LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • “Kumanova”, Rama: E patolerueshme që termat “terrorizëm” dhe “shqiptar” u bënë bashkë

  20 Maj, 2015

  edi ramaKryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në ministerialin rajonal për ekstremizmin e dhunshëm, foli për çështjen e Kumanovës, duke e konsideruar si një çështje që nuk kishte lidhje me terrorizmin, por me mungesën e demokracisë.

  “Fatkeqësisht, në Kumanovë, fjala terrorizëm dhe shqiptar u bënë bashkë. Iu dha terrorizmit një prapashtesë etnike dhe kjo është e papranueshme, për ne ...

 • Elhaida Dani kalon në finalen e “Eurovision”-it me këngën “I’m Alive”

  19 Maj, 2015

  elhaida-euroNumri 14 duket se i dha fat këngëtares Elhaida Dani, duke i prerë biletën për në natën finale të “Eurovision”-it.

  Elhaida dhuroi shumë emocion me zërin e saj , e cila kulmoi në pjesën e dytë të këngës ku tingujt e baladës e pushtuan skenën e Vjenës.  E ndjekur dhe nga një kor prej tre shoqëruesesh, vajzat ishin në  sinkron ...

 • Ben Blushi viziton “Lagjen e Trimave” në Kumanovë

  19 Maj, 2015

  Ben Blushi KumanoveSi politikani i parë shqiptar që viziton shqiptarët e Kumanovës pas sulmeve tragjike të datës 9 maj, deputeti socialist Ben Blushi gjeti jo vetëm mikpritjen, por dhe nevojën e shqiptarëve të “Lagjes së Trimave” për t’u mbështetur.

  Megjithëse kanë kaluar pothuaj dhjetë ditë nga sulmet me armë e antitanke, dëmet janë të një bilanci të vërtetë lufte. Janë ...

 • Raporti i DASH për Shqipërinë: Shqetësim, krimi e xhihadistët; vlerësohet Lazarati

  18 Maj, 2015

  Raporti dash shbaByroja e Sigurisë Diplomatike, pranë Departamentit amerikan të Shtetit, ka publikuar raportin e saj për vitin 2015 mbi krimin dhe sigurinë në Shqipëri. Në raport thuhet se, në vitin 2014 krimi dhe situata e përgjithshme e sigurisë vijojnë të mbeten shqetësuese.

  “Krimi ka vazhduar të rritet gjatë 5 viteve të fundit, kryesisht për shkak të rritjes së madhe ...

 • Pollack: Duhet të jemi të qartë dhe ta tregojmë historinë

  18 Maj, 2015

  Shkrimtari i njohur austriak Martin Pollack, thotë në intervistë për DW se është e domosdoshme për një shoqëri të kujtojë me përgjegjësi atë, që ka ndodhur në historinë e saj.

  Martin Pollack

  DW: Zoti Pollack ju jeni nderuar me shumë çmime për shkrimet mbi të kaluarën e afërt të vendlindjes suaj Austrisë dhe të vendeve fqinje në lindje. Ju e konsideroni ...

 • Donald Lu: Partitë hoqën disa të inkriminuar nga listat. Mos prisni nga të huajt

  15 Maj, 2015

  Donald DuAmbasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu, në një intervistë për revistën “Java”, e cila botohet të shtunën, shpjegon përse ai ka qenë i drejtpërdrejtë në deklarimet e tij dhe nëse kjo do të thotë një ndryshim në politikën amerikane ndaj Shqipërisë, apo thjesht pasojë e faktit që korrupsioni dhe problemet në Shqipëri janë kaq të shumta, saqë Lu ...

 • Fred Abrahams: Elita politike në Shqipëri, e prirur tek interesat e veta

  15 Maj, 2015

  FredAutori i një libri të ri për Shqipërinë që botohet sot, kritikon elitën politike shqiptare të 25 viteve të fundit si më e prirur nga  interesat vetjake sesa për t’i shërbyer vendit.

  Fred Abrahams, i Organizatës Human Rights Watch, punoi 15 vjet për të shkruar librin  “Modern Albania: From Dictatorship to Democracy in Europe”, “Shqipëria Moderne: Nga Diktatura në Demokraci ...

 • Prezantohet aplikacioni “Komisariati Dixhital”, Tahiri: Polici në dorën tuaj

  13 Maj, 2015

  aplikacion MPBMinistria e Brendshme, në bashkëpunim me atë të Inovacionit, prezantuan këtë të mërkurë aplikacionin “Komisariati Dixhital”, ku qytetarët mund të denoncojnë në kohë reale një krim të çdo lloji.

  Në fjalën e tij, ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri tha se është bërë shumë në këto muaj të qeverisjes së majtë sa i përket rendit dhe integritetit të Policisë së ...

 • Kryeministri serb Vuçiç, më 27 maj viziton Tiranën

  13 Maj, 2015

  rama-vucicKryeministri serb, Aleksandar Vuçiç, do të zhvillojë më 27 maj një vizitë zyrtare në Tiranë, njofton gazeta “Danas”, duke iu referuar kabineteve të kryeministrave të Serbisë dhe Shqipërisë.

  Sipas gazetës, të cilës i referohet KosovaPress, kjo do të jetë vizita e parë zyrtare e një zyrtari serb në Shqipëri në nivelin më të lartë.

  Mikpritës i kryeministrit serb do të jetë ...

 • Nishani pret Erdogan, marrëveshje në fushën e sigurisë

  13 Maj, 2015

  erdogan nishaniPresidenti i Republikës, Bujar Nishani priti Presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan, i cili mbërriti në Shqipëri këtë të mërkurë për një vizitë zyrtare.

  Erdogan kryeson një delegacion zyrtarësh dhe investitorësh turq të interesuar për investime në Shqipëri.

  Pas takimit kokë më kokë, dy Presidentët dolën në një konferencë të përbashkët për shtyp, ku vlerësuan marrëdhëniet mes dy vendeve tona dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"