LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Raporti i Zvicrës, pushtetarët shqiptarë çojnë paratë e aferave jashtë vendit

  2 Shtator, 2015

  EURO MONEYRepublika e Shqipërisë renditet në krye të listës sa i takon nivelit të pastrimit të parave për vitin 2015.

  Pushtetarët e korruptuar shqiptarë dhe krimi i organizuar po nxitojnë të pastrojnë dhe fshehin jashtë vendit paratë e krimit dhe të korrupsionit. Instituti i Bazelit për Qeverisjen, një institut zviceran mjaft i njohur në arenën ndërkombëtare, i cili bashkëpunon me ...

 • Studimi/ Shqiptarët popull dembel, 9 orë gjumë dhe 5 orë kafe

  2 Shtator, 2015

  kafeneNë studimin për përdorimin e kohës në Shqipëri thuhet se, qytetarët lexojmë shumë pak, meshkujt janë të privilegjuar, pasi paguhen për punën më shumë se gratë dhe janë një popull gjumash dhe dembel.

  Kështu rezultojnë të jenë shqiptarët, të paktën në statistika. Sipas studimit, shqiptarët flenë 1 orë më shumë se mesatarja, e mbi të gjitha mund të jenë ndër ...

 • Kryeministri Rama merr pjesë në aksionin kundër informalitetit

  2 Shtator, 2015

  rama-kafe-shehajKryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe drejtoresha e Tatimeve Brisida Shehaj, së bashku me drejtorin e komunikimit në Kryeministri, Endri Fuga kanë nisur sot në terren aksionin kundër informalitetit.

  “Marrja e kuponit tatimor nga qytetarët është një detyrim patriotik”, tha Rama teksa konsumoi një kafe së bashku me Shehajn dhe Fugën, në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet.

  Më pas kryeministri shtoi: ...

 • Debati Rama-Vuçiç në Vjenë: Gjërat që na ndajnë dhe ato që na bashkojnë

  1 Shtator, 2015

  rama-vucic-debat“Shqipëria dhe Serbia po bëjnë shumë për Ballkanin.” Kështu është shprehur Kryeministri Edi Rama, në nisje të debatit televiziv në emisionin Okruzenje (Fqinjësi) në një televizion austriak, ku bashkë me homologun serb, Aleksandër Vuçiç, iu është përgjigjur pyetjeve rreth çështjeve të ndryshme në raportet mes dy vendeve, si dhe në raportet e Ballkanit Perëndimor me Europën. Gjatë debatit të ...

 • Rama-Vuçiç: Bashkëpunimi shqiptaro-serb, e vetmja rrugë për rajonin

  31 Gusht, 2015

  rama-vucicGjatë punimeve të Samitit të Vjenës, kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiç ishin të ftuar në një debat përballë njëri-tjetrit në emisionin “Fqinjësia” (Okruzenje), ku folën për sfidat ekonomike dhe politike në marrëdhëniet mes dy popujve.

  Kryeministri Rama tha se është hapur një faqe e re në marrëdhëniet mes dy vendeve.

  “Ne ...

 • Rama i kundërpërgjigjet Athinës

  31 Gusht, 2015

  Prishja e kishës në Dhërmi. Kryeministri shqiptar: Anjë vend fqinj nuk ka të drejta mbi ortodoksët shqiptarë. Ata nuk janë grekë

  ramaNë Tiranë, kryeministri Edi Rama ripërsëriti sot qëndrimin e tij se Greqia nuk mund të ndërhyjë në cështjet që lidhen me ortodoksinë në Shqipëri, pas reagimeve të Athinës për prishjen e një kishe në Dhërmi javën e shkuar

  Përmes zëdhënësit ...

 • Projektet e Shqipërisë në Vjenë dhe financimi i tyre

  27 Gusht, 2015

  MetajMinistrat e Ekonomisë së vendeve të rajonit u takuan me përfaqësuesit e BE-së për të diskutuar mbi projektet konkrete sidomos në infrastrukturë dhe mekanizmat e financimit të tyre.

  Shqipëria u përfaqësua në këtë takim me ministrin e Ekonomisë, Arben Ahmetaj, i cili shtjelloi më gjerësisht në një lidhje drejtpërdrejtë telefonike me Top Channel se çfarë ...

 • Zbardhet axhenda e Samitit të Vjenës, ja ku kërkon mbështetje Shqipëria

  26 Gusht, 2015

  Forumi-ekonomik-lideretLiderët e Ballkanit Perëndimor do të mblidhen nesër për forumin e dytë të Samitit të Vjenës, që zhvillohet nën kujdesin e kancelarit austriak Faymann dhe asaj gjermane, Merkel.

  Samiti nis zyrtarisht më 26 gusht, në orën 13:00, me panelin e ministrave të integrimit të Ballkanit Perëndimor. Kryediplomati shqiptar, Ditmir Bushati, lidhur me pjesëmarrjen e Shqipërisë këtë Samit, është shprehur se ...

 • Refugjatët temë qendrore e Konferencës së Ballkanit në Vjenë

  25 Gusht, 2015

  Shtypi gjerman trajton Konferencën e Ballkanit në Vjenë dhe analizon, se problemi i refugjatëve nga vendet e Ballkanit do të jetë një pikërëndesë e saj. Gazetat gjermane shkruajnë edhe për situatën në Shqipëri.

  gazetat gjermaneGazeta ‘Handelsblatt’ (24.08) në prag të Konferencës së Ballkanit boton një intervistë me kryeministrin e Serbisë Aleksandar Vuqiç. Ky i fundit në intervsitë thekson, se është ...

 • Rama publikon progresin në dogana e tatime, Basha kundërpërgjigjet

  25 Gusht, 2015

  tab mbledhja e te ardhuraveKryeministri Edi Rama ilustroi me një foto të publikuar në rrjetet sociale rritjen, sipas tij, në mbledhjen e të ardhurave nga viti 2013 deri në vitin 2015.

  “Shikojini pak të ardhruat nga tatimet dhe doganat krahasuar me çfarë mblidhej në kohën e atyre që sot bërtasin ku kanë shkuar paratë”, thotë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"