LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri: ndëshkime minimale për shkeljet e prokurorëve

  26 Korrik, 2017

  Adreatik LlallaTë dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se pavarësisht akuzave për shkelje të ligjit në kryerjen e hetimeve, vetëm dy prokurorë u shkarkuan dhe 14 të tjerë morën masa disiplinore përgjatë tre viteve të fundit. Materiali në vijim është produkt i bashkëpunimit mes Zërit të Amerikës dhe rrjetit investigativ BIRN:

  Flamur Vezaj, BIRN, Tiranë​

  Në shkurt 2017, kryeprokurori Adriatik Llalla ...

 • Selami: Gara e pabarabartë. Avantazhi im është modeli

  22 Korrik, 2017

  pdPas votimit, kandidati për kryetar të PD, Eduard Selami tha se gara në Partinë Demokratike është e pabarabartë por për të, avantazh është modeli që përfaqëson.

  “Ky proces i sotëm ka filluar në mënyrë të qetë, të rregullt, dhe siç e kam thënë dhe më përpara, pavarfësisht nga pabarazia që ka patur kjo garë, unë ...

 • Basha: PD nga ky proces del më e bashkuar

  22 Korrik, 2017

  Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka votuar në selinë qëndrore për kryetarin, ku u shpreh se nga ky proces PD dhe demokratët do të dalin më të fortë e më të bashkuar.

  “Procesi po ecën në mënyrë të qetë, të civilizuar dhe demokratike. Jam e bindur se PD dhe demokratët dalin nga ky proces më të fortë, më të bashkuar dhe gati për t’u kthyer ...

 • Anëtarësia e PD-së voton sot për kryetarin

  22 Korrik, 2017

  pdMbi 100 mijë anëtarë të Partisë Demokratike votojnë sot për kryetarin, në 73 degët e PD-së në gjithë vendin, në votimet që kanë nisur prej orës 08.00.

  Komisioni i Operacioneve Elektorale njofton se procesi ka nisur në mënyrë të rregullt në të 73 komisionet e 68 degëve të Partisë Deokratike. Në selinë qëndrore, ku votojnë ...

 • Tubim i lëvizjes për bojkotin e garës Basha – Selami

  22 Korrik, 2017

  PatoziGrupi i nismëtarëve të një lëvizje politike brenda partisë demokratike zhvilluan në mbrëmje një takim të gjerë publik me qindra përkrahës, duke bërë thirrje për bojkotimin e zgjedhjeve të të shtunës për postin e kryetarit të kësaj partie.

  Besnik Mustafaj, një nga themeluesit e PD-së, tha para auditorit se ai nuk do të marrë pjesë në votimet e të shtunës, ...

 • Gara në PD, fushata e zotit Basha

  21 Korrik, 2017

  BashaNë Shqipëri drejtuesi i Partisë Demokratike Lulzim Basha po kërkon një mandat të dytë në krye të forcës kryesore opozitare në votimet që do të mbahen nesër. Pas humbjes së thellë në zgjedhjet e 25 Qershorit dhe kritikave të forta nga brenda, që e bëjnë atë përgjegjësin kryesor, zoti Basha gjatë gjithë fushatës i është përmbajtur qëndrimit se rezultati ...

 • Selami: Fitoj garën e pabarabartë

  20 Korrik, 2017

  SelamiEduard Selami përballet të shtunën me Lulzim Bashën për kreun e Partisë Demokratike, por ka shumë nga ata që mendojnë që edhe sot, Eduard Selami përballet me atë që e kishte përballë në vitin 1995, me Sali Berishën.

  Në Top Story-n e kësaj te enjte me Sokol Ballën, Alfred Lelën dhe Arjan Vasjarin ishte i ...

 • Panucci “Kuqezi” edhe zyrtarisht; objektiv Euro 2020

  19 Korrik, 2017

  PanucciChristian Panucci është edhe zyrtarisht trajner i Kombëtares shqiptare të futbollit. Tekniku italian dhe Presidenti i FSHF-së, Armand Duka firmosën kontratat në konferencën e shtypit të thërritur në orën 11:00.

  Presidenti Duka shprehu bindjen se Panucci është emri i duhur, megjithëse përvojën e tij në trajnim e quajti modeste. Objektiv mbetet kualifikimi në Euro 2020.

  “Një ...

 • Zgjedhjet, DioGuardi: Fitoi reforma! Të tjerët nuk e donin, Rama po

  18 Korrik, 2017

  DIOGUARDIIsh-kongresmeni amerikan Jozef  DioGuardi, apo i njohur nga shumëkush si Gio DioGuardi, gjatë një interviste të ditëve të fundit është ndalur tek arsyeja se përse Edi Rama mori një mandat të dytë nga shqiptarët.

  Dhe kur vjen fjala tek personat që nuk e donin reformën në drejtësi DioGuardi ka një emër konkret.

  “Ju e dini që ...

 • Hoyt Yee: Politikanët në Shqipëri, Kosovë të mbajnë premtimet për reformat

  18 Korrik, 2017
  Hoyt YeeHoyt Yee

  Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit thotë se pas zgjedhjeve në Shqipëri, Shtetet e Bashkuara presin nga qeveria e re të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"