LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tiranë: Studiuesit komentojnë programin e qeverisë dhe zhvillimet politike

  14 Shtator, 2017

  ZefStudiues të ekonomisë dhe politikës shqiptare vlerësojnë se programi që qeveria paraqiti në parlament nuk parashtronte kostot dhe faturat e detajuara të përballjes me varfërinë, papunësinë, mjerimin dhe minimumin jetik, të cilat përmendi se do t’i përmirësojë.

  Drejtuesi i qendrës për kërkime ekonomike, Zef Preçi, thotë se në program janë prekur tërthorazi dhe kanë mbetur pezull e të paqarta temat ...

 • Ambiciet e Edi Ramës për shansin e dytë

  13 Shtator, 2017

  Edi RamaProgrami ambicioz i kryeministrit, Edi Rama për qeverisjen e re të “Rama 2″ parashikon rritje ekonomike mbi 5% deri në 2020. Por opozita e quan atë program të premtimeve boshe.

  Ekonomia, rritja e kujdesit social, e investimeve në arsim dhe shëndetësi, forcim i bashkëpunimit rajonal janë shtyllat e programit të qeverisë së re të Tiranës, që kreu i saj, Edi Rama ...

 • Çelja e negociatave, Rama: Ne plotësuam kushtet, tani…

  11 Shtator, 2017

  Rama1Duke iu përgjigjur pyetjeve të deputetëve të LSI-së, Kryeministri Edi Rama deklaroi nga salla e Kuvendit se tashmë hapja e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian nuk është në dorë të Shqipërisë.

  Ai tha se vendi ynë i ka plotësuar kërkesat për çeljen e tyre dhe tashmë është në dorë të Brukselit hapja ose jo ...

 • Rama paraqet programin e qeverisë së re

  11 Shtator, 2017

  RamaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, paraqiti sot para parlamentit programin e qeverisë socialiste për katër vitet e ardhshme.

  Në qendër të këtij programi ai renditi rritjen ekonomike, kujdes më të madh social për fëmijët dhe të moshuarit, investime në shkolla e spitale dhe bashkëpunim ekonomik më të mirë me vendet fqinje.

  Zoti Rama i bëri thirrje opozitës që të bëhej pjesë ...

 • Gramoz Ruçi zgjidhet kryetar i ri i Parlamentit

  9 Shtator, 2017

  RuciNë Shqipëri parlamenti zgjodhi në mbrëmje, zotin Gramoz Ruçi si drejtuesin e vet për katër vitet e ardhshme. Ai është një nga figurat më në zë të Partisë socialiste e cila pas zgjedhjeve të 25 Qershorit ka siguruar e vetme kontrollin e shumicës. Kandidatura e zotit Ruçi, deputet në parlament që prej vitit 1997, hasi në kundërshtimin publik të ...

 • Hahn: BE, zgjedhje e padiskutueshme e shqiptarëve

  8 Shtator, 2017

  HahnVetëm pak orë përpara nisjes nga puna të Parlamentit te ri, Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn u është drejtuar me një videomesazh shqiptarëve, gjatë përfundimit të Shkollës Verore Europiane të Këshillit Kombëtar të Integrimit.

  “Zgjedhja për t’u bërë pjesë e BE-së është një prej atyre zgjedhjeve për të cilat ju shqiptarët për dekada nuk keni ...

 • Presidenti grek: Shqipëria po minon rrugën drejt BE, duke shkelur të drejtën e pronës

  8 Shtator, 2017

  presidentet grek francezNë një darkë të shtruar për nder të vizitës së presidentit francez  Emmanuel Macron, e para jashtë Francës që prej fitores së tij në zgjedhje, homologu I tij grek Prokopis Pavlopoulos ka çuar mesazhe të rrepta ndaj Shqipërisë dhe Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë.

  Midis të tjerash, në fjalimin e tij presidenti grek ...

 • SHBA dhe BE mbështesin gazsjellësin Fier-Split

  8 Shtator, 2017

  tapShtetet e Bashkuara mbështesin e ndërtimin e gazsjellësit joniano-adriatik, i cili nis në Fier, ku do të bëhet lidhja e gazsjellesit tjetër TAP dhe përfundon në Kroaci. Ambasadori Amerikan në Tiranë, Donald Lu tha se gazsjellësi IAP do të rrisë furnizimin me energji për Shqiperine dhe rajonin.

  “Ne luftojmë për korridorin jugor sepse ai do ...

 • Plani i ri për turizmin, Rama: Asnjë hotel pa impiant për ujërat e zeza

  7 Shtator, 2017

  rama-turizmiPlanin për një Shqipëri turistike edhe më të mirë vitin e ardhshëm qeveria duket se e ka gati, të paktën kryeministri Edi Rama i ka të qarta idetë se çfarë duhet përmirësuar.

  “Vitin tjetër do kemi një sezon sh më cilësor në shumë aspekte, në të gjitha anët. Do kërkojmë që të gjitha hotelet dhe ...

 • Integrimi, Bushati: Viti 2018, vendimtar për në BE

  6 Shtator, 2017

  busahtiMjaft më me data, siç është bërë deri më sot. Duke folur për herë të parë jo vetëm si ministër i Jashtëm, por edhe si kryenegociator për integrimin e vendit në BE, Ditmir Bushati nuk i shmangu kritikat për mënyrën sesi është parë deri më sot ky proces.

  “Vitet e shkuara është luajtur shumë me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"