LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • LSI, Vasili dorëhiqet e propozon Kryemadhin

  29 Qershor, 2017

  VasiliNë Shqipëri kryetari i LSI-së Petrit Vasili, i zgjedhur vetëm pak javë më parë, njoftoi sot dorëhejen duke propozuar zëvendësimin e tij me Monika Kryemadhin. Zoti Vasili e motivoi vendimin e tij me faktin se LSI-ja do të riorganizohet për t’ju përshtatur rolit dhe detyrave të reja në opozitë. Zgjedhje e kreut të ri të partisë është parashikuar të ...

 • Prokuroria: 9 vite burg për ish-kryebashkiakun e Vlorës

  29 Qershor, 2017

  Shpetim GjikaProkuroria pranë Gjykatës së Shkallës së parë në Vlorë kërkoi sot dënimin me nëntë vite burg të ish Kryetarit të Bashkisë së Vlorës Shpëtim Gjika.

  Prokuroria e Vlorës njoftoi se në përfundim të shqyrtimit gjyqësor të një procedimi penal nisur në vitin 2014, kërkoi dënimin e të pandehurit Shpëtim Gjika me 9 vite burgim, për kryerjen e veprave penale ...

 • Heshtje zgjedhore, nesër Shqipëria voton

  24 Qershor, 2017

  Shqiperia votonMesnata e së premtes shënoi fundin e fushatës dhe nisjen e heshtjes zgjedhore. Një ditë përpara zgjedhjeve, ligji, konkretisht Kodi Zgjedhor, ndalon çdo parti të bëjë fushatë apo propagandë drejtuar zgjedhësve.

  Vetëm administruesit e procesit të certifikuar nga KQZ janë në detyrë në ditën e heshtjes zgjedhore për të bërë shpërndarjen e materialeve dhe ...

 • Shqipëri, sot mbyllet fushata elektorale

  24 Qershor, 2017

  SkenderbeuNë Shqipëri sot mbyllet fushata elektorale për zgjedhjet që do të mbahen ditën e dielë. Kjo fushatë u dominua nga tre forcat kryesore, Partia socialiste, Partia Demokratike dhe Lëvizja socialiste për integrim të cilat konkurrojnë më vete. Kryeministri Edi Rama po kërkon një mandat të dytë dhe kontrollin i vetëm, të shumicës së ardhshme parlamentare. Kreu i opozitës Lulzim ...

 • “Akuza korrupsioni pa fund” – shtypi gjerman për Shqipërinë

  24 Qershor, 2017

  shtypi gjermanJo vetëm zhvillimet në Shqipëri, por edhe tendenca e rritjes së numrit të luftëtarëve islamistë në Kosovë zë vend në faqet e shtypit gjerman të së premtes.

  Në një artikull të botuar të premten (23.06) nga gazeta gjermane “tageszeitung” vëmendja drejtohet tek zgjedhjet parlamentare që zhvillohen në Shqipëri të dielën. Autori dyshon, nëse kësaj here do të kemi votim ...

 • Vjen thatësira, OSHEE do të blejë 18 mln euro energji

  22 Qershor, 2017

  vlcsnapSituata e vështirë hidrike e ka detyruar Operatorin e Shpërndarjes të hapë me shpejtësi procedurat për të nisur importet e energjisë.

  Top Channel ka mësuar se, OSHEE-ja ka çelur ankandin për të blerë mbi 285 mijë Megavat energji nga importi, për të përballuar furnizimin e vendit me energji për periudhën 28 Qershor-31 Korrik.

  Rezerva hidrike në ...

 • Frei: Pres zgjedhje më të lira e korrekte në Shqipëri

  22 Qershor, 2017

  Frei BundestaguDeputeti i Bundestagut, Thorsten Frei pret që zgjedhjet në Shqipëri të kalojnë më mirë se zgjedhjet e fundit. Për qeverinë Rama ai bën një bilanc të përzier. Për Kosovën ai sheh formim të vështirë të qeverisë.

  DW: Siç e dini, të dielën në Shqipëri do të zhvillohen zgjedhje parlamentare. Zgjedhjet zhvillohen pas një polarizimi ekstrem për muaj me radhë ...

 • Fondet për Shqipërinë, përfitohen 4 projekte infrastrukturore

  21 Qershor, 2017

  fonde projektetShqipëria është një nga përfitueset më të mëdha të Fondit të Investimit të Ballkanit Perëndimor, nismë kjo e Bashkimit Europian për t’iu ardhur në ndihmë vendeve të rajonit.

  Në mbledhjen e zhvilluar pak ditë më parë në Stokholm janë prezantuar në total 24 projekte, nga të 6 vendet e Ballkanit Perëndimor, nga të cilat ...

 • Thirrja drejtuar policisë, LSI denoncon Ramën

  21 Qershor, 2017

  lsiNë Shqipëri Lëvizja Socialiste për Integrim ka bërë denoncim në Prokurori ndaj kryeministrit Edi Rama për deklarimet e tij gjatë një mitingu për angazhimin e punonjësve të policisë në favor të Partisë socialiste

  Gjatë një aktiviteti elektoral më 16 qershor në Kuçovë zoti Rama i bëri thirrje punonjësve të policisë që në momentin që lënë uniformën, pas punës, të përkushtohen ...

 • Buxheti, të ardhurat rriten, u shtuan shpenzimet publike

  20 Qershor, 2017

  buxhetiiiTë ardhurat buxhetore u rritën me 7.3 për qind në 5 muajt e parë të vitit krahasuar me vjet, por shpenzimet publike u zgjeruan me një ritëm gati tre herë më të lartë.

  Të dhënat zyrtare nga Ministria e Financave tregojnë se qeveria ka zgjidhur qesen përpara zgjedhjeve. Sipas shifrave, në janar-maj të këtij viti ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"