LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Merkel: Nuk mund ta premtoj çeljen e negociatave me Shqipërinë

  30 Nentor, 2020

  MerkelKancelarja gjermane Angela Merkel, në një takim virtual me parlamentarët e vendeve anëtarë dhe kandidate të BE-së, është shprehur skeptike për çeljen e negociatave me Shqipërinë qysh këtë vit.

  Kancelarja gjermane Angela Merkel shpreson që të hapë konferencën ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut qysh këtë vit. Ajo tha se shpreson që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut do ta mënjanojnë grindjen ...

 • COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.253 testime, 329 të shëruar, 835 raste të reja dhe 11 humbje jete

  29 Nentor, 2020

  Tabela-29-NENTORMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2.253 testime, prej të cilave 133 janë testime janë kryer për arsye depistimi , 835 qytetarë kanë rezultuar pozitivë dhe janë identifikuar në këto bashki: 306 raste në Tiranë, 59 në Vlorë, 52 në Lushnje, 50 në Shkodër, 45 në Berat, 37 në Korçë, 29 në Durrës, 27 në Sarandë, 23 në Pogradec, 22 ...

 • COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.201 testime, 645 raste të reja, 18 humbje jete dhe 403 të shëruar

  27 Nentor, 2020

  Tabela-27-NENTOR

  Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2.201 testime, prej të cilave 423 janë testime janë kryer për arsye depistimi, 645 qytetarë kanë rezultuar pozitivë, janë identifikuar në këto bashki: 272 raste në Tiranë, 56 në Durrës, 51 në Fier, 48 në Korçë, 30 në Kuçovë, 20 në Mat, 19 në Pogradec, 16 në Vlorë, 15 në Kolonjë, 14 ...

 • Wadephul apelon te Shqipëria që të përmbushë parakushtet e BE-së për negociata

  26 Nentor, 2020

  WadephulNënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së në Bundestagun Gjerman, Johann David Wadephul, dyshon se çelja e negociatave të BE-së me Shqipërinë mund të fillojë qysh në fund të dhjetorit.

  Dy javë para se BE-ja të marrë vendimin përkatës për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së në Bundestagun Gjerman, Johann David Wadephul, ka ...

 • COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.174 testime, 656 raste të reja, 10 humbje jete dhe 321 të shëruar

  26 Nentor, 2020

  tabela 26 nentorMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer  2.174 testime, prej të cilave 397 janë testime janë kryer për arsye depistimi, 656 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate janë identifikuar në këto bashki:
  131 raste në Tiranë, 78 në Lezhë, 47 në Gjirokastër, 46 në Krujë, 44 në Durrës, 31 në Vlorë, 28 në Berat, 27 në ...

 • COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.137 testime, 644 raste të reja, 8 humbje jete dhe 365 të shëruar

  25 Nentor, 2020

  Tabela-25-NENTORMinistria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2.137 testime, prej të cilave 410 janë testime janë kryer për arsye depistimi, 644 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe atë janë identifikuar në këto bashki:
  258 raste në Tiranë, 48 në Fier, 44 në Elbasan, 38 në Shkodër, 26 në Lushnje, 23 në Sarandë, 22 në Durrës, 21 në Përmet, ...

 • Manastirliu: Nga 1 Dhjetori rekomandojmë mësim të alternuar në shkolla

  25 Nentor, 2020

  OgertaOgerta Manastirliu: Vijnë në Shqipëri edhe 230 mijë doza, vijon pa u ndalur vaksinimi ndaj gripit. Në Dhjetor fillon testimi i shpejtë.

  Prej më se 9 muajsh, i gjithë sistemi ynë shëndetësor është në gatishmëri të plotë në përballje me këtë virus që po sfidon mbarë botën.

  Ne jemi duke vijuar punën tonë për të fuqizuar kapacitetet e sistemit tonë shëndetësor, ...

 • COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.505 testime, 744 raste të reja, 19 humbje jete dhe 436 të shëruar

  24 Nentor, 2020

  frenoni covid 19Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer  2.505 testime, prej të cilave 410 janë testime janë kryer për arsye depistimi, 744 qytetarë kanë rezultuar pozitivë dhe janë identifikuar në këto bashki:
  307 raste në Tiranë, 85 në Fier, 44 në Lushnje, 39 në Kavajë, 34 në Elbasan, 33 në Shkodër, 32 në Durrës, 29 në Vlorë, ...

 • COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.352 testime, 795 raste të reja, 17 humbje jete dhe 388 të shëruar

  23 Nentor, 2020

  Tabela-23-NENTORMinistria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me përpikëri rregullat, duke mos e ulur asnjë moment vigjilencën për ruajtjen e distancimit fizik, mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kujdesin për higjienën. MSHMS ju ...

 • Komiteti Teknik i Ekspertëve: Universitetet do të vazhdojë online, vlerësim dinamik i situatës për shkollat

  23 Nentor, 2020

  KTE“Situata epidemiologjike paraqitet me nivel risku të shtuar, incidenca 301 persona për 100 mijë banorë”

  Komiteti Teknik i Ekspertëve në një komunikim për median ka bërë me dije vendimin për vijimin e mësimit online në universitete, për shkak të situatës me risk të shtuar.
  “Komiteti Teknik duke qenë gjithmonë i vëmendshëm për t’i paraprirë rëndimit të situatës, siç e kemi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"