LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëria me gazetari në stanjacion

  4 Maj, 2015

  GazetariaDita Botërore e Lirisë së Shtypit 2015 në Shqipëri. Përfaqësuesit e mediave thonë se jemi larg lulëzimit të lirisë gazetareske dhe kemi gazetari në stanjacion.

  Që nga viti 1991, 3 Maji, përkujtohet si Dita Botërore e Lirisë së Shtypit. Kjo ditë u shpall nga Kombet e Bashkuara, me propozim të UNESCO-s, frymëzuar nga procesi i demokratizimit të shoqërive në Afrikë ...

 • Britania e Madhe kërkon ngritjen e Byrosë së Hetimit

  29 Prill, 2015

  canon cakoBritania e Madhe mbështet dhe inkurajon ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit, një strukturë që do të operojë në kuadër të Ligjit për Policinë e Shtetit, por që u vlerësua si antikushtetuese nga Gjykata Kushtetuese në formën e kaluar më herët nga mazhoranca.

  Ky qëndrim i Londrës u shpreh përmes përfaqësuesit të saj në Tiranë, ambasadorit, Nicholas Cannon. ...

 • Strasburg, nis debati mbi rezolutën për Shqipërinë, sipas raportit të Fleckenstein

  29 Prill, 2015

  PEParlamenti Europian ka nisur debatin në seancë plenare mbi rezolutën për Shqipërinë, bazuar në raportin e përpiluar nga eurodeputeti i majtë gjerman, Knut Fleckenstein, i cili mbrojti në Strasburg vlerësimet për punën e deritanishme të Tiranës në zbatimin e 5 prioriteteve kyçe, të nevojshme për nisjen e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian.

  Përfaqësuesja e Presidencës letoneze dhe Komisioneri ...

 • BSH: ekonomia nën potencial

  29 Prill, 2015

  Guvernatori RSHGuvernatori i Bankës Qendrore Gent Sejko paraqet raportin vjetor: Cikli i rritjes ekonomike shënoi një pikë kthese gjatë 2014-s

  Në Shqipëri, guvernatori i Bankës Qendrore Gent Sejko deklaroi se ekonomia e vendit po përballet prej disa kohësh me një mjedis të dobët ekonomik, me presione të ulëta inflacioniste dhe një rritje nën potencial

  “Duke përjashtuar pagimin e detyrimeve të prapambetura, politika ...

 • Shqipëri, bizneset kontrollojnë tregun e medias

  29 Prill, 2015

  elenGjendja e medias në botë u keqësua ndjeshëm gjatë vitit 2014, duke arritur pikën më të ulët në 10 vjetët e fundit, thuhet në raportin më të fundit mbi lirinë e shtypit, të publikuar sot nga organizata Freedom House.

  Elen Aghekyan, analiste në këtë organizatë, thotë se përsa i përket Ballkanit perëndimor, ky rajon ka shënuar gjithashtu rënie në shumë ...

 • Rama në “Shqip”: Fluksi i azilkërkuesve, pasojë e manipulimit. Veliaj, i duhuri për Tiranën

  28 Prill, 2015

  rama-shqipNë prag të hapjes edhe zyrtarisht të fushatës elektorale, e para që e gjen Edi Ramën si kryeministër, kreu i mazhorancës foli në emisionin “Shqip” me gazetaren Rudina Xhunga për kandidatët, për aktualitetin politik si dhe për fluksin e shqiptarëve që kërkojnë azil ekonomik, kryesisht në Gjermani.

  A janë zgjedhur kandidatët e duhur? Pse u zgjodh Erion Veliaj në Tiranë? ...

 • Ministri Tahiri në Gjermani, takon homologun De Maiziere: Frenim fluksit të azilkërkuesve

  28 Prill, 2015

  tahiri gjermaniMinistri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri zhvilloi një takim në Berlin me homologun gjerman, Thomas De Maiziere. Dy ministrat diskutuan për fushat e bashkëpunimit dhe përpjekjen e përbashkët për luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

  Ministrat ranë dakord që Gjermania të asistojë me ekspertizë palën shqiptare në ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe asistencë teknike për ...

 • Rama në “Shqip”: Fluksi i azilkërkuesve, pasojë e manipulimit. Blushi? S’komentoj komentatorët

  27 Prill, 2015

  rama-shqipNë emisionin “Shqip” këtë të hënë është i ftuar kryeministri Edi Rama. Edi Rama përgjigjet për pyetjet e shumta në prag të  zgjedhjeve të para si kryeminister i vendit.

  A janë zgjedhur kandidatët e duhur? Pse u zgjodh Erion Veliaj në Tiranë? Si e vlerëson Rama garën me disa kandidatë në kryeqytet? Pse po kritikon Blushi dhe cili është ...

 • SHBA: Në lista, kandidatë me probleme

  27 Prill, 2015

  ambasada usaZgjedhjet vendore, ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu “kemi identifikuar disa emra personash me histori të mundshme kriminale dhe jemi duke i diskutuar rastet e tyre me udhëheqësit politikë”. SHBA-të japin mbi gjysëm milioni dollarë për OJF-të vendase që do të vëzhgojnë zgjedhjet

  Në Shqipëri ambasadori amerikan Donald Lu tha sot se në listat e kandidatëve për kryetarë bashkie ...

 • Shishtaveci dhe eksodi nga Shqipëria drejt Gjermanisë

  27 Prill, 2015

  ShishtavecEksod nga Shqipëria – Vetëm programet e zhvillimit për të dalë nga varfëria frenojnë eksodin me motive ekonomike

  Ilir Cenaj e ka parkuar kamionin buzë rrugës dhe pret të kalojë pikën kufitare të Morinës, në Kukës. Automjete të vogla dhe kamionë hyjnë dhe dalin në të dyja anët e kësaj pike, mes Shqipërisë dhe Kosovës. Ndonjë autobus me pasagjerë pret ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"