LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Samiti i opozitës iraniane/ Basha dhe Majko bashkë me senatorët amerikanë

  12 Korrik, 2021

  Në kampin Ashraf 3 në Manëz, opozita iraniane nisi samiti tre-ditor Botëror për Iranin e Lirë -2021.

  Sipas MEK pjesëmarrës janë mbështetësve të rezistencës nga mbi 50,000 lokacione në 105 shtete, dhe me praninë e mijëra anëtarëve të Mujahedin-e Khalq që jetojnë në Shqipëri.

  Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit në fjalën e saj tha se zgjedhja si president ...

 • Lufta ndaj krimit dhe korrupsionit në Shqipëri. SPAK: Ky është vetëm fillimi

  8 Korrik, 2021

  Në Tiranë, drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme AntiKorrupsion, Arben Kraja, tha sot se arrestimet e dy grupeve të mëdha së fundi, për trafik narkotikësh me Italinë dhe abuzime fondesh në Lushnje, janë vetëm fillimi i punës së shtuar të SPAK në goditjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit.

   

  Në një konferencë të përbashkët me përfaqësues të prokurorisë dhe qeverisë, ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri ...

 • Nënshkruhet marrëveshja për zhvillimin e infrastrukturës kombëtare të gazit/ Rama: TAP burim i sigurtë për një zhvillim ekonomik dhe social

  6 Korrik, 2021

  tapNë stacionin ultramodern të Gazsjellësit TransAdriatik (TAP) në Fier, sot u nënshkrua Marrëveshja për Ndërtimin e Pikës Fillestare Dalëse Shqiptare të Gazit.

  Ky investim i ri strategjik i hap rrugë zhvillimit të infrastrukturës kombëtare të gazit në rajonin jugor, ndërkohë që po vijon puna për projektin e detajuar për tubacionin Fier – Vlorë, i cili do të lidhë gazsjellësin ...

 • Arrestohet kryebashkiaku i Lushnjes dhe 8 zyrtarë të tjerë

  6 Korrik, 2021

  Në Shqipëri, kryetari i Bashkisë së Lushnjës, Fatos Tushe, disa zyrtarë të pushtetit vendor dhe bisnesmenë janë arrestuar gjatë ditës së sotme në vijim të një hetimi të nisur nga Prokuroria e Posaçme kundër krimit të organizuar dhe Koruupsionit (SPAK).

  Të gjithë zyrtarët dyshohen për “Shpërdorim detyre”, “Shkelje të barazisë në tendera”, ndërsa administratorët e dy kompanive private dyshohen për “Falsifikim të dokumentave”. Përveç kryebashkiakut ...

 • Tiranë: SHBA dhe BE presin më shumë rezultate në luftën kundër korrupsionit

  5 Korrik, 2021

  SHBA dhe BE nxitën sot autoritetet shqiptare që të shtojnë rezultatet konkrete me ndëshkimin e korrupsionit dhe me konfiskimet e pasurive.

  Zyrtarë të Departamentit Amerikan të Drejtësisë dhe të Bashkimit Europian kërkuan një bashkëpunim të ngushtë mes institucioneve të sistemit gjyqëosr në hetimin e kriminalitetit.

  Këshilltari për antiterrorizmin e rajonit të Ballkanit në departamentin amerikan të drejtësisë, Clay Stiffler, tha në Tiranë se korrupsioni është armiku ...

 • ‘Skëterrë’ deri në 180 km/orë dhe të dehur në timon/ Policia me ‘dorë të hekurt’, arrestohen 8 shoferë, hiqen 57 patenta në një ditë

  5 Korrik, 2021

  Policia vijon me kontrollet në akset rrugore nacionale dhe në qendrat urbane dhe si rezultati i përdorimi të radarëve, dragerave dhe kamerave janë evidentuar dhe ndëshkuar shumë drejtues automjetesh në vetëm 24 orë.

  Janë arrestuar në flagrancë 8 drejtues mjetesh, nga të cilët 5 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 3 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

  Policia pezulloi gjithsej 57 leje drejtimi në ...

 • BERZH: Shqipëria do rritet, 4.5%/ Rritjen më të fortë ekonomike në Ballkan do e ketë Mali i Zi me 8.5 përqind

  30 Qershor, 2021

  BERZH: Shqipëria do rritet, 4.5%/ Rritjen më të fortë ekonomike në Ballkan do e ketë Mali i Zi me 8.5 përqind

  Ekonomi

  Parashikimet për rritjen ekonomike sa vijnë e bëhen më optimiste edhe nga institucionet financiare ndërkombëtare. Në raportin e fundit Banka Europian për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që ekonomia e Shqipërisë do të rritet me ...

 • Ambasadori Reeker në Tiranë, takim me Ramën e Bashën, por jo me Metën

  30 Qershor, 2021

  Ndihmës Sekretari i Shtetit në Detyrë për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Ambasadori Philip T. Reeker zhvilloi sot një vizitë zyrtare në Tiranë. Gjatë qëndrimit të tij në kryeqytetin shqiptar ambasadori Reeker u takua ndër të tjera me kryeministrin Edi Rama dhe kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha. Ai pati dhe një drekë pune me ministren e Jashtme shqiptare Olta Xhaçka dhe ministrat e Mbrojtjes ...

 • Vuçiç, Rama dhe Zaev mbështesin një treg të përbashkët rajonal

  29 Qershor, 2021

  zaev vucic ramaEdi Rama, Zoran Zaev dhe Aleksandër Vuçiç në një takim shprehën dëshirën që liria e lëvizjes së njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitalit të fillojë sa më shpejt në Ballkan.

  Iniciativa e “Minishengenit”, në rajonin e Ballkanit dhe jetësimi sa më parë i  kësaj nisme ishte tema kryesore e një takimi virtual që zhvilluan të martën me (29.06) kryeministri ...

 • “Heqja e barrierave mes tre shteteve”/ Rama, Vuçiç dhe Zaev takim në Shkup më 29 korrik

  29 Qershor, 2021

  ALEKSANDAR VUCIC, ZORAN ZAEV, EDI RAMAKryeministri Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç zhvilluan ditën  e sotme një takim online në kuadër të Shengenit Ballkanik ku u diskutuan hapat e mëtejshëm në bashkëpunimin rajonal, si një proces jetësor për progresin e Ballkanit Perëndimor dhe rrugën evropiane.

  Sipas medias serbe, të tre ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"