LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Vettingu, mbeten 79 emra; Kuvendi mbyll derën për kandidatë të rinj

  16 Mars, 2017

  VettinguDhjetë ditë pasi vendosi të rihapë garën për kandidatë të rinj për procesin e Vettingut, Parlamenti e shfuqizoi këtë vendim.

  Vendimi, që hyri papritur në rendin e ditës së Parlamentit do të thotë se Avokati i Popullit tani do të fokusohet vetëm tek dosjet ekzistuese të 79 kandidatëve, që sipas ONM-së përmbushin kriteret formale, por ...

 • Ballkani Perëndimor dhe rruga e integrimeve evropiane

  16 Mars, 2017

  ballkan6Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, tha të enjten në Sarajevë se të gjitha vendet e bllokut janë të përkushtuara për integrimin e vendeve të Ballkanit perëndimorë, por tërhoqi vërejtjen se rajoni nuk duhet të lejojë pengesa në përparimin drejt këtij qëllimi.

  Ai u bëri thirrje vendeve të Ballkanit që “të mos luajnë me zjarrin”, por të përfitojnë ...

 • Shqipëri, Dhoma Amerikane, klima e biznesit u përmirësua në 2016

  16 Mars, 2017

  dhoma amerikaneAmbasadori Donald Lu: Zbatimi i Reformës në Drejtësi, do të transformojë përgjithmonë mjedisin e biznesit për të gjithë

  Anëtarët e Dhomës amerikane të Tregtisë kanë vërejtur një përmirësim të klimës së biznesit në Shqipëri gjatë vitit 2016 në krahasim me vitin 2015. Sipas raportit të publikuar sot, indeksi i Biznesit, u ngjit në kuotën e 43.78 ...

 • Odiseja e Vettingut, puna nuk ka nisur ende

  15 Mars, 2017

  vettinguQë kur Parlamenti vendosi të kthejë procesin e rivlerësimit për kandidatët e organeve të Vettingut kanë kaluar 10 ditë, por deri tani nuk ka nisur asnjë veprim për verifikimin e aplikantëve, të cilët janë kualifikuar dhe u mungon një pjesë e dokumentacionit.

  Top Channel mësoi se për disa ditë, Avokati i Popullit i ka bërë ...

 • Rama: Çadrën e duan jomiqtë; Basha shpjegon takimin me rusët

  14 Mars, 2017

  ramaKryeministri Rama e shpjegoi me detaje idenë e tij për mbështetjen që po merr çadra e protestës nga njerëz jashtë, që jo domosdoshmërisht i duan të mirën Shqipërisë. Rama tha në “Top Story” se partnerët e Shqipërisë do të dëshpëroheshin, nëse vendi do të shkonte në drejtimin e gabuar.

  “Do të dëshpëroheshin nëse për arsye ...

 • Basha takon ambasadorët: Opozita do vetëm qeveri teknike

  14 Mars, 2017

  BashaKryetarët e partive opozitare u takuan me ambasadorët nga vendet e Bashkimit Europian për të diskutuar zhvillimet e fundit.

  Edhe një ditë më parë është zhvilluar një takim i ngjashëm, ndërsa opozita kishte rritur numrin e kryetarëve në takim.

  Pas bisedës së zhvilluar në një restorant në kryeqytet, Basha foli për qëndrimin e pandryshuar të opozitës.

  “Bashkë ...

 • Ballokumet, “sekreti” i simbolit të Ditës së Verës

  14 Mars, 2017

  ballokumeSi çdo 14 mars, të gjithë kanë rendur pas ballokumeve, ëmbëlsira simbol e ditës së verës edhe në Tiranë.

  Shpendi, me profesion pastiçier ka punuar edhe si bukëpjekës në emigracion, ndërsa sot na njeh me recetën e përgatitjes së një sheqerpareje në kushtet e shtëpisë, të cilët thotë se e ka mësuar nga mjeshtrit e ...

 • Rama: Tahirin e lirova, nuk e shkarkova. Ndryshime të tjera

  13 Mars, 2017

  rama 1Pyetjeve të shumta në studion e Top Story për shkarkimin e Saimiri Tahirit, ministrit të cilësuar kampion të kësaj qeverie, kryeministri iu përgjigj se ai do të jetë udhëheqësi i fushatës së PS-së në Tiranë.

  Rama preferoi ta quajë lirim dhe jo shkarkim, ndërsa mohoi që kjo të jetë kërkuar nga ndërkombëtarët apo Meta. ...

 • Rama emëron ministrat e rinj

  13 Mars, 2017

  ramaNë Shqipëri kryeministri Edi Rama njoftoi sot emrat e katër anëtarëve të rinj të kabinetit të tij. Në postin më të rëndësishëm, atë të Ministrit të Brendshëm, ai ka propozuar deputetin socialist Fatmir Xhafaj. Opozita nga ana e saj ka deklaruar se lëvizjet në qeveri nuk ndikojnë në qëndrimin e saj dhe kërkesën për largimin e vetë kryeministrit. Kreu ...

 • Çadra e vettingut, PS e firmosi. LSI: Vettingu, jo çështje peticionesh

  10 Mars, 2017

  vetingu ramaNë çadrat pro peticionit të shoqërisë civile kanë firmosur deri tani ministrat socialistë dhe Kryeministri Rama. Kryebashkiaku Veliaj foli për objektivin e 1 milion firmave të qytetarëve, ndërsa ish-Kryeministri Majko i cilësoi ato si çadra të drejtësisë.

  “Ata kërkojnë sipas tyre çadrën e lirisë, ne kemi çadrën e drejtësisë”, tha Majko.

  “Peticionin e kemi firmosur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"