioni Shqipëri-Maqedoni, BE-ja konfirmon grantin prej 12 mln euro

  22 Shkurt, 2016

  rama-vukanovic-gruevskiBashkimi Evropian ka konfirmuar synimin për të siguruar një grant prej 12 milionë eurosh për të mbështetur ndërtimin e interkonjeksionit të parë të energjisë elektrike mes Shqipërisë dhe Maqedonisë. Lajmi u bë e ditur përmes një njoftimi për shtyp të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, pas samitit të Investimeve të Ballkanit Perëndimor që u mbajt sot në Londër, ...

 • Tiranë: Dhunë dhe arrestime në protestën pro mjedisit

  22 Shkurt, 2016

  protesta parkuForca të shumta policore arrestuan sot drejtuesit e protestës pro mjedisit në Parkun e Liqenit Artificial të Tiranës. Veprimtarët e mjedisit po protestonin kundër ndërtimeve të bashkisë në parkun e Liqenit Artificial. Ata rrëzuan rrethimin e kantierit, ku po nis ndërtimi i bashkisë në mes të parkut.

  Veprimtarët e mjedisit po përpiqen të pengojnë një ndërtim të ...

 • Halili: “Shqipëria e nisi demokracinë pa disidentë, studentët mërguan”.

  19 Shkurt, 2016

  Llukman HaliliStudiuesi Llukman Halili sapo ka botuar në Tiranë në gjuhën shqipe studimin e doktorimit të tij “Lëvizja Studentore shqiptare 1990-91”.

  Zoti Halili thotë se lëvizja e studentëve të Shqipërisë ishte një lëvizje anti-komuniste, që i arriti qëllimet e saj.

  Autori thotë gjatë një interviste me kolegun tonë në Tiranë, Ilirian Agolli, se mungesa e ...

 • FMN livron dy këstet e tjera Shqipërisë

  18 Shkurt, 2016

  Bordi ekzekutiv miraton dhënien e afro 72,4 milion eurove. “Rimëkëmbja ekonomike në rrugën e duhur, por rreziqet janë ende të pranishme”

  FMNBordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi në mbledhjen e tij të djeshme rishikimin e ecurisë së ekonomisë së Shqipërisë në bazë të programit tre vjecar të asistencës  nënshkruar me qeverinë shqiptare në shkurt të vitit 2014. Programi parashikon ...

 • Fatos Klosi: Ardhja e muxhahedinëve, një shërbim ndaj SHBA-ve

  17 Shkurt, 2016

  fatos_klosiArdhja e muxhahedinëve në Shqipëri është një shërbim i vogël që ne i bëjmë Shteteve të Bashkuara të Amerikës kundrejt mbështetjes së saj të madhe. Kështu e konsideron ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, në një koment për gazetën “Shekulli”, ardhjen edhe të rreth 2000 muxhahedinëve në vendin tonë. Sipas Klosit pavarësisht numrit kjo nuk mund të konsiderohet ...

 • Bushati takon Mogherinin dhe Hahnin

  16 Shkurt, 2016

  bushati mogheriniGjatë ditës së dytë të vizitës së tij në Bruksel, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati zhvilloi takime me Përfaqësuesen e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurisë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe me Komisionerin për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn.

  Sipas njoftimit të Zyrës së Shtypit të Ministrisë së ...

 • Kerry në Tiranë: Mbështetje reformave

  15 Shkurt, 2016

  Sekretari amerikan i Shtetit: Vendi po lëviz në drejtimin e duhur. Vlerësime dhe për angazhimin e Shqipërisë në luftën kundër terrorizmit. Diskutohet Reforma në Drejtësi. Takim dhe me kryetarin e opozitës Basha.

  Kerry RamaSekretari amerikan i Shtetit John Kerry tha sot në Tiranë se Shtetet e Bashkuara mbështesin reformat e ndërmarra dhe se vendi sipas tij është në rrugën e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"