LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kriza, Lu: Ende shpresë për zgjidhje

  27 Prill, 2017

  LuNë Shqipëri ambasadori amerikan Donald Lu është i mendimit se ka ende vende për një zgjidhje të krizës politike, e cila prej më shumë se dy muajsh sheh opozitën në protestë për të kërkuar një qeveri teknike, duke refuzuar të rregjistrohet për të marrë pjesë në zgjedhje. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ambasadori Lu shpjegon se, të ...

 • Media gjermane: Shqipëria, vend i NATO-s po kthehet gjithnjë e më shumë në rrezik sigurie

  27 Prill, 2017

  Frankfurter Allgemeine ZeitungGazeta e njohur gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” u ka kushtuar vëmendje zhvillimeve të fundit në Shqipëri, duke theksuar se në këtë vend po ashpërsohet gjithnjë e më shumë kriza politike.

  Kreui i Komisionit të Politikës së Jashtme në Parlamentin Europian, David McAllister nuk ia doli dot të ndërmjetësojë mes dy partive kryesore në Shqipëri, thekson në artikullin e ...

 • Qua Vadis Shqipëri? Negociata pa rezultat

  26 Prill, 2017

  Maxhoranca pranon formulën europiane, opozita kushtëzon dialogun me qeveri teknike dhe paralajmëron fillimin e mosbindjes civile.

  David McAllisterDavid McAllister

  Kryetari i Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian David McAllister (Partia Popullore Europiane) dhe Raportuesi për Shqipërinë i Parlamentit Evropian Knut Fleckenstein (SPD), ndërmjetësues të përzgjedhur nga BE për të ulur palët në tryezën ...

 • Rama, politikanët ballkanikë dhe Evropa

  26 Prill, 2017

  Beqe CufajDo të shihen politikanët ballkanikë një ditë si ata që e bënë Ballkanin Skandinavi? Beqë Cufaj mendon se deklaratat për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën e afrojnë kryeministrin e Shqipërisë me konfliktualët e rajonit.

  Përfytyrojeni këtë situatë fiktive: disa vite pas Luftës së Dytë Botërore, burra si Konrad Adenauer-i, Winston Churchill-i, Jean Monnet,  Robert Schuman-i, të gjithë të njohur ...

 • Kriza politike, dështon dhe ndërmjetësimi europian

  26 Prill, 2017

  NdermjetesuesitNdërhyrja e dy eurodeputetëve David McAllister, kryetar i Komisionit për Politikën e Jashtme të Parlamentit Europian dhe Knut Fleckenstein, relator për Shqipërinë, nuk arriti të çojë në një zgjidhje të krizës politike në vend. Dy eurodeputetët të cilët u përpoqën të ndërmjetësonin afrimin e pozicioneve mes palëve, paraqitën disa propozime që sipas një deklarate për shtyp të shpërndarë në ...

 • Dështoi misioni i McAllister, nuk ka zgjidhje. Mazhoranca: Por ka zgjedhje pa opozitën

  25 Prill, 2017

  ndermjetesuesit evropian 2Negociatat mes qeverisë dhe opozitës, me ndërmjetësimin e Parlamentit Europian, nuk ia dolën që të ulnin bashkë në një tryezë dialogu Edi Ramën dhe Lulzim Bashën.

  5 orët e negociatave ishin intensive, por pa produkt të përbashkët. Takimi i parë i David McAllister nga e djathta dhe Knut Fleckenstein nga e majta e ...

 • “Babai” i TAP, Afezolli: Pengjet e mia për projektin

  25 Prill, 2017

  Afezolli TAPNaskë Afezolli është një nga dy personat që kanë ideuar gazsjellësin TAP. Prej vitesh ai jeton dhe punon në Zvicër, për një nga kompanitë kryesore të energjisë në këtë vend, “EGL”, e cila është edhe një nga aksioneret kryesore të gazsjellësit TAP.

  Sot kur ky projekt është realitet, Afezolli ka disa pengje për mënyrën ...

 • Ndërmjetësimi europian, raund i dytë takimesh

  25 Prill, 2017

  ndermjetesuesit evropianNë Shqipëri dy europarlamentarët David McAllister dhe Knut Fleckenstein, zhvilluan në mbrëmje një raund të dytë bisedimesh me drejtuesit e shumicës së majtë dhe të opozitës, në përpjekje për të ndërmjetësuar një zgjidhje të krizës politike. Takimet u zhvilluan këtë herë në të njejtin mjedis, në Pallatin e Kongreseve por, ku përfaqësuesit e palëve, kryeministri Edi Rama dhe ...

 • Ndërmjetësimi për krizën, nis misioni i dy eurodeputetëve

  25 Prill, 2017

  David McAllisterNë Shqipëri nisën sot pasdite bisedimet për zgjidhjen e krizës politike që prej më shumë se dy muajsh sheh në protestë opozitën e vendit, duke kërkuar krijimin e një qeverie teknike e cila të garantojë sipas saj, zgjedhje të lira e të ndershme. Bisedimet po ndërmjetësohen nga një mision i Parlamentit Europian i përbërë nga David McAllister, kryetar ...

 • Daniel Serwer: ‘Shqipëria e Madhe’, për shkak të frustrimit ndaj integrimeve evropiane

  24 Prill, 2017

  Daniel ServerDaniel Serwer, profesor në Universitetin Johns Hopkins, Baltimore, analizon deklaratat e Kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, mbi mundësin e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, nëse BE-ja mbyll derën e integrimit për Kosovën dhe tërë Ballkanin Perëndimor.

  Sipas Serwer-it, ka dy mënyra për të kuptuar se çfarë tha Rama.

  Njëra është se kjo është një deklaratë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"