LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Bregu: Europa na ra kokës! PD, sot e izoluar

  11 Maj, 2017

  Majlinda BreguMajlinda Bregu, ish-ministre e Integrimit dhe zë kritik brenda Partisë Demokratike, ka reaguar pas letrës së Komisionerit Johannes Hahn për zgjedhjet e 18 qershorit.

  Ajo e quan mesazhin e përçuar nga Hahn një kumt që i drejtohet direkt Partisë Demokratike.

  “Johanes Hahn u dërgoi sot, me shqetësim të madh, shqiptarëve një kumt, që për të ...

 • Kongresmenët e SHBA: Fokus, drejtësia! Të gjitha partitë në zgjedhje

  11 Maj, 2017

  Nishani kongresmenetAmbasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë njoftoi se delegacioni i kongresmenëve, që vizitoi Shqipërinë një ditë më parë, nxiti të gjitha palët për t’u bashkuar dhe për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre, si dhe për të vazhduar punën e vështirë të demokracisë.

  Selia diplomatike e Uashingtonit njofton se, kongresmenët nënvizuan rëndësinë ...

 • Hahn: Dënoj thirrjet për veprime që minojnë të drejtën për të votuar

  11 Maj, 2017

  HahnKomisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin Johannes Hahn shprehu sot keqardhje që opozita nuk po merr pjesë në zgjedhjet e 18 qershorit dhe i bëri thirrje asaj të mos organizojë veprime që do të minonin të drejtën e qytetarëve për të votuar në ditën e zgjedhjeve.

  Në një mesazh drejtuar qytetarëve të Shqipërisë sot, zoti Hahn thotë se i duhet ...

 • Skenar “negociate” tjetër? Çfarë ndodh nëse Kolegji rrëzon 18 Qershorin?

  10 Maj, 2017

  kolegjiEkspertët zgjedhorë nuk kanë asnjë dyshim, se nëse Kolegji Zgjedhor ia pranon opozitës kërkesën për të çregjistruar kandidatët për deputetë, 18 qershori nuk do të jetë më dita e zgjedhjeve parlamentare dhe situata më pas do jetë e paprecedentë.

  Por çfarë ndodh më pas, nëse ky vendim merret? Kur zhvillohen zgjedhje dhe kush e shpall ...

 • Rruga e lumit të Vlorës, Fondi Saudit do japë 30 milionë $

  10 Maj, 2017

  Fondi Saudit i Zhvillimit do të financojë 30 milionë dollarë, të cilat përmbyllin plotësisht financimin për ndërtimin e rrugës së lumit të Vlorës.

  “Projekti po zbatohet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit dhe do të përfundojë në vitin 2020, sipas parashikimeve. Ai mundëson një lidhje të re për bregdetin e Jonit, më të shpejtë e më të sigurtë”, ka deklaruar ministri i Financave, Arben Ahmetaj.

  Kredia është me ...

 • Zgjedhje pa Partinë Demokratike në Shqipëri?

  10 Maj, 2017

  cadra pdOSBE/ODIHR-i hapi zyrtarisht në Tiranë misionin ndërkombëtar të vëzhgimit. Kryeministri Rama bën thirrje për të votuar, ndërsa opozita i mbetet qëndrimit për të mos hyrë në zgjedhje!

  18 qershori do të jetë data e zgjedhjeve parlamentare të radhës, në respekt të Kushtetutës së Shqipërisë. Këtë qëndrim bëri të ditur, kryeministri Rama në Kongresin Elektoral të PS, të zhvilluar në ...

 • Rama: Për vettingun në 18 qershor

  9 Maj, 2017

  ramaMe porosi për kandidatët për deputetë, premtime për 4 vitet e ardhshme, batuta, por edhe ironi për çadrën e PD apo mungesën e opozitës në zgjedhjet e radhës. Për më shumë se 75 minuta fjalim, teksa bëri një përmbledhje të 44 muajve qeverisje, Edi Rama çeli zyrtarisht nga Durrësi fushatën elektorale për 18 qershorin, ku prezantoi edhe ...

 • Linda Halimi eliminohet nga Eurovision

  9 Maj, 2017

  Linda HalimiLinda Halimi bëri një interpretim shumë të mirë në natën e parë të gjysmëfinaleve të Eurovisionit në Ukrainë.

  Me këngën “Botë”, ajo përfaqësoi Shqipërinë në edicionin e këtij viti, teksa në natën e parë garuan 18 shtete, me Lindën që interpretoi e katërta.

  Gjithsesi, këngëtarja shqiptare nuk arriti të kualifikohet për në natën finale, duke ...

 • PS tërheq kandidatin në Kavajë

  5 Maj, 2017

  RamaNë Shqipëri kryeministri Edi Rama njoftoi sot se i ka kërkuar kandidatit të Partisë socialiste për kreun e Bashkisë së së Kavajës që të tërhiqet nga gara e ditës së dielë.

  “I kam sugjeruar kandidatit tonë të tërhiqet nga gara e të dielës e t’i kërkojë të tërhiqet edhe kandidatit tjetër, të cilit ia bëj dhe unë këtë apel, shumë ...

 • Tiranë: Rritet shqetësimi për situatën politike – Thirrje për shmangje të dhunës

  5 Maj, 2017

  Rama BashaShtyhen zgjedhjet bashkiake të 7 majit në Kavajë – përqëndrim tek dialogu me opozitën dhe në evitimin e trazirave dhe të destabilizimit.

  Kryeministri Edi Rama në një konferencë për shtyp të zhvilluar sot pasdite ( 5 maj 2017) deklaroi se  i ka sugjeruar: “kandidatit të PS-së në Kavajë të tërhiqet nga gara të dielën pasi PD-ja ka përgatitur një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"