LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Turistët u qëlluan me plumb pas koke; policia shoqëron 35 persona

  4 Korrik, 2015

  turistet e vrareJanë zbardhur të tjera detaje nga hetimet për vrasjen e dy turistëve çekë, ngjarje e ndodhur mbrëmjen e së premtes në afërsi të fshatit Prekal në zonën e Dukagjinit në Shkodër.

  Nga hetimet deritanishme mësohet se dy turistët janë vrarë me plumba pas koke, çfarë përforcon dyshimet se një nga autorët kryesorë të ...

 • Nisin punimet për TAP në Shqipëri

  3 Korrik, 2015

  TAPKa nisur këtë te premte ndërtimi i rrugëve ndihmëse dhe urave, nëpër të cilat do të kalojë tubacioni i gazsjellësit TransAdriatik, TAP. Ceremonia e nisjes së punimeve po mbahet në Potom të Çorovodës.

  Kryeministri Edi Rama, i pranishëm në ceremoni, e quajti këtë projekt një nga investimet më të mëdha të bëra në vendin tonë dhe një perspektivë të re ...

 • UNESCO heq Beratin dhe Gjirokastrën nga lista e Trashëgimisë Botërore në Rrezik

  3 Korrik, 2015

  Mirela KumbaroMinistrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, tha këtë të premte, gjatë një konference për shtyp, se Komiteti i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, i cili vlerësoi progresin e arritur në menaxhimin e sitit të Gjirokastrës dhe Beratit në dy vitet e fundit, i hoqi këto dy qytete nga lista e Trashëgimisë Botërore në Rrezik.

  Sesioni i ...

 • BE do të financojë interkonjeksionin 400 KW me Maqedoninë

  3 Korrik, 2015

  shtyllat e rrymesBashkimi Europian është bindur për të financuar linjën e interkonjeksionit prej 400 KW mes Shqipërisë dhe Maqedonisë.
  Ministria e Energjisë dhe Industrisë thotë se projekti parashikohet të nisë zbatimin vitin e ardhshëm, kur përfundon linja e interkonjeksionit mes Shqipërisë dhe Kosovës.

  Kjo u konfirmua gjatë takimit të mbajtur ditën e enjte në Vjenë mes ministrave ...

 • Standardi i zgjedhjeve, debate në seancën plenare

  2 Korrik, 2015

  Standardi i zgjedhjeve ka zënë këtë të enjte gjithë diskutimet në seancën plenare të Kuvendit. Opozita i konsideroi zgjedhjet jo të lira dhe rezultatin të fabrikuar nga blerja e votës, presionet, përdorimi i administratës dhe hedhja në qarkullimin e parave të pista.

  parlamenti SH“Po hyjmë në këtë sallë në seancën e funeralit të votës së lirë, që një klikë i shkatërroi në ...

 • Investigimi i “Fiks Fare”; mostrat e akullit nëpër “bar-kafe”, të ndotura

  2 Korrik, 2015

  konkluzioni“Fiks Fare” ndërmori disa ditë më parë një vëzhgim për cilësinë e akullit në kryeqytet.

  Emisioni investigativ i Top Channel, në bashkëpunim me Institutin e Shëndetit Publik dhe Inspektoriatin Shëndetësor Shtetëror morën mostrat e akullit në disa subjekte private “bar-kafe”, të përzgjedhura rastësisht.

  Këto të fundit u dërguan më pas për analiza, e pas marrjes së ...

 • “Modern Albania” e ngarkuar me barrën e së kaluarës

  2 Korrik, 2015

  Në intervistë për DW Fred Abrahams thotë, se libri i tij është edhe një kritikë ndaj intelektualëve të Shqipërisë, që në përgjithësi, kanë dështuar në sfidimin e dogmave dhe të shërbyerin si një zë i pavarur.

  Fred AbrahamsDW: Titulli i librit tuaj është “Modern Albania” – Shqipëria modernenjë mbiemër ky me dy kuptime? A mendoni se Shqipëria është ...

 • Investimet gjermane në Shqipëri, Veliaj dhe Klosi: Zgjidhni arsimin profesional

  1 Korrik, 2015

  veliaj-klosiDuke e cilësuar këtë javë si shumë të rëndësishme në marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Gjermanisë, qoftë për vizitën e kancelares Merkel në Tiranë, qoftë edhe për hapjen e bizneseve të reja gjermane në kryeqytet, kryetari i zgjedhur i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka vlerësuar këto nisma biznesi të cilat do të hapin deri në 1 mijë ...

 • FMN: Presim më shumë nga Shqipëria

  1 Korrik, 2015

  fmnPas dy javë bisedime me autoritetet në Tiranë, Misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar deklaroi se ekonomia shqiptare ka arritur përparim në gjysmën e parë ...

 • Përurohet “Tirana Biznes Park”, Rama: Do të ndihmojë zhvillimin urbanistik dhe punësimin

  30 Qershor, 2015

  edi rama tbpNjë tjetër biznes privat i rëndësishëm gjerman nisi të operojë në Shqipëri. “Tirana Business Park” përuroi fazën e parë të këtij investimi me vlerë totale 100 milionë euro, i shtrirë në një hapësirë prej 22 hektarë, në shërbim të aktivitetit të bizneseve.

  Drejtori ekzekutiv i TBP-së, Michael Ulmer, tha se sot është kulminacioni i një pune jo të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"