LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Bllokimi i produkteve, Shqipëria ultimatum Maqedonisë

  25 Nentor, 2015

  ahmetajTirana zyrtare i ka dërguar një “ultimatum” autoriteteve të Maqedonisë se, në rast se bllokimi i produkteve shqiptare vijon, atëherë nga sot do të nisë zbatimi i reciprocitetit.

  Pas bllokimit për të dytën herë brenda një muaji të produkteve shqiptare nga pala maqedonase, ministri i Ekonomisë Arben Ahmetaj u shpreh se Shqipëria ka të drejtë të ndërmarrë akte reciprociteti ndaj ...

 • Pezullohen 18 drejtues të lartë të Doganave

  24 Nentor, 2015

  Një javë pas vizitës së kryeministrit Edi Rama në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, mësohet se janë pezulluar 18 zyrtarë doganash, mes të cilëve edhe drejtues.

  Pezullimi pa afat i tyre vjen për shkak të performancës së ulët në mbledhjen e të ardhurave, që u mësua pas publikimit të shifrave për mbledhjen e akcizës. Burime për “Shekullin” thonë se këta drejtues dyshohen edhe për korrupsion dhe evazion fiskal.

  Drejtuesit, të cilët kanë ...

 • Terrorizmi, Rama: S’ka vend për panik

  23 Nentor, 2015

  Në Tiranë vizitë e presidentit të Këshillit Europian Donald Tusk. Kriza e refugjatëve, Rama: Shqipëria e gatshme të kontribuojë

  Rama TuskNdërsa dje në mbrëmje krerët më të lartë të shtetit dhe institucioneve të sigurisë u thirrën nga Presidenti Bujar Nishani në takimin e Këshillit të Sigurisë kombëtare, për të diskutuar rreth situatës dhe masave të marra ndaj kërcënimeve terroriste pas ...

 • Rreziku nga terrorizmi, Tahiri: Nuk ka vend për panik

  23 Nentor, 2015

  tahiriMinistri i Brendshëm, Saimir Tahiri, thotë se nuk ka vend për panik lidhur me rrezikun për sulme terroriste në vend.

  Në një prononcim për media pas raportimit në Komisionin e Sigurisë, ministri deklaroi se Shqipëria nuk është imune ndaj këtij rreziku, megjithatë theksoi se duhet shmangur në maksimum paniku i panevojshëm.

  “Në vende të tjera është nxjerrë edhe ushtria në rrugë. ...

 • Terrorizmi, Nishani thërret Këshillin e Sigurisë Kombëtare

  21 Nentor, 2015

  Keshilli i siguriseKëshilli i Sigurisë Kombëtare do të mblidhet pasditen e kësaj të shtune i thërritur nga Presidenti i Republikës, Bujar Nishani për t’u përballur me terrorizmin, që kanos sot me shumë se kurrë vendin tonë.

  Mbledhja e këtij këshilli është thërritur në orën 19:00 nga kreu i shtetit.

  Ky organ ka plot 10 muaj pa ...

 • Arrihet marrëveshja për dekriminalizimin

  21 Nentor, 2015

  Tani pritet hartimi i ndryshimeve të neveojshme kushtetuese dhe aktuve e vendimeve të parlamentit për të bërë të zbatueshëm ligjin

  mareveshja per dekriminaliziminNë Shqipëri shumica dhe opozita arritën sot marrëveshjen për ligjin për dekriminalizimin, i cili do të  duhet të shmangë përfshirjen në politikë apo emërimin në poste të larta zyrtare persona me një të kaluar të errët. Ky ligj ...

 • Prezantohet Kodi i Etikës, ambasadori Lu: I pakuptimtë nëse policët nuk e kuptojnë

  20 Nentor, 2015

  ambasadori luGjatë prezantimit të Kodit të Etikës në Policinë e Shtetit, ambasadori amerikan Donald Lu e vlerësoi këtë dokument, duke theksuar se “drejtësia shqiptare ka pasur sfidat e saj me luftën kundër krimit dhe hartimi i këtij kodi do të ndihmojë në këtë betejë”.

  “Policët janë shembull për një brez të tërë fëmijësh. Ky është ...

 • 2016, ndryshon buxheti për arsimin dhe shëndetësinë

  19 Nentor, 2015

  buxheti albTë dhënat zyrtare të buxhetit tregojnë se trajtimi i dy sektorëve më prioritarë të ekonomisë, arsimi dhe shëndetësia, do të jetë i ndryshëm vitin që vjen.

  Sipas tabelave të buxhetit, rezulton se ndërsa fondet për arsimin ulen, ato për shëndetësinë rriten krahasuar me këtë vit. Më konkretisht, sipas të dhënave zyrtare, fondet publike për ...

 • Rama në Stamboll: Shqipëria, në qendër të politikës gjeo-strategjike të BE

  19 Nentor, 2015

  rama stambollNga samiti i Këshillit Atlantik për Energjinë dhe Ekonominë, i mbajtur në Stamboll, që shërben si një platformë për bashkërendimin e strategjive ekonomike, politike dhe energjitike, kryeministri Edi Rama foli për objektivat e qeverisë shqiptare në këtë sektor.

  “Përpjekjet e vazhdueshme të qeverisë kanë prodhuar një transformim spektakolar në vetëm dy vjet. Tani niveli ...

 • Global Peace: Edhe Shqipëria e rrezikuar nga terrorizmi

  18 Nentor, 2015

  harta global peaceBota ndihet e kërcënuar më shumë se kurrë nga terrorizmi, duke marrë parasysh jetët e humbura të njerëzve, si dhe ndikimin ekonomik që kjo valë sulmesh ka sjellë.

  Sipas një raporti të ri të Global Peace, më shumë se 30 vende të botës janë të ekspozuara ndaj terrorizmit.

  Indeksi më i lartë është 4, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"