LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Xhafaj: Skanuam njerëzit e krimit. U mbyll faza paraprake e betejës

  4 Dhjetor, 2017

  Ashtu siç raportoi Top Channel pak ditë më parë, policia ka tashmë një hartë të shtrrirjes së grupeve kriminale në Shqipëri.

   Përpara ekspertëve të huaj, në konferencën rajonale kundër krimit të organizuar që po zhvillohet në Tiranë, ministri Brendshem Fatmir Xhafaj u zotua për tolerancë zero gjatë operacionit “Forca e Ligjit”.

  “Ka përfunduar faza paraprake, ajo e katalogimit të grupeve kriminale me të dhëna për persona, lidhjet e tyre kriminale, ...

 • Shqipëri, përmbyten mbi katër mijë e 700 banesa e dhjetëra biznese

  4 Dhjetor, 2017

  PermbytjetNë Shqipëri u përmbytën këtë javë mbi 4 mijë e 700 banesa, 40 biznese dhe afro 15 mijë hektarë toka.

  Edhe këtë vit qeveria premtoi dëmshpërblime, por së shpejti nisin sigurimet e detyrueshme të banesave dhe bizneseve.

  Edhe këtë vit qeveria premtoi dëmshpërblime, por së shpejti nisin sigurimet e detyrueshme të banesave dhe bizneseve.

  Kryeministri Edi Rama tha se përmbytjet dhe katastrofat ...

 • Përpjekjet kundër SIDË-s në Shqipëri

  2 Dhjetor, 2017

  Në Shqipëri u zbuluan këtë vit 81 persona të prekur nga HIV / AIDS. Kjo sëmundje u mori jetën 15 personave.

  Mjekët pohojnë që ndërsa vdekjet janë në rritje, numri i kontrolleve është në rënie dhe shumica e rasteve me HIV /AIDS zbulohen vonë.

  sidaKëtë vit janë diagnostikuar 81 raste të reja të prekura nga HIV/AIDS, nga të cilët 57 meshkuj, ...

 • Shqipëri: Gjendje e jashtëzakonshme nga rreshjet e pandërprera

  1 Dhjetor, 2017

  permbytjeRreshjet e dendura dhe të vazhdueshme të shiut e kanë sjellë Shqipërinë(1/12/2017) në një situatë rreziku të përmbytjeve masive.

  Shirat filluan dRreshjet e dendura dhe të vazhdueshme të shiut e kanë sjellë Shqipërinë(1/12/2017) në një situatë rreziku të përmbytjeve masive. y ditë më parë duke arritur më shumë se 100 mm në 24 orë dhe sipas parashikimit të motit ato ...

 • Pagesat e PD për lobim në SHBA, Prokuroria nis hetimet

  30 Nentor, 2017

  BashaNë Shqipëri Prokuroria e Tiranës ka nisur hetime rreth shpenzimeve që Partia Demokratike rezulton të ketë kryer ndaj kompanive të lobimit në Shtetet e Bashkuara në prag të zgjedhjeve të qershorit të kaluar, por që nuk janë të deklaruara pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Shumica e majtë ka hedhur dyshime të forta për burimin e të paktën 675 mijë ...

 • Shqipëri: Investimet më të mëdha aty ku ka më pak prioritet

  24 Nentor, 2017

  mbeturinatVendgrumbullime mbetjesh pa leje mjedisore, djegie mbeturianash, hedhje mbetjesh spitalore buzë lumejve. Keqmenaxhimi i mbetjeve të ngurta është një ndër faktorët kryesorë të ndotjes në Shqipëri.

  Prej fundit të vitit 2016 qeveria gjermane po e ndihmon qeverinë shqiptare për ndërtimin e një strategjie për mbetjet e ngurta. Këshillimet bëhen përmes Shoqërisë Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar (GIZ).

  Hermann Plumm, drejtor i projektit pranë ...

 • Johannes Hahn: Liria e medias element kyҫ për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE

  10 Nentor, 2017

  HahnIntervistë ekskluzive për DW e komisionerit të BE për Politikën e Fqinjësisë Europiane dhe Negociatat e Zgerimit. Hahn flet për lirinë e medias dhe perspektivën europiane.

  DW: Komisioner Hahn, në konferencën që po zhvillohet në Tiranë, “BE- Ballkani Perëndimor, Ditët e Medias” ju thatë se garantimi i lirisë së shprehjes dhe medias është një nga kriteret politike që ...

 • Hahn, procesit i rivlerësimit të gjyqtarëve i rëndësishëm për hyrjen në BE

  9 Nentor, 2017

  HahnKomisioneri europian për Zgjerimin Johannes Hahn tha sot në Tiranë se për një rekomandim pozitiv për hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë duhen pritur rezultatet e para të procesit të rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë.

  Në përfundim të takimit me kryeministrin Edi Rama, komisioneri Hahn shpjegoi se pret që rezultatet e para të arrihen në fillim të vitit ...

 • “Top Story”, Himara dhe negociatat e Kretës

  8 Nentor, 2017

  top storyKjo fundjavë pritet të jetë shumë e rëndësishme për Shqipërinë dhe për Greqinë. Në një takim që pritet të jetë thuajse një “Big Brother”, por pa kamera, dy ministrat e Jashtëm, Bushati dhe Kotzias do të mbyllen aty me shpresën për të nxjerr në fund një “tym të bardhë”.

  Kjo lidhet me një sërë problemesh që janë të pambyllura, ...

 • Bugajski: në Shqipëri trashëgimia e komunizimit vazhdon në forma të ndryshme

  8 Nentor, 2017

  BugajskiEksperti i çështjeve të Ballkanit, Janusz Bugajski, thotë se në Shqipëri nuk ka patur një mbështetje të mjaftueshme në favor të njerëzve që e kundërshtuan komunizmin dhe vuajtën nëpër burgje. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, zoti Bugajski thotë se trashëgimia e komunizimit vazhdon edhe sot në forma të ndryshme.

  Zëri i Amerikës: Kanë kaluar më shumë se dy ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"