LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • “Drejtësia”, vjen misioni monitorues. Nis punën të mërkurën

  8 Shkurt, 2017

  VettinguProcesi i “vetting”-ut të gjyqtarëve është ndërtuar duke pasur garant për paanësi politike dhe vendimarrje të drejtë, vëzhguesit ndërkombëtarë. Dhe në prag të nisjes së punës për ngritjen e institucioneve të reja të “vetting”-ut, vëzhguesit ndërkombëtarë janë vendosur në Tiranë, më sakte 4 prej tyre që do të drejtojnë Operacionin Ndërkombëtar të Monitorimit.

  Shefja e ...

 • Ndërhyrjet e paligjshme plastike në Shqipëri

  6 Shkurt, 2017

  operacion plastikTë nxitura nga presioni për t’u dukur mirë në median sociale, vajzat e reja shqiptare po joshen nga çmimet e ulta në sallonet e bukurisë për të bërë operacione plastike, pa kontroll mjekësor dhe në një vakum ligjor, duke alarmuar mjekë të specializuar për operacione plastike.

  Emira Sela nuk është e kënaqur nga deformimi i shkaktuar si rezultat i ...

 • Shpërthen lufta, Nishani thërret Llallën, refuzon Lu

  2 Shkurt, 2017

  PresidencaMbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare për çështjen “Balili” ka thelluar konfliktin institucional në vend. Presidenca dhe Kryeministria janë përplasur sërish.

  Në mungesë të kryeministrit Rama, i cili ndodhet për një vizitë në Kosovë, sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Ministrave, ka kërkuar që qeveria të përfaqësohet me zëvendëskryeministrin Niko Peleshi. Por, përgjigja e Presidencës ...

 • Lu: Llalla është kundër reformës në drejtësi

  2 Shkurt, 2017

  LuAmbasadori amerikan akuzoi kryeprokurorin Adriatik Llalla për shkeljen e Kushtetutës në përzgjedhjen në emër të organit të akuzës të 3 kandidatëve për 3 poste si anëtarë të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.

  Llalla u akuzua se për më shumë se 18 muaj ka folur me zë të lartë kundër reformës në drejtësi.

  “Nëse ne, shoqëria ...

 • Deklarata e Lu, Llalla: Hakmarrje sorosiane

  2 Shkurt, 2017

  ballalalaProkurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla është njëri nga 30 njerëzit e drejtësisë të cilëve Ambasada Amerikane u ka mohuar vizën dhe kjo mesa duket ka hapur kutinë e Pandorës.

  “Si shkak për këtë veprim tërësisht në kundërshtim me frymën e bashkëpunimit ka shërbyer një udhëtim për arsye shëndetësore në SHBA i bashkëshortes së prokurorit të ...

 • Ambasadori amerikan dhe prokurori i përgjithshëm shkëmbejnë akuza

  2 Shkurt, 2017

  Ambasadori SHBA LuAmbasadori i SHBA-vë në Shqipëri, Donald Lu, deklaroi sot se gjykatës dhe prokurorë të korruptuar dhe krerë të krimit do të përpiqen t’i vjedhin zgjedhjet e ardhshme, reformën në drejtësi dhe ekonominë e vendit, ndaj shoqëria civile dhe mediat duhet të jenë syçelur.

  Ambasadori Lu tha në një konferencë për demokracinë shqiptare se “njerëz të fuqishëm po përpiqen ...

 • OSBE: Reforma zgjedhore, në dorë të shqiptarëve

  2 Shkurt, 2017

  OSBE BorchardtDrejtuesi i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt, u bëri thirrje institucioneve dhe shqoërisë civile, që të kryejnë reformën zgjedhore dhe një proces të besueshëm zgjedhor, duke përfituar nga këshillat dhe praktikat më të mira ndërkombëtare.

  “Ne jemi këtu për të ndihmuar, për të këshilluar, për t’iu dhënë praktikat ndërkombëtare më të mira, por ne nuk mund të ndikojmë në ...

 • Një “Grammy” për Pirgun?

  1 Shkurt, 2017

  SAIMIR PIRGUFundi i muajit janar ka qenë tepër i suksesshëm për tenorin shqiptar Saimir Pirgu, fama e të cilit ka mbërritur deri në Australinë e largët.

  Roli i pastorit në operan “King Roger” dhe interpretim i tij kanë tërhequr vëmendjen e specializuar muzikore australiane,  që thuri lavde tenorit shqiptar. Menjëherë pas interpetimit Pirgu, ndan për ...

 • Majko: Me akuzat le të merret Prokurori i Përgjithshëm

  1 Shkurt, 2017

  MajkoIsh-kryeministri i Shqipërisë Pandeli Majko, i tha Zërit të Amerikës se me akuzat e ngritura kohët e fundit ndaj qeverisë le të merret Prokurori i Përgjithshëm, nëse ai verifikon se në to ka diçka që vlen për t’u proceduar. Në një intervistë me gazetarin Ilir Ikonomi, deputeti socialist Majko foli për disa nga problemet e mprehta me të cilat ...

 • FH: Shqipëria dhe Kosova, pjesërisht të lira

  31 Janar, 2017

  FHLiritë demokratike kanë pësuar rënie gjatë vitit të fundit në Ballkan për shkak të keqësimeve në proceset zgjedhore dhe dobësim në sundimin e ligjit. Në këtë përfundim arrin organizata Freedom House, e cila sapo ka nxjerrë raportin e fundit mbi gjendjen e lirisë në botë. Freedom House fajëson dobësimin e rolit të Bashkimit Evropian si promotor i ndryshimeve demokratike ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"