LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Rritja ekonomike, specialistët: Po forcohet, por efektet minimale

  19 Janar, 2017

  Adrian CiviciPër Adrian Civicin, ekonomia e ka kaluar fazën më të vështirë të krizës dhe tani ka hyrë në një cikël të qëndrueshëm rritjeje.

  “Shqipëria, nga viti 2013 kur arriti një nivel shumë të ulët, ka hyrë në një cikël rritës nga 1 për qind në 3.4, me perspektivë për të arritur në 3.8, ose ...

 • Pasuritë e zyrtarëve, “Antimafia” përfshin edhe korrupsionin

  18 Janar, 2017

  inspektoratiPasuritë e zyrtarëve të korruptuar do të trajtohen njësoj si pronat e kriminelëve, duke u sekuestruar menjëherë, qoftë edhe mbi bazën e dyshimeve të arsyeshme. Pjesë e Reformës në Drejtësi është edhe një projektligj, i cili jo vetëm që ashpërson ligjin ekzistues “Antimafia”, por i shtrin efektet e tij edhe mbi pasuritë e zyrtarëve që burojnë nga ...

 • Vettingu, Gjykata Kushtetuese zbardh vendimin

  18 Janar, 2017

  vetinguGjykata Kushtetuese e publikoi një muaj pas vendimmarrjes zbardhjen e vendimit që rrëzoi kërkesën e Partisë Demokratike për shpalljen antikushtetues të ligjit të Vettingut.

  Publikimi i vendimit i hap rrugën botimit të tij në Fletoren Zyrtare dhe hyrjen në fuqi të ligjit në fillim të shkurtit. Por, megjithëse vendimi i Gjykatës Kushtetuese rrëzon të 13 ...

 • Gjyqtari holandez, debat me kolegët shqiptarë mbi perceptimin e drejtësisë

  18 Janar, 2017

  gjyqtari holandezGjyqtari holandez Marc Bax, po trajnon gjyqtarët shqiptarë për figurën më të re që do të jetë në drejtësi pas ndryshimeve ligjore. Ai është gjyqtari i medias. Pak ditë qëndrim në Shqipëri i kanë mjaftuar gjyqtarit Bax, që të mësojë edhe ai diçka nga Shqipëria.

  “Mësova një shprehje të re dje. Isha në Korçë ...

 • Ndërron jetë legjenda e peshëngritjes shqiptare, Ymer Pampuri

  18 Janar, 2017

  ymer pampuriPeshëngritja shqiptare humbet legjendën e saj, Ymer Pampurin, të ndarë nga jeta në moshën 73-vjeçare për shkak të një ataku kardiak.

  I lindur në 30 prill të vitit 1944, Ymer Pampuri ka bërë historinë e kësaj disipline sportive në vendin tonë, pasi në 29 gusht të vitit 1972 ai u shpall kampion bote duke ...

 • Moratorium për lumenjtë, Panariti: Shfrytëzimi pa kriter solli përmbytjet

  17 Janar, 2017

  MORATORIUMI I LUMENJVEMinistria e Bujqësisë do të kërkojë një moratorium si ai i pyjeve për mbrojtjen e baseneve ujore dhe shtretërve të lumenjve.

  Gërryerja që u bëhet lumenjve në mënyrë sistematike nga kompanitë private, sipas ministrit Edmond Panariti, është shkaku kryesor i përmbytjeve.

  “Ndërhyrjet tona janë pak efektive në kuptimin e kanaleve, përderisa nuk mbrojmë lumenjtë ...

 • Optimizëm në ekonomi, BSH: Niveli më i lartë i besimit në 10 vjet

  16 Janar, 2017

  BESIMI I BIZNESITBanka e Shqipërisë deklaroi se optimizmi i qytetarëve dhe biznesit për gjendjen e ekonomisë ka arritur nivelin më të lartë në më shumë se 10 vjet.

  Në vrojtimin e fundit periodik, banka raportoi se treguesi i ndjesisë ekonomike u rrit me 9.4 pikë përqindje vetëm në tremujorin e katërt të vitit të kaluar.

  Kjo ...

 • Të hënën nxënësit në klasë, nuk ka më shtyrje

  13 Janar, 2017

  NxenesitProcesi mësimor për nxënësit e sistemit parauniveristar dhe shkollat e larta nis të hënën në 16 janar. Burime nga ministria e Shëndetësisë dhe ajo e Arsimit konfirmojnë se nuk ka urdhër tjetër për mbajtjen mbyllur për shkollat dhe institucione të tjera arsimore përtej kësaj date.

  Ndërkohë virusi i gripit AH3N2 ka shënuar një tjetër person ...

 • Turizmi rrit ekonominë, Ahmetaj: Në 2017 synojmë deri në 3.8 përqind

  12 Janar, 2017

  rritja-ekonomikeInstituti i Statistikave raportoi se prodhimi kombëtar u rrit me 3.08 për qind në tremujorin e tretë të vitit 2016 i udhëhequr kryesisht nga turizmi.

  “Kontributin kryesor e dhanë tregtia hotele, restorante dhe transport me 1. 12 pikë përqindje, ndërtimi me 0.77 pikë përqindje, aktivitetet financiare dhe të sigurimit me 0.42 pikë përqindje”, tha drejtoresha ...

 • Klima polare, kthehet bora, por në fundjavë shi

  11 Janar, 2017

  klima-polareDëbora në Sarandë, Himarë e në të gjithë bregdetin e jugut erdhi si pasojë e një zonë të trazuar me qendër në detin Egje, e cila ka shtyrë ajrin e ftohtë drejt veriut të Greqisë dhe jugut të vendit tonë. Ashtu siç pritej, në orët e para të mëngjesit të kësaj të mërkure, bora zbriti në nivelin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"