LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Media gjermane: “Orët luksoze të gjykatësve” shqiptarë

  25 Tetor, 2017

  gazetat gjermaneGazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” i kushton vëmendje dekriminalizimit të drejtësisë shqiptare dhe luftës së patundur të një diplomati amerikan.

  Nën artikullin me titull “Orët luksoze të gjykatësve” gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” nënvizon se një diplomat amerikan kërkon të dekriminalizojë drejtësinë në Shqipëri. Fjala është në artikullin e medias gjermane për diplomatin amerikan, ambasadorin e SHBA-së në Shqipëri, Donald Lu. ...

 • Llalla: Trafikantët ndihmohen nga kush duhet t’i luftojë

  24 Tetor, 2017

  LlallaNë Shqipëri prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla tha sot se në shumë raste narkotrafikantët ndihmohen nga individë që kanë për detyrë t’i luftojnë ata. Deklarata e tij vjen në momentin kur prokuroria ka deklaruar se dyshime për përfshirjen e ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, në mbështetje të një organizate italo-shqiptare që trafikonte marijuanë. Zoti Tahiri publikoi sot një ...

 • Rama: Jo arrestimit pa prova të Tahirit

  23 Tetor, 2017

  Rama

  Në Shqipëri kryeministri Edi Rama deklaroi sot se partia e tij do të refuzojë kërkesën e Prokurorisë për arrestimin e ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri si “të pabazuar në prova”, ndërsa theksoi se do t’i japë të gjithë mbështeten “nje hetimi serioz e të thellë”. Duke folur në mbledhjen e grupit parlamentar socialist, zoti Rama tha se deri ...

 • PS përjashton ish-ministrin e Brendshëm Saimi Tahiri nga grupi parlamentar

  23 Tetor, 2017

  SaimirPS përjashton Saimir Tahirin nga grupi parlamentar, por ai mbetet deputet i lirë jashtë këtij grupi. Opozita i bën thirrje BE-së dhe qeverisë amerikane: bëjini presion Ramës t’i heqë Tahirit imunitetin.

  Ish-Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, që nga e hëna paradite (23.10) nuk do te jetë më deputet i grupit parlamentar të Partisë Sosialiste. Kryemnistri Edi Rama, njëkohësisht edhe kryetari ...

 • Tahiri hedh poshtë akuzat për lidhje me Habilajt

  20 Tetor, 2017

  TahiriNë Tiranë, ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri i ftuar në emizionin “Opinion” të Blendi Fevziut, hodhi poshtë mbrëmë, akuzat e Prokurorisë për lidhje të tij me vëllezërit Habilaj, pjestarë të një grupi kriminal italo-shqiptar që merrej me trafikun e lëndëve narkotike nga Shqipëria. Në kërkesën e saj drejtuar parlamentit, për autorizim për arrestimin e tij, Prokuroria është mbështetur ...

 • Saimir Tahiri para heqjes së imunitetit

  20 Tetor, 2017

  Saimir TahiriParlamenti i Shqipërisë vendos sot për heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm, deputetit socialist Saimir Tahiri. Ai dyshohet për përfshirje në një grup kriminal për trafikim lëndësh narkotive.

  Komisioni i Mandateve dhe Imunitetit në Parlamentin e Shqipërisë do të marrë sot në mesditë (20/10/2017) vendim lidhur me heqjen e imunitetit të Saimir Tahirit, deputet socialist, ish-ministër i Brendshëm. ...

 • Shkup, takim i kryeministrave të katër vendeve ballkanike

  18 Tetor, 2017
  Samiti ballkanik shkupSot në Shkup u takuan kryeministrat e katër vendeve të Balkanit në konferencën rajonale të quajtur “Samiti 100”. Kryeministrat e Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Bosnjë e Hercegovinës folën për nevojën e heqjes së pengesave të qarkullimit të njerëzve dhe mallrave dhe për lidhjet infrastrukturore ndërmjet tyre.
  Kryeministrat e Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi dhe të Bosnjë ...
 • TAP, sa 71 “Eiffel”. Në 2018 lëshohet gazi nga Azerbajxhani

  17 Tetor, 2017

  tapNdërtimi i gazsjellësit TAP po shkon drejt fundit sipas parashikimeve. Nga Zvicra kompania njoftoi zyrtarisht se ka përfunduar dërgesat e të gjitha tubave në tre vendet pritëse, Shqipëri, Itali dhe Greqi.

  Në Selanik u bë transporti i fundit, duke mbyllur kështu një nga ciklet më të rëndësishme të ndërtimit të gazsjellësit.

  Gjithsej janë transportuar 55 mijë ...

 • Bushati i përgjigjet Athinës: Gati të ndjekim modelin grek, nëse ka

  16 Tetor, 2017

  BushatiPas “sulmit” diplomatik të Athinës zyrtare një ditë më parë, lidhur me miratimin e ligjit të pakicave kombëtare, ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati është përgjigjur duke i kujtuar homologut të tij Kotzias se është kërkuar një model prej tij.

  “Të gjithë kolegëve, qofshin këta fqinj apo jo, përfshirë edhe Greqinë, gjatë ...

 • Rama: BE çmenduri me izolimin e Kosovës

  14 Tetor, 2017

  Rama

  Ai thekson se shqiptarëve u është sosur durimi me Bashkimin Evropian dhe se qëndrimi i Brukselit në çështjen e hapjes së negociatave është një çmenduri pasi sipas tij, BE po i jep më shumë përparësi procesit të integrimit të Serbisë dhe Malit të Zi, ndërsa ka anashkaluar vendin tonë.

  Në një intervistë për gazetën gjermane, “Frankfurter Rundschau”, Rama shprehet se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"