LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Kriza greke dhe ekonomia shqiptare

  29 Qershor, 2015

  banka e shqiperiseStudiuesit në Tiranë pohojnë se kriza ekonomike greke do të ndikojë negativisht më shumë tërthorazi sesa drejtpërdrejt mbi ekonominë shqiptare, por nuk ka arsye për panik.

  Sipas tyre, në përputhje me gjendjen e rajonit, Shqipëria nga ana e saj duhet të kryejë me këmbëngulje reformat dhe rritjen ekonomike.

  Drejtuesi i Qendrës për Kërkime ekonomike, Zef Pre

 • “Grupi i zjarrit”, arrest me burg për Klodian Selimin

  29 Qershor, 2015

  gjykata krimet-e-renda-trGjykata e Krimeve të Rënda në Tiranë ka dhënë paraditen e së hënës masën e sigurisë “arrest me burg” për shtetasin Klodian Selimi.

  Selimi akuzohet si pjesëmarrës në të ashtuquajturin “grupi i zjarrit” në Lazarat, që i mori jetën efektivit të RENEA-s, Ibrahim Basha.

  Më vonë gjatë ditës e njëjta gjykatë pritet të japë edhe ...

 • Meta takon bashkëraporterët e KiE: Zgjedhjet i arritën standardet

  29 Qershor, 2015

  meta-APKryetari i Kuvendit, Ilir Meta, priti të hënën bashkëraporterët e Komisionit të Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, Jonathan Evans dhe Andrej Hunko.

  Ky takim u përqendrua në punën e deritanishme për avancimin e reformës në drejtësi, në zhvillimin e zgjedhjeve të fundit të pushtetit vendor dhe në zbatimin e reformës së ndarjes ...

 • Lazarat, qëllohet për vdekje efektivi i RENEA-s; plagosen dy të tjerë

  24 Qershor, 2015

  renea lazaratAjo që nuk ndodhi gjatë operacionit antidrogë të një viti më parë, fatkeqësisht ndodh tani. Një efektiv i forcave speciale RENEA ka humbur jetën dhe dy të tjerë kanë mbetur të plagosur gjatë një përleshjeje me armë zjarri në Lazarat.

  Gjithçka ka nisur gjatë natës, kur një grup personash të armatosur kanë qëlluar në ...

 • Jeta mes Gjermanisë dhe Shqipërisë – zgjedhja e duhur

  24 Qershor, 2015

  Gerard Chakmakjian – njëri nga të rinjtë që vrau frikën e u fut në territorin e ambasadës gjermane në 2 korrik 1990. Ai e ka të pashlyer kujtimin e ardhjes në Gjermani e ndjesinë e të qënit në një vend me shanse.

  Gerardi ishte 20 vjeçar në verën e vitit 1990. Student në vitin e parë të fakultetit të Gjeologji-Minierave në Tiranë, ai ndjehej i mbushur me adrenalinë dhe me bindjen ...

 • Rezultatet në 55 bashki, e majta fiton 42, e djathta 13

  23 Qershor, 2015

  numerimVotimet e 21 qershorit u quajtën historike, për shkak se qytetarët shqiptarë votuan për herë të parë sipas ndarjes së re territoriale. Rezultatet rikonfirmojnë edhe një herë për pushtetin e së majtës, ndërsa në Tiranë udhëheq Veliaj.

  Rezultatet e deritanishme nxjerrin fitues me një diferencë të thellë koalicionin e majtë “Aleanca për Shqipërinë Evropiane”, ku 47.49 për qind e shqiptarëve ...

 • OSBE/ODHIR Blerja e votave ka minuar zgjedhje demokratike

  23 Qershor, 2015

  Misioni i Vëzhgimit të zgjedhjeve i OSBE/ODIHR- it publikon raportin paraprak të gjetjeve dhe konkluzioneve për zgjedhjet lokale të 21 qershorit në Shqipëri

  osbeStandardet e OSBE-së, të Këshillit të Europës dhe ato ndërkombëtare për zgjedhje të lira dhe të ndershmesi si edhe zbatimi i legjislacioni shqiptar janë vënë në lupën e vëzhguesve ndërkombëtarë që vëzhguan zgjedhjet lokale të 21 qershorit ...

 • E majta merr 16 bashki, e djathta 3

  22 Qershor, 2015

  numerimNdërkohë që procesi i numërimit vazhdon, sipas rezultateve të arritura deri më tani aleanca e majtë arrin në fitojë në 11 bashki, ndërsa aleanca e djathtë në dy prej tyre . Në katër vitet e ardhshme Bashkia e Skraparit, Pustecit, Peqinit, Hasit, Delvinës, Kolonjës, Libohovës, Fushë Arrzit dhe Pukës do të drejtohen nga kryetarë të koalicionit të majtë.

  13:00 – ...

 • Vendoret, dalin fituesit e parë dhe raporti i vëzhgimit

  22 Qershor, 2015

  kutite zgjedhjetNë 13 bashki fitojnë kandidatët e Aleancës për Shqipërinë Europiane, në 2 Aleanca për Punë dhe Dinjitet. Koalicioni për Zgjedhje të Lira e të Ndershme publikoi raportin e vëzhgimit.

  Komisionerët në Shqipëri përfunduan numërimin e votave në 15 bashki. Fitojnë kandidatët e Aleancës për Shqipërinë Europiane në 13 prej tyre.

  Bashkitë e Hasit, Pukës, Mirditës, Fushë-Arrëzit, Peqinit, Belshit, Skraparit, Delvinës, ...

 • Zgjedhjet lokale në Shqipëri me risi pozitive

  22 Qershor, 2015

  Me një pjesëmarrje rreth 48 përqind, procesi i votimit në 61 bashkitë e vendit kaloi normalisht, pa incidente serioze, por për nxjerrjen e rezultateve zyrtare për drejtuesit fitues të pushtetit vendor duhet ende kohë.

  zgjedhjet ALB

  Zgjedhjet vendore të 21 qershorit 2015 kanë nxjerrë në pah disa risi krahasuar me ato të mëparshmet. Gjatë gjithë ditës së dielë pranë qendrave të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"