LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • “McGonigal” nuk ndikon marrëdhëniet! Flet Escobar nga DASH: Shqipëria aleate solide

  1 Mars, 2023

  Escobar ramaPër herë të parë Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë një qëndrim të Qeverisë Amerikane në lidhje me përmendjen e kryeministrit Edi Rama në aktakuzën e ngritur ndaj zyrtarit të FBI-s Charles McGonigal.

   

  Gabriel Escobar Zëvendës-Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, në një bashkëbisedim online me gazetarët u pyet nëse ka një ndikim në marrëdhëniet Shqipëri -ShBA ...

 • “Moment historik!”, takimi Kurti-Vuçiç, Rama: Kryeministri i Kosovës ka bërë gjënë e duhur, uroj që askush s’e akuzon për tradhti

  28 Shkurt, 2023

  RamaKryeministri Edi Rama e konsideron një moment historik dhe të rëndësishëm për paqen rajonale, takimin mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiç.

   

  Në lidhje me kritikat ndaj Kurtit, ai u shpreh se uron që askush nuk e akuzon për tradhti apo harresë, por të kuptojnë se ai ka bërë gjënë e duhur, duke u hedhur një ...

 • Sot mbahet mbledhja e dytë mes qeverisë së Shqipërisë dhe Malit të Zi

  27 Shkurt, 2023

  mbledhja e perbashket MZ ALSot, dita e hënë, 27 shkurt do të zhvillohet mbledhja e dytë e përbashkët mes qeverisë të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Malit të Zi, e cila do të mbahet në ndërtesën e re të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Malit të Zi (CANU), në rrugën Rista Stijovića 5, në Podgoricë.

   

  Pritet të nënshkruhet ...

 • Përçahet opozita para zgjedhjeve! PDIU me tone nacionaliste deklarohet kundër PD

  27 Shkurt, 2023

  IdriziShpëtim Idrizi i preu shpresat Sali Berishës dhe ia bëri të  qartë se nuk ia fal marrëveshjen me Vangjel Dulen që prodhoi si kandidat të Himarës Fredi Bejlerin, i cili bën fushatë me flamurin e ‘Vorio Epirit” duke provokuar çamet.

   

  PDIU ka marrë vendimin që të dalë e vetme në zgjedhje. Shqiptarët e Ҫamërisë e njohin mirë historinë se si ...

 • Ahmetaj i përfshirë tek inceneratorët/ Dokumentet tregojnë rolin e tij në krijimin e koncesionit të Elbasanit

  25 Shkurt, 2023

  Ahmetaj2Arben Ahmetaj, jo vetëm që u përfshi në koncesionin e inceneratorit të Elbasanit, por kishte edhe një rol thelbësor në përcaktimin e formës së procedurës së ndjekur.

   

  Dokumentet e siguruara nga Top Channel tregojnë se si Ahmetaj, përmes vartësve të tij në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik dhe Sipërmarrjes, përcaktoi të gjithë procedurën dhe vendimmarrjen e institucioneve të tjera të përfshira ...

 • Çështja CEZ-DIA, Meta tre orë në Prokurorinë e Posaçme

  23 Shkurt, 2023

  MetaNë Shqipëri, kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, u thirr sot në Prokurorinë e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, për të dhënë shpjegime lidhur me çështjen e vjetër të marrëveshjes mes kompanisë çeke CEZ e cila bleu në vitin 2009 kompaninë shqiptare të shpërndarjes së energjisë, dhe shoqërisë DIA, për mbledhjen e borxheve. Zoti Meta është ...

 • “Corriere della sera”: Tirana kryeqyteti i mbushur plot surpriza

  21 Shkurt, 2023

  tiranaKryeqyteti i Shqipërisë, qendra kryesore ekonomike, financiare, tregtare dhe kulturore e vendit, Tirana është një qytet në evolucion të vazhdueshëm, e gjallë dhe ideale për një fundjavë ndryshe nga zakonisht, shkruan Francasca Masotti për gazetën më të madhe italiane ”Corriere della sera”.

   

  Tirana është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Shqipërisë, si dhe qendra kryesore ekonomike, financiare, tregtare dhe ...

 • Holta Zaçaj zgjidhet kryetarja e re e Gjykatës Kushtetuese

  20 Shkurt, 2023

  Holta ZacajPas dështimit të dy raundeve, në raundin e tretë ajo mori 5 vota pro. Për këtë pozicion Zaçaj ishte në garë me Fiona Papajorgjin dhe Marjana Seminin.

   

  Në janar të këtij viti, ajo u betua në Presidencë si anëtarja e nëntë e Gjykatës Kushtetuese.

   

  Njoftim për zgjedhjen e Kryetarit të Gjykatës Kushtetuese

  Mbledhja e Gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese zhvilloi sot më ...

 • Shqipëri: Kufizimi i hapësirave për marrjen e informacionit mbetet sfidë madhore

  18 Shkurt, 2023

  shtypiKufizimi i hapësirave për marrjen e informacionit vijon të mbetet sfida madhore për mediat në Shqipëri, thotë Jamie Wiseman, nga Instituti Ndërkombëtar i Shtypit, IPI.

   

   

  DW: Cilat ishin sulmet apo kërcënimet më të rënda që u regjistruan gjatë vitit 2022 në Shqipëri?

  Jamie Wiseman: Në përgjithësi, ne konstatuam se dhuna fizike dhe sulmet verbale ndaj gazetarëve përbëjnë kërcënimet më të rënda ...

 • Revolucioni i Berishës/ Dhjetëra mbështetës të PD bllokojnë hyrjen e Kuvendit

  16 Shkurt, 2023

  revolucioni i BerishesAtmosfera para protestës ishte sinjal se ajo do ishte e qetë dhe pa tensione.

   

  Sali Berishës iu mbyllen dyert e Parlamentit. Të njëjtin fat patën edhe deputet e përjashtuar;  Edi Paloka, Flamur Noka dhe Belind Këllici, të cilët tentuan të futen në sallën e seancave plenare, por u përballën me bllokadën e gardës.

  Shkresa e tyre qe kërkonte te anulimin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"