LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ekonomia “mbahet” nga grekët

  3 Janar, 2017

  ekonomia-stoku-i-investimeveStoku i investimeve të huaja direkte në ekonominë shqiptare tejkaloi për herë të parë shifrën 5 miliardë euro në fund të vitit 2015. Lajmi u raportua nga Banka e Shqipërisë, e cila sqaron se këto janë investime të kryera ndër vite dhe përfaqësojnë shumën e aseteve që zotërojnë aktualisht në ekonominë shqiptare kompanitë e huaja.

  Festat e fundvitit, policia në shërbim të përforcuar 31 Dhjetor, 2016

  policaaaaaaaaaaaPolicia shton masat për natën e ndërrimit të viteve, edhe për ditët e para të vitit të ri. Duke filluar nga sot deri më datë 4 janar 2017 do të ketë shtim të  prezencës policore në të gjithë territorin e vendit. Në  të gjitha Drejtoritë Vendore të Policisë në qarqe është vendosur  një grup i FNSH-së, të ...

 • Festa në acar, nata e vitit të ri me temperatura deri në -10 gradë Celcius

  31 Dhjetor, 2016

  temperaturaNata e ndërrimit të viteve do të jetë me temperatura të ftohta dhe ngricë të cilat do të vijojnë edhe në ditet e para të vitit 2017. Meteorologët parashikojne që në datën 31 temperaturat do të shënojnë -10 gradë celcius në zonat malore dhe deri në -8 në zonat e ulëta dhe bregdet.

  “Orët e ...

 • Shqipëri: Të ndëshkuarit e parë nga zbatimi i ligjit të dekriminalizimit

  31 Dhjetor, 2016

  Dy anëtarëve të parlamentit dhe një kryetari bashkie iu është ndërprerë mandati nga Komisoni Qendror i Zgjedhjeve. Shkak e kaluara kriminale, pasi rezultonin të dënuar jashtë Shqipërisë.

  drejtesiaNjë vit më parë parlameti shqiptar miratoi ligjin e dekriminalizimit, i përshkruar nga faktori ndërkombëtar si “ligji më i ashpër në Europë kundër depërtimit të kriminelëve në politikë”. Në thelb ligji pengon kandidimin ...

 • “Dekriminalizimi” në Kushtetuese, avokati i Roshit: Padi kundër ligjit

  30 Dhjetor, 2016

  dekriminalizimiVendimi i së enjtes i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për heqjen e mandatit për kryetarin e Bashkisë së Kavajës Elvis Roshi dhe dy deputetëve Dashamir Tahiri dhe Shkëlqim Selami, ka sjell dhe një tjetër ngërç juridik, i cili mund të çojë deri në rrëzimin e gjithë ligjit të Dekriminalizimit.

  I kontaktuar nga Top Channel, avokati ...

 • Ndotja nga makinat, propozimi: Jo makinë para 2005-s

  27 Dhjetor, 2016

  makinat-ndotjaRreth 60% e ndotjes në rang vendi vjen si pasojë e automjeteve. Mosha mesatare e makinave që qarkullojnë aktualisht në Shqipëri është nga 15 në 20-vjeçarë.

  Ministria e Mjedisit po përgatit një propozim që parashikon përmirësimin e standardeve të emetimit të gazërave të automjeteve.

  Sipas këtij propozimi, që nuk ka marrë ende formë përfundimtare, për flotën ...

 • Plani i ri vendor, Veliaj: Më pak beton dhe shumë gjelbërim

  27 Dhjetor, 2016

  plani-riPlani i ri vendor i Tiranës do të ketë më pak beton dhe më shumë gjelbërim, është shprehur në një status në rrjetet sociale kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj.

  Përtej ndasive politike, shkruan Veliaj, këshilltarë të majtë e të djathtë dhe aktivistë të shoqërisë civile u bënë bashkë në dëgjesën për prezantimin e ...

 • Shqiptarët dhe punësimi në Gjermani

  27 Dhjetor, 2016

  Shqiptarët në Gjermani nuk kanë gati kurfarë shansi për azil. Por vala e ardhjeve nga Kosova dhe Shqipëria ka vazhduar. Ata shpesh nuk e dinë se çfarë i pret.

  Me qëllim zvoglimin e numrit të të ardhurve ilegalë, Gjermania dhe Shqipëria kanë nisur disa projekte të përbashkëta. Ndër to është edhe ai i Qendrës për ndërmjetësim në punësime ndërkombëtare i Agjencisë për Punë.

  „Kur flasim për Shqipërinë, prej disa vitesh kemi një ...

 • Shqipëri: hyn në fuqi ligji i Vetting-ut hapet rruga përzbatimin e reformës në drejtësi

  23 Dhjetor, 2016

  Në Shqipëri hyn në fuqi ligji i Vetting-ut dhe hapet rruga përzbatimin e reformës në drejtësi. Gjykata Kushtetuese vendos të hedhë poshtë kërkesën e Partisë Demokratike për ta shpallur ligjin antikushtetues.

  cekani-i-drejtesiseViti 2017, që do të mbrrijë pas disa ditësh , mund të hyjë në histori. Që javët e  tij të para pritet të fillojë zbatimi i Ligjit të Vetting-ut, ...

 • Gjermani – Shqipëri: Tani mjafton vetëm vula Apostille

  22 Dhjetor, 2016

  Pas Italisë dhe Belgjikës në muajin dhjetor dhe Gjermania filloi zbatimin e regjimit pa legalizim të dokumenteve sipas Konventës së Hagës. Ky hap u kursen qytetarëve kohë dhe shpenzime.

  vule-arbeitserlaubnisNisur prej modernizimit dhe garancive të rregullshmërisë së dokumenteve që lëshohen nga administrata shqiptare, Gjermania vendosi të pranojë zbatimin reciprok të regjimit pa legalizim të dokumenteve, i njohur si regjimi i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"