LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Miratohet në pak minuta “Buxheti 2024”, mbyllet seanca mes tymueseve dhe shpërthimeve

  7 Dhjetor, 2023

  Kuvendi“Buxheti 2024”, është miratuar në pak minuta në një seancë të pazakontë plenare me 74 vota pro, 4 kundër dhe asnjë abstenim.

   

  Deputetët e opozitës grumbulluan karriget rreth foltores, mes përplasjes me Gardën, ndezën sërish tymuese me ngjyra, ndërsa u dëgjuan edhe shpërthime në sallë.

  Mes përplasjes së tavolinave dhe thirrjeve “Turp, turp”, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla ka miratuar nen ...

 • Hapet Muzeu i Forcave të Armatosura në Bërzhitë, Rama: Objekte, mjete e harta nga periudha e Ilirisë deri më sot

  7 Dhjetor, 2023

  FA MuzeuMuzeu i Forcave të Armatosura ka hapur më në fund dyert në Bërzhitë.

  Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama, i cili ka ndarë pamje nga ambientet e brendshme krahas së cilave thekson se ato janë dëshmi reale e historisë së ushtrisë shqiptare.

  Sipas Ramës, ky muze ndahet në 5 pavione të veçanta në një hapësirë prej 100 ...

 • Partia Popullore Europiane miraton rezolutën që kërkon lirimin e Belerit, reagon Rama

  6 Shtator, 2023

  EdiAsambleja e Partisë Popullore Europiane ka miratuar këtë të martë një rezolutë, të propozuar nga partia greke pjesë e këtij grupimi politik në BE, Nea Dimokratia, ku flitet për sundimin e ligjit në Shqipëri, veçanërisht për rastin e Fredi Belerit, kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, të burgosur për korrupsion zgjedhor.

  “I bëjmë thirrje autoriteteve shqiptare që të respektojnë rezultatin e ...

 • Ndryshimet në kabinetin qeveritar, Rama zbardh emrat e propozuar

  5 Shtator, 2023

  RamaEdi Rama me hapa të ngadaltë iu drejtua Asamblesë Kombëtare por më pas u pllakos nga djersët në ballë, kur foli për nevojën e partisë që drejton në të ecurinë  përpara me këmbë në tokë, e kuptuar realitetin e të tashmes.

   

  E quajti një detyrë të kësaj force politike nevojën e korrigjimit tani e pa vonesë. Fshikulloi ashpër ata socialistë ...

 • Po fitimeve, jo abuzimit! Thirrje për operatorët turistikë, fluksi vazhdon edhe në shtator

  4 Shtator, 2023

  turizmiBumi turistik që përballoi dhe vazhdon të ketë ende Vlora, duket se ka reflektuar edhe në të ardhurat financiare, jo vetëm të subjekteve dhe punonjësve të përfshirë, por edhe sa i takon mbledhjes se të ardhurave dhe tatimeve fiskale nga drejtoria e tatimeve të Vlorës.

  Drejtori Sokol Kananaj në një prononcim për Top Channel pohon rritjen e ndjeshme të mbledhjes ...

 • 20 vite euro-optimizëm”/ Rama nga Samiti i Bledit: Shpresoj ta mbani premtimin për zgjerim në 2030-ën edhe pse se besoj!

  28 Gusht, 2023

  RamaKryeministri Edi Rama ka mbërritur në Slloveni, ku së bashku me liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor merr pjesë në samitin e Bledit – një organizim strategjik i përvitshëm motoja e të cilit këtë herë është “Solidaritet për Sigurinë Globale”.

  Kryeministri Rama mori pjesë sot në Panelin e Liderëve, së bashku me Kryeministrin e Kosovës, Kryeministrin e Malit të Zi, ...

 • Shqipëri, ish-muzeu i diktatorit shndërrohet në qendër për teknologjinë

  27 Gusht, 2023

  PiramidaNjë muze i ndërtuar në fund të viteve 1980 në Tiranë për të nderuar diktatorin shqiptar Enver Hoxha po shndërrohet në një qendër trajnimi për teknologjinë dhe programet kompjuterike.

   

  Pas rënies së komunizmit në Shqipëri, ndërtesa qe njihet si Piramida, për shkak te formës që ka, u përdor mes tjerash edhe si qendër e një kanali televiziv dhe si zyrë ...

 • “Për Himarën do presim gjyqin”, Rama mesazh Micotakisit: Miqtë flasin!

  27 Gusht, 2023

  edi ramaKryeministri Edi Rama zhvilloi një intervistë të gjatë me gazetarin grek Pavlos Papadopoulos për prestigjozen “Kathimerini”, nga ku u prekën shumë çështje.

   

  Fillimisht kryeministri i përgjigjet pyetjes nëse u ndje i fyer personalisht që Mitsotakis nuk e ftoi në Athinë në darkën joformale të së hënës së kaluar me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor?

  “Të lidhësh këtë qëllim kaq të madh, ...

 • Rruga Elbasan-Qafë Thanë, pjesë e korridorit VIII me impakt të rëndësishëm për zhvillimin e turizmit në juglindje

  25 Gusht, 2023

  Koridori 8Rruga Elbasan-Qafë Thanë, pjesë e korridorit VIII, për të cilën  aktualisht po punohet me ritme të shpejta në terren, është një nga projektet infrastrukturore premtuese me një dimension shumë të rëndësishëm për zhvillimin e turizmit në zonën juglindore të vendit, si dhe lidhjes së vendit tonë me Maqedoninë, Greqinë dhe Bullgarinë.

   

  Kjo rrugë së bashku me së bashku me ...

 • McGonigal pranon fajësinë, punoi për oligarkun rus në shkelje të sanksioneve amerikane

  16 Gusht, 2023

  McGonogalIsh-agjent i FBI-së, Charles McGonigal, pranoi para një gjykate në Nju Jork të martën se kishte punuar për oligarkun rus Oleg Deripaska, në shkelje të sanksioneve amerikane.

   

  Ish-agjenti i kundërzbulimit të FBI-së e pranoi fajin për një akuzë në këmbim të tërheqjes së akuzave të tjera.

  Ish-agjenti McGonigal, i cili jeton në Nju Jork, është akuzuar veçmas në një gjykatë federale ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"