LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ilir Meta përballë pyetjeve për korrupsionin

  30 Tetor, 2015

  voa metaZëri i Amerikës: Çfarë roli i kërkohet Shqipërisë të luajë në luftën kundër terrorizmit?

  Ilir Meta: Shqipëria vlerësohet me notat më të larta përsa i takon bashkëpunimit të saj në luftën kundër terrorizmit dhe të gjitha kërcënimeve të reja, me të cilat ndeshet vendi ynë, rajoni ynë, por edhe Nato-ja dhe në këtë drejtim vlerësohet si një nga partneret ...

 • Bugajski: Ka ardhur koha të shohim gjyqe dhe arrestim të zyrtarëve të korruptuar

  30 Tetor, 2015

  BugajsiAnalisti Janusz Bugajsi, studiues në Qendrën për Analiza të Politikave Evropiane, thotë se Shqipëria ka shënuar përparim, përfshirë sigurimin e statusit të vendit kandidat për Bashkimin Evropian, por në një intervistë për Zërin e Amerikës ai shton se në vend vazhdojnë të ekzistojnë probleme që janë të pranishme si edhe në vende të tjera të rajonit.

  Ai përmend si probleme ...

 • Ahmetaj: 1.5 miliardë dollarë injektim në ekonominë shqiptare

  29 Tetor, 2015

  Ministri i ekonomise ahmetajMinistri i Ekonomisë dhe Industrisë, Arben Ahmetaj, në një komunikim me mediat ka deklaruar se, oferta për ndërtimin e zonës së lirë ekonomike do të sjellë përfitime të mëdha për ekonominë shqiptare.

  “Brenda 30 ditësh do të shpallet fituesi për zonën e Spitallës. Ky është një hap i rëndësishëm pasi janë 1.5 ...

 • Projekte në dobi të perspektivës së jetës në Shqipëri

  29 Tetor, 2015

  Sektori i furnizimit me ujë dhe trajtimi i ujrave të përdorura është ndër komponentët kryesorë të bashkëpunimit Gjermani – Shqipëri. Banka gjermane KfW ka investuar 334 milionë Euro në këtë sektor brenda dy dekadave.

  Kanali shqiperiNjë udhëtim me gazetarë, në rajonin e Beratit, organizuar nga Ambasada Gjermane në Tiranë, në kuadër të Tetorit Gjerman 2015, bën të prekshme ndryshimet pozitive ...

 • BB: Të Bërit Biznes

  27 Tetor, 2015

  bb biznisBanka Botërore publikoi sot raportin vjetor për lehtësinë e të bërit biznes, që vlerëson faktorët që lehtësojnë ose pengojnë biznesin në 189 vende të botës.

  Vlerësimi përfshin periudhën nga viti 2014 deri në qershor të vitit 2015.

  Sipas raportit, Shqipëria shënon ulje në klasifikimin e 189 vendeve, duke u radhitur në vendin e 97. Një viti më parë Shqipëria renditej ...

 • Raport i BB: gjendja ekonomike në Shqipëri dhe Kosovë

  26 Tetor, 2015

  Banka BoteroreBanka Botërore parashikon se rritja ekonomike do të jetë e brishtë në Bashkimin Evropian dhe Ballkanin Perëndimor. duke arritur në 1.9 për qind për vitin 2015 nga 1.5 që arriti një vit më parë. Vlerësimet jepen në një raport të ri të botuar sot mbi gjendjen ekomonike dhe parashikimet për të ardhmen në Evropë dhe Azinë Qendrore. Evropa ...

 • Rezoluta për zgjedhjet, KiE: Rekomandimet, udhërrëfyes për Shqipërinë

  21 Tetor, 2015

  KiEKongresi i Autoriteteve Vendore dhe Rajonale në Këshillin e Europës miratoi rezolutën për zgjedhjet e 21 qershorit 2015 në Shqipëri, bazuar në draftin e hartuar nga raportuesi britanik Stewart Dickson dhe vlerësimet e Declan McDonnell, përfaqësuesit irlandez të Komitetit të Rajoneve, pjesëmarrës në misionin vëzhgues.

  “Ajo që mund të them për Shqipërinë është e ndryshme ...

 • Ikja e vazhdueshme e shqiptarëve, sipas shkrimtarit Fatos Lubonja

  20 Tetor, 2015

  LubonjaGjatë këtij viti nga Shqipëria janë larguar vetëm drejt Gjermanisë 6-7 mijë shqiptarë çdo muaj, pra në 10 muaj 60-70 mijë vetë.

  Sipas statistikave zyrtare gjermane, emigrantët shqiptarë në Gjermani janë të dytët nga numri pas Sirisë, prej nga njerëzit ikin prej luftës. Por kjo është një dukuri shqetëuese në dy dekada.

  Analisti i ...

 • Debatet rreth çështjes CEZ

  20 Tetor, 2015

  Kryeministri Edi Rama përsëriti sot se do të kërkohet hetim me ekspertëizë ndërkombëtare për kontratën e ish qeverisë Berisha me CEZ-in. Opozita sulmon qeverinë për zgjidhjen me mirëkuptim të kontratës e këmbëngul për hetim ndërkombëtar

  cezNë Shqipëri çështja e kompanisë ceke CEZ e cila për disa vite administroi kompaninë e shpërndarjes së energjisë, vazhdon të mbetet pjesë e debateve politike. ...

 • Rruga e Arbrit; qeveria, konsulencë të huaj për projektin e kompanisë kineze

  19 Tetor, 2015

  RRUGA E ARBRITQeveria do të paguajë një kompani konsulence për ta ndihmuar që të vlerësojë ofertën e kompanisë kineze “China State Construction” për ndërtimin e Rrugës së Arbrit.

  Përmes një njoftimi zyrtar bëhet e ditur se, Avokatura e Shtetit ka hapur zyrtarisht procesin e kontraktimit të studios konsulente, e cila do të këshillojë komisionin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"