LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Veliaj: Fushatë sensibilizuese në shkolla për përballimin e emergjencave civile

  22 Gusht, 2017

  VeliajBashkia e Tiranës ka nisur aksionin më të ri në kryeqytet që ka të bëjë me ofrimin e ndihmës ndaj çdo emergjence, si në kohë ngricash, ashtu edhe në përballjen me zjarret.

  Në bashkëpunim me institucionet arsimore, ajo do të ndërmarrë një fushatë ndërgjegjësuese në të gjitha shkollat 9-vjeçare dhe gjimnazet e Tiranës.

  “Më vjen mirë ...

 • Ekskluzive, Skënderbeu i mbyllur në autobus në Maqedoni

  21 Gusht, 2017

  skenderbeuPrej ditësh vazhdon të përflitet sjellja aspak e pranueshme e policisë maqedonase ndaj skuadrës shqiptare të Skënderbeut, e cila udhëtonte nga Zagrebi  në Shkup, e më pas me autobus për në kufirin shqiptar.

  Top Channel ka mundur të sigurojë pamjet ekskluzive të përndjekjes së policisë maqedonase, e cila ka shoqëruar autobusin e skuadrës korçare.

  Në një ...

 • Patozi kundër Bashës: Raporti s’të shpëton nga përgjegjësia e humbjes

  18 Gusht, 2017

  Patozi“Qeveria nuk rrëzohet nga brenda Lulzim!”. Me këtë titull, Astrit Patozi komenton gjatë deklaratën e Lulzim Bashës pas raportit të zgjedhjeve të hartuar nga ministrat teknikë.

  “Komentet e Lulzim Bashës mbi raportin e ministrave teknikë për zgjedhjet nuk ia shtojnë vlerën atij, përkundrazi, ia zbehin fare, nëse ai vërtetë mund të shërbente për diçka në ...

 • INSTAT: Eksportet rriten me 12.9 për qind

  17 Gusht, 2017

  instat eksportetKompanitë shqiptare eksportuan 158 miliardë lekë mallra në periudhën janar-korrik të këtij viti. Sipas INSTAT-it, krahasuar me një vit më parë eksportet janë zgjeruar me 18 miliardë lekë, ose 12.9 për qind.

  Të dhënat e detajuara tregojnë se pjesa më e madhe e rritjes ka ardhur veçanërisht nga dy zëra. Ato janë eksportet e ...

 • Ndahet nga jeta akademiku Ylli Popa

  16 Gusht, 2017

  Ylli PopaNë Shqipëri u nda nga jeta pas një gjendje të përkeqësuar kronike të shëndetit, akademiku i njohur Ylli Popa, 87 vjeç. Ai njihet si një nga figurat që hodhën themelet e mjekësisë shqiptare, veçanërisht në fushën e kardiologjisë. Nën drejtimin e tij u themelua e para katedër dhe i pari shërbim shqiptar i kardiokirurgjisë, të cilat i kryesoi ...

 • Alarmi i EC: Pas të nxehtit, tërmete të forta dhe shira të dendura

  10 Gusht, 2017

  ECVera më e thatë dhe më e nxehtë e 80 viteve të fundit që ka prekur vendin tonë, përveç problematikës aktuale të zjarreve pritet të ketë pasoja edhe gjatë vjeshtës, por edhe më tej.

  Drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi gjatë një takimi pune në Prefekturën e Tiranës me drejtuesit e zjarrfikësve dhe pushtetit lokal, ...

 • Tiranë: Ekonomia informale dhe standardet europiane

  9 Gusht, 2017

  inspektoriatiKorrupsioni dhe ekonomia informale janë një sfidë e vazhdueshme në ballafaqimin e shtetit me bizneset në Shqipëri. Inspektoriatet shqiptare kryen vitin e kaluar mbi 80 mijë kontrolle të planifikuara, ndërsa sivjet numri i inspektimeve po ulet, falë teknologjive të reja, që ulin shanset përkorruptim të inspektorëve nga biznesi.

  Inspektoriati Qendror i Shqipërisë bëri sot të ditur se ka modernizuar kontrollin ...

 • „Jo Antibes, por Drimadhë“ – Pushime verore në mes të Evropës

  9 Gusht, 2017

  DrimadheGreqia, Spanja e Italia ishin dje. Destinacioni në fakt aspak i ri i pushimeve verore sivjet është Shqipëria, më saktë Jugu i saj. Sonila Sand tregon përse.

  Ndonëse në Gjermani vera si stinë le përherë për të dëshiruar, në shumë pjesë të tjera të Evropës e sidomos në Jug të saj temperaturat e këtyre ditëve kalojnë në 40 gradë celcius. ...

 • Kodheli: Zjarret, situata dramatike

  7 Gusht, 2017

  Kodheli1/3 e ushtrisë shqiptare ka qenë e angazhuar në luftën kundër zjarreve në të gjithë vendin dhe sipas ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli, operacionet kanë kushtuar rreth 30 milionë lekë.

  Mjetet e ushtrisë, përfshirë helikopterët, kanë qenë përditë në misione për fikjen e flakëve. Ministria e Mbrojtjes mbetet e angazhuar në përballimin e kësaj situate, ...

 • Shpëtim Gjika dënohet me 4 vjet burg, i konvertohet në shërbim prove

  27 Korrik, 2017

  gjikaGjykata ka dënuar me katër vjet burg ish -kryetarin e Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjikën, dënim ky që do konvertohet në dy vite shërbim prove.

  Gjika akuzohet nga prokuroria per vepren penale te “falsifikimit te dokumentave zyrtare” e kryer sipas organit te akuzes ne dy raste dhe ne bashkëpunim.

  Ai gjithashtu nuk do të ketë të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"