LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • “Nafta”, procedohen 4 subjekte. Arrestohet një tregtar, njëri në kërkim

  11 Maj, 2015

  naftaOperacioni për “kontrollin cilësor, sasior dhe fiskal të hidrokarbureve”, që është nisur prej datës 4 Maj nga grupet ndërinstitucionale, të përbëra nga specialistë të Doganave, Tatimeve, Drejtorisë së Përgjithshme të Metrologjisë, Inspektoriatit Qendror Teknik dhe Policisë së Shtetit, përfshi këtu edhe specialistë të Krimit Ekonomiko-Financiar, vijon në baza të përditshme.

  Që prej ditës së diel dhe gjatë së hënës ...

 • Bashkim Dedja: Ligji për Byronë e Hetimeve, papajtueshmëri kompetencash

  11 Maj, 2015

  Bashkim DedjaKryetari i Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, Bashkim Dedja, ndodhet këto ditë në Shtetet e Bashkuara për vizitë, gjatë së cilës do të ketë takime me institucione të drejtësisë amerikane në nivelin shtetëror dhe federal, në kuadër të bashkëpunimit mes tyre dhe Gjykatës Kushtetuese në Shqipëri.

  Intervistë e zoti Dedja për Zërin e Amerikës.

   

  Zëri i Amerikës: Zoti Dedja, cili është ...

 • Shqipëria, notë proteste Greqisë për kërkimet në det

  9 Maj, 2015

  deti shqiperiNis me tensionimin e marrëdhënieve komunikimi i Tiranës zyrtare me qeverinë e re në Athinë, shkak për të cilin duket se është një problem i mbartur; ai i përcaktimit të kufirit ujor mes dy vendeve.

  Ministria jonë e Jashtme i ka dorëzuar dy ditë më parë një note proteste Athinës, për shkak të ...

 • Gazsjellësi rus alarmon SHBA; Uashingtoni, presion Athinës për TAP-in

  9 Maj, 2015

  gazsjellesiI dërguari special i qeverisë amerikane për çështjet energjetike Amos Hokstein, mbërriti me urgjencë në Athinë, ku pas takimeve me ministrin grek të Energjisë deklaroi se, është e rëndësishme që Greqia të përqendrohet te gazsjellësi TAP.

  “Në tryezë sot është vetëm gazsjellësi Transadriatik, që do të sjellë gazin azer. Ky është projekti që ka ...

 • Presidenti Nishani, bashkëpunim për reformën në drejtësi

  8 Maj, 2015

  NishaniPresidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ndodhet prej disa ditësh në Nju Jork për të nderuar rolin e shqiptarëve për shpëtimin e hebrejve gjatë Luftës së Dytë Botërore. Presidenti Nishani vizitoi kryeqytetin e Nju Jorkut, Albany, ku mori pjesë në një numër  ceremonish solemne që kishte organizuar me këtë rast legjislatura e këtij shtetit.

  Gjatë fjalimit në Asamblenë e Nju Jorkut ...

 • Barometri i Ballkanit, Hahn: Sundimi i ligjit dhe lufta kundër korrupsionit me rëndësi madhore

  7 Maj, 2015

  HahnKëshilli i Bashkëpunimit Rajonal publikoi në Bruksel për herë të parë Barometrin e Ballkanit, një monitorim vjetor që rinis me një tjetër emërtim në kuadër të strategjisë 2020.

  Në të përmblidhen  vlerësimet e  biznesit dhe opinionit publik mbi zhvillimin ekonomik të vendeve respektive, ku normat më të larta vërehen për Kosovën dhe Shqipërinë,  arsimin, drejtësinë, ku shqiptarët dallohen për ...

 • BSH rishikon në ulje rritjen ekonomike

  7 Maj, 2015

  Guvernatori SejkoPritshmeritë e Bankës së Shqipërisë për 2015 më të ulta se parashikimi fillestar për një rritje prej 3 përqind. Ngadalësim i aktivitetit ekonomik dhe në tremujorin e parë të vitit

  Banka e Shqipërisë rishikon me ulje rritjen ekonomike të vendit gjatë 2015. Sot në përfundim të mbledhjes së Këshillit Mbikqyrës, ku u miratua dhe Raporti Tremujor i Politikës Monetare, ...

 • Krimet e Rënda ‘kërkojnë’ ministrat e deputetët. OPDAT: Jo kryeprokuror politik

  6 Maj, 2015

  opdatPyetjes sesi mund të t’i dilet mbanë që drejtësia të ketë rezultate në gjykimin e ministrave dhe deputetëve, i përgjigjet me një propozim krejt ndryshe Gjykata e Krimeve të Rënda.

  Siç edhe kërkuan vite më parë kompetenca për gjykimin e korrupsionit tek Krimet e Rënda, sipas kreut të saj formula edhe në rastin e njerëzve të politikës është që ata ...

 • Nishani, në Nju Jork për rezolutën dedikuar kombit shqiptar

  5 Maj, 2015

  bujar nishaniPresidenti i Republikës, Bujar Nishani po zhvillon një vizitë pune në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Sipas zyrës së shtypit të Presidencës, kreu i shtetit është i ftuar për të ndjekur votimin e rezolutës për rolin e kombit shqiptar, e kërkuar nga anëtari i Asamblesë së Nju-Jorkut, Mark Gjonaj.
  Pas votimit të kësaj rezolute, Presidenti Nishani do t’u ...

 • Sekretariati i Energjisë mirëpret miratimin e Ligjit për Energjinë në Shqipëri

  4 Maj, 2015

  eric-buschelSekretariati i Komunitetit të Energjisë e ka mirëpritur të hënën miratimin nga Parlamenti i Shqipërisë të ligjit të ri për Energjinë Elektrike, në përputhje me Paketën e Tretë Rregullatore.

  Dirk Buschle, zv.drejtori i Sekretariatit të Energjisë, ka deklaruar se, rëndësia e ligjit të sapomiratuar në Shqipëri shkon përtej anës formale të përmbushjes së detyrimeve të legjislacionit europian.
  “Ligji përbën një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"