LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëri, partitë opozitare kushtëzojnë regjistrimin në zgjedhje me qeverinë teknike

  10 Mars, 2017

  vula nenshkrime partiveNdërsa protesta e opozitës para selisë së qeverisë ka mbushur tre javë, situata ka marrë një kthesë të fortë sot. Mbi 20 parti opozitare iu drejtuan me një shkresë zyrtare Komisionit Qendror të Zgjedhjeve duke njoftuar se nuk do të regjistrohen për në garën e 18 qershori të ardhshëm.

  Në letër shkruhet se “duke vlerësuar momentin kritik për ...

 • Borxhet e biznesit, lista e zezë e ekonomisë, 3 mld euro

  9 Mars, 2017

  borxhetPër Ardian Civicin krijimi i borxheve të këqija në ekonomi lidhet me keqadministrimin e bizneseve.

  “Të krijosh një gropë kaq të madhe detyrimesh tregon në rastin më të mirë një keqmenaxhim të këtyre kompanive dhe në rastin më të keq një plan biznesi dhe një strukturim të tyre në raport me tregun që lë shumë ...

 • Presidenti Nishani në Bujanovc

  7 Mars, 2017

  Nishani PresheveMë shumë se një mijë qytetarë të Bujanovcit e kanë pritur, të marten, presidentin e Shqipërisë, Bujar Nishanin, që arriti në qytet në orët e pasdites.

  Ai fillimisht u ndal të përshëndeste qytetarët që e pritën me ovacione.

  Përpara ndërtesës së Kuvendit komunal e priti kryetari i Bujanovcit, Shaip Kamberi dhe së bashku hynë në takimin që mbahet në ndërtesën ...

 • Vettingu, dosjet kthehen tek Totozani

  6 Mars, 2017

  parlamentiKuvendi i Shqipërisë ka miratuar në seancën e jashtëzakonshme të kësaj të hëne kthimin e dosjeve të kandidatëve për komisionet e vettingut tek Avokati i Popullit për rishqyrtim.

  Ngritja e organeve të Vetting-ut rezultoi të ishte një proces më i komplikuar sesa pritej. Parlamenti nuk e respektoi dot afatin 3 ditor të nisjes së punës ...

 • Shumica ftesë për dialog, opozita: Gati, por për qeveri të re

  3 Mars, 2017

  basha ramaNë Shqipëri shumica e majtë u shpreh sot e gatshme të dialogojë me opozitën e cila që prej dy javësh ka nisur një protestë pa afat në sheshin përpara godinës së Kryeministrisë, duke deklaruar se është e gatshme të mirëpresë çdo propozim konkret dhe realist për procesin zgjedhor. Opozita u përgjigj duke u shprehur se është gjithashtu gati, ...

 • Tirana e shqetësuar nga qëndrimi i Presidentit maqedonas

  3 Mars, 2017

  skenderbeu trAutoritetet shtetërore dhe politike në Shqipëri kanë reaguar me shqetësim ndaj vendimit të presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov për të mos mandatuar udhëheqësin e Partisë Social-Demokrate (LSDM) Zoran Zaev për formimin e qeverisë së re për shkak të pranimit nga ana e tij të platformës së paraqitur nga partitë shqiptare me pretendimin se është “një platformë e shteteve ...

 • Marëdhëniet shqiptaro greke, mosbesim Tiranë – Athinë

  3 Mars, 2017

  alb heMinistri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati nisi një vizitë zyrtare në Athinë për t`i dhënë një shtytje marëdhënieve mes të dy vendeve. Këto marëdhënie vijojnë të mbeten në një frymë mosbesimi mes Tiranës dhe Athinës zyrtare. Por çfarë mendojnë studiuesit për nivelin aktual dhe ardhmërinë e marëdhënieve shqiptaro – greke. Korespondenti i Zërit të Amerikës Raimond Kola ...

 • Deklarata e raportuesve të KiE: Dialogu në Parlament, bëni vettingun

  1 Mars, 2017

  KiE vettinguRaportuesit e Këshillit të Europës që këto ditë kryen një mision faktmbledhës në Shqipëri, kanë dalë të mërkurën me një deklaratë ku rekomandojnë mes të tjerash kthimin e opozitës në Parlament dhe vazhdimin e reformave, me theks të veçantë tek ajo në drejtësi.

  Për eurodeputetët Andrej Hunko dhe Joseph O’Reilly, bojkotimi i Parlamentit nuk ...

 • Qeveria gjermane: thirrje partive politike shqiptare për qendrime të moderuara në debatin politik

  1 Mars, 2017

  Steffen SeibertZëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert tha se të gjitha forcat të bashkëpunojnë në Parlament me njëra-tjetrën. Dhuna, retorika e dhunshme nuk duhet të bëhet mjet për arritjen e pozicioneve të kundërta politike.

  DW: Që prej dy javësh opozita bllokon në Shqipëri Parlamentin. Udhëheqësi i opozitës Basha thotë se ka mbështetjen e shumë përfaqësuesve ndërkombëtarë që qeveria e korruptuar ...

 • Shqipëri: Mangësi të theksuara në sistemin e vlerësimit të gjykatësve

  1 Mars, 2017

  keshilli i larte i drejtesiseKëshilli i Lartë i Drejtësisë në Shqipëri nuk arriti të përmbushë detyrimin ligjor për përmbylljen e raundit të dytë të vlerësimit profesional për gjyqtarët, duke lënë një numër të konsiderueshëm gjyqtarësh jashtë garës për institucionet e reja të drejtësisë. Analiza mbi sistemin e deritanishëm të vlerësimit profesional tregon se procesi u shoqërua me zvarritje dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"