LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Tirana e shqetësuar nga qëndrimi i Presidentit maqedonas

  3 Mars, 2017

  skenderbeu trAutoritetet shtetërore dhe politike në Shqipëri kanë reaguar me shqetësim ndaj vendimit të presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov për të mos mandatuar udhëheqësin e Partisë Social-Demokrate (LSDM) Zoran Zaev për formimin e qeverisë së re për shkak të pranimit nga ana e tij të platformës së paraqitur nga partitë shqiptare me pretendimin se është “një platformë e shteteve ...

 • Marëdhëniet shqiptaro greke, mosbesim Tiranë – Athinë

  3 Mars, 2017

  alb heMinistri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati nisi një vizitë zyrtare në Athinë për t`i dhënë një shtytje marëdhënieve mes të dy vendeve. Këto marëdhënie vijojnë të mbeten në një frymë mosbesimi mes Tiranës dhe Athinës zyrtare. Por çfarë mendojnë studiuesit për nivelin aktual dhe ardhmërinë e marëdhënieve shqiptaro – greke. Korespondenti i Zërit të Amerikës Raimond Kola ...

 • Deklarata e raportuesve të KiE: Dialogu në Parlament, bëni vettingun

  1 Mars, 2017

  KiE vettinguRaportuesit e Këshillit të Europës që këto ditë kryen një mision faktmbledhës në Shqipëri, kanë dalë të mërkurën me një deklaratë ku rekomandojnë mes të tjerash kthimin e opozitës në Parlament dhe vazhdimin e reformave, me theks të veçantë tek ajo në drejtësi.

  Për eurodeputetët Andrej Hunko dhe Joseph O’Reilly, bojkotimi i Parlamentit nuk ...

 • Qeveria gjermane: thirrje partive politike shqiptare për qendrime të moderuara në debatin politik

  1 Mars, 2017

  Steffen SeibertZëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert tha se të gjitha forcat të bashkëpunojnë në Parlament me njëra-tjetrën. Dhuna, retorika e dhunshme nuk duhet të bëhet mjet për arritjen e pozicioneve të kundërta politike.

  DW: Që prej dy javësh opozita bllokon në Shqipëri Parlamentin. Udhëheqësi i opozitës Basha thotë se ka mbështetjen e shumë përfaqësuesve ndërkombëtarë që qeveria e korruptuar ...

 • Shqipëri: Mangësi të theksuara në sistemin e vlerësimit të gjykatësve

  1 Mars, 2017

  keshilli i larte i drejtesiseKëshilli i Lartë i Drejtësisë në Shqipëri nuk arriti të përmbushë detyrimin ligjor për përmbylljen e raundit të dytë të vlerësimit profesional për gjyqtarët, duke lënë një numër të konsiderueshëm gjyqtarësh jashtë garës për institucionet e reja të drejtësisë. Analiza mbi sistemin e deritanishëm të vlerësimit profesional tregon se procesi u shoqërua me zvarritje dhe ...

 • Tiranë: Qeveria vendos të dëmshpërblejë plotësisht banesat e Zharrëzës

  1 Mars, 2017

  tiranaQeveria miratoi në Tiranë një paketë masash për dëmet e shkaktuara nga lëkundjet e tokës në Zharrëz të Patosit dhe Kuman të Roskovecit.

  Vendimi i qeverisë përcakton afate të shpejta për vlerësimin e banesave të dëmtuara rëndë apo të shkatërruara plotësisht dhe dëmshpërblimin e plotë të tyre nga buxheti i shtetit dhe kompania e naftës Bankers Petroleum.

  Një ekspert i pavarur ...

 • Koncensionet e naftës; Si u grabitën 30 milion euro nga kompania fantazmë

  28 Shkurt, 2017

  NaftaFiks Fare tregoi sot sesi kompania që operonte në Shqipëri në fushën e naftës ka arritur t’ia hedhë paq, teksa ka arritur të “grabisë” rreth 30 milionë euro.

  Përgjatë 10 viteve, me manovra financiare dhe juridike, kompania që kishte në shfrytëzim fushën naftëmbajtëse Cakran – Mollaj, nuk ka paguar asnjë detyrim shtetëror te tatimet, doganat, ...

 • BE: Fushatë anti-vetting. Duan të delegjitimojnë procesin

  28 Shkurt, 2017

  vetinguDelegacioni i Bashkimit Evropian ka deklaruar se ditët e fundit aktorë të ndryshëm politikë dhe të medias janë përfshirë në një fushatë për të delegjitimuar procesin e vettingut.

  Deklarata ka ardhur nga shefi politik i delegacionit të BE-së në Tiranë, Sylvain Gambert.

  “Vettingu është kushti kryesor për hapjen e negociatave dhe pavarësisht kush është ambasadorja e ...

 • FMN: Vettingu s’kalon në tendë. Bëni detyrën tuaj në Parlament

  28 Shkurt, 2017

  fmnMesazhet e forta për politikën në Tiranë zakonisht vijnë nga Brukseli ose Uashtingtoni, por këtë herë ai që ka një apel të fortë është institucioni ndërkombëtar më prestigjioz në botë për ekonominë dhe mesazhi i FMN-së më shumë shkon për opozitën.

  “Bordi i drejtorëve në Uashington theksoi se zbatimi i suksesshëm i reformës në drejtësi ...

 • Peticion pro Vettingut. 50 grupe të shoqërisë civile mbledhin firmat

  24 Shkurt, 2017

  PeticioniNga e shtuna nis mbledhja e firmave për një peticion që mbështet reformën në drejtësi dhe Vettingun, në një kohë kur java e ardhshme konsiderohet vendimtare për ngritjen e institucioneve.

  50 organizatat më në zë të shoqërisë civile janë bërë bashkë në këtë nismë dhe i kanë nisur një letër krerëve të politikës shqiptare dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"