LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • “Le Monde” në admirim për Ismail Kadarenë

  11 Gusht, 2015

  kadareE përditshmja më e madhe franceze “Le Monde” i ka kushtuar kësaj vere një faqe të madhe ekskluzive shkrimtarit më të madh të letrave shqipe, Ismail Kadare. Nën penën e Florence Noiville Hirsch (bashkëshorte e një ish-ministri të Sarkozisë), artikulli i “Le Monde” i bën një analizë me superlativa romanit më të fundit të Kadaresë, “Kukulla”. Përkthyer në frëngjisht ...

 • Të ardhurat për frymë, Shqipëria e pabarabartë; ndryshim i madh mes qarqeve

  10 Gusht, 2015

  skemeShqipëria është një ekonomi e varfër. Në vitin 2013, prodhimi i brendshëm ishte, sipas INSTAT, vetëm 466 mijë lekë për banor. Por kjo është mesatarja kombëtare.

  Nëse shifra zbërthehet sipas rajoneve, ajo tregon se përveçse e varfër, Shqipëria është edhe e pabarabartë. Sipas INSTAT, një familje e cila jeton në Dibër apo Lezhë i ka ...

 • Tiranë, ambasada e SHBA-ve për raportin e DASH

  29 Korrik, 2015

  Raporti për Trafikun e personave, ambasada “vlerëson si të turpshme që ka një anëtar të parlamentit shqiptar me dënime për trafikimin e njerëzve”. Rasti duket se i përket deputetit socialist Arben Ndoka. Reagime nga PD dhe Ministria e Brendshme

  ambasada USA TiranePërfshirja në raportin e departamentit amerikan të shtetit mbi Trafikun e Personave e faktit se një deputet i tanishëm ...

 • Akuza ndaj Fullanit, “Shpërdorim detyre”

  29 Korrik, 2015

  Ish guvernatori i Bankës së Shqipërisë, është konsideruar nga prokurorët si përgjegjës për skandalin e vjedhjes nga Thesari i Bankës i afër 7 milion dollarëve, si dhe për parregullsi në blerjen e ish Hotel Dajtit

  FullaniNë Tiranë prokuroria i komunikoi sot pasdite zyrtarisht akuzën ish guvernatorit të Bankës Qëndrore Ardian Fullani. Sipas burimeve nga prokuroria, ai konsiderohet përgjegjës për “shpërdorim ...

 • Miratohet pr/ligji për turizmin, Qeveria: Fund investimeve kaotike. PD: Nuk jep zgjidhje

  28 Korrik, 2015

  parlamentiNë seancën e fundit para se të marrë pushimet verore, Parlamenti ka miratuar projektligjin për turizmin me 79 vota pro dhe 13 kundër.

  Në besimin e mazhorancës, ligji i ri i turizmit do t’i japë fund ndërtimeve kaotike, familjare dhe lokale në bregdet, duke bërë të mundur atë që ofrojnë fqinjët tanë në rajon, zona ...

 • Trafiku njerëzor, Shqipëria pa ndryshim

  28 Korrik, 2015

  trafikimi i njerezve 2015Në raportin e këtij viti Shqipëria klasifikohet në shkallën e dytë, pa ndryshim nga viti i kaluar.

  Gratë dhe fëmijët në Shqipëri, thuhet në raport, janë kryesisht objekt trafikimi seksual në vendet fqinje, Kosovë, Maqedoni dhe Greqi, por edhe në vende të tjera evropiane.

  Viktimat shqiptare dhe disa viktima të huaja janë objekt pune të detyruar në Shqipëri, ...

 • Panariti: Rritje eksportit të produkteve bujqësore

  27 Korrik, 2015

  PanaritiMinistri i Bujqësisë, Edmond Panariti thotë se nga të dhënat paraprake të gjashtëmujorit të parë të vitit, eksportet bujqësore kanë pësuar rritje, deri në dyfishim në qarqe të caktuara të vendit, si Berati apo Lushnja.

  “Nga të dhënat që na vijnë nga gjashtëmujori i parë i këtij viti kemi dyfishim të eksportit të prodhimeve bujqësore, ...

 • Shkatërrime të mëdha në Mallakastër, digjen qindra hektare me pyje

  25 Korrik, 2015

  zjarrefiksiVazhdon beteja me flakët në zonën e Mallakastrës. Zjarri i nisur prej ditës së enjte ka shkrumbuar deri me tani mbi 100 ha pyje me pisha, pemë frutore dhe ullishte. Zjarri ka prekur zona të fshtrave Gorishovë, Belishovë, Rromës dhe Drenovë.

  Zjarri ka nisur diten e enjte në mbrëmje ku në vendgjarje kanë shkuar menjëherë ...

 • Tri kompani të huaja shprehin interes për kërkimet për naftë në Shqipëri

  25 Korrik, 2015

  harta nafte shqiperiTre kompani të huaja, mes të cilave gjiganti shumëkombësh “Shell”, i kanë kërkuar qeverisë shqiptare të drejtën e kërkimit për naftë në “Bllokun 4” dhe atë të Dumresë. Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore i ka përcjellë Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë ofertat zyrtare për të dy blloqet.

  Burimet i thanë Top Channel se, ...

 • Mbyllen hetimet për Fullanin

  25 Korrik, 2015

  Ish-guvernatorit pritet t’i komunikohen akuzat ditën e hënë. Një vit hetime për skandalin e vjedhjes së Bankës së Shqipërisë. Hetime dhe për blerjen e ish Hotel Dajtit

  fullaniNë Shqipëri, prokuroria ka mbyllur hetimet ndaj ish guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani, një vit pasi në institucionin më të rëndësishëm financiar të vendit u zbulua vjedhja e afër 7 milion ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"