LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Trump, Rama replika me opozitën për deklaratat e fushatës

  10 Nentor, 2016

  parlamentKuvendi u përfshi këtë të enjte nga debate të ashpra që kishin si kryefjalë presidentin e ri amerikan Donald Trump dhe deklaratat e bëra kundër tij nga kryeministri Rama gjatë fushatës presidenciale.

  I pari që preku këtë çështje ishte deputeti i PD, Astrit Patozi. “Shpresoj të mos e marrë vesh Trump deklaratën e Ramës, ...

 • Rama mbledh Zyrën Operacionale, raportojnë zyrtarë e ministra

  9 Nentor, 2016

  shtabi-sotKryeministri Rama ka mbledhur sërish pasditen e sotme Zyrën Operacionale, për t’u njohur me të dhënat e fundit lidhur me situatën e shkaktuar nga përmbytjet. Gjatë mbledhjes kanë raportuar drejtues të disa strukturave shtetërore, si dhe disa ministra përgjegjës.

  Shemsi Premçi, drejtor i Emergjencave Civile: Problematike vazhdon të mbetet situata në Shkodër. Në Gjoricë të ...

 • Rama shpjegon pse ishte kundër Trumpit

  9 Nentor, 2016

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama thotë se do të respektojë vullnetin e sovranit. Ai shpjegon edhe shkaqet pse gjatë fushatës doli hapur kundër Trumpit.

  edi-ramaKryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka qenë gjatë fushatës zgjedhore në SHBA-së hapur kundër presidentit të ri Donald Trump dhe ka mbështetur kandidaten demokrate Hillary Clinton. Rama ishte ndër të parët politikanë evropianë që doli kundër ...

 • BSH: Ekonomia, në rimëkëmbje graduale. Në 2017, në ekuilibër

  9 Nentor, 2016

  guvernatori-gent-sejkoBanka e Shqipërisë deklaroi këtë të mërkurë se ekonomia shqiptare është në përmirësim gradual. Guvernatori Gent Sejko deklaroi se zgjerimi i aktivitetit ekonomik po jep efekte pozitive në punësim.

  “Zgjerimi i aktivitetit ekonomik në vend ka sjellë rritje të punësimit dhe ulje të papunësisë. Lëvizja graduale e ekonomisë drejt ekuilibrit krijon premisa për rritjen e ...

 • KE rekomandon hapjen e kushtëzuar të negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE

  9 Nentor, 2016

  Kushti për nisjen e negociatave – zbatimi i reformës dhe i ligjit të vettingu, të pezulluar nga Gjykata Kushtetuese.

  ramaDelegacioni i BE në Tiranë njoftoi zyrtarisht se sot (09.11.2016) Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn publikoi në Bruksel Raport- Progresin e Komisionit Europian për Shqipërinë, ku rekomandohet hapja e kushtezuar e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Kushti thelbësor është ...

 • Raport pozitiv për Shqipërinë, rekomandohet hapja e negociatave

  8 Nentor, 2016

  brukseliRekomandimi pozitiv për hapjen e negociatave të Shqipërisë nuk është më surprizë. Çfarë mbetet e paqartë është gjuha që ka përdorur Brukseli për të shprehur kushtëzimin që Shqipëria duhet të përmbushë.

  Por kushti i të gjitha kushteve është reforma në drejtësi dhe siç mëson Top Channel zbatimi i saj do të kërkohet të jetë i ...

 • Shqipëri, tre viktima nga moti i keq

  8 Nentor, 2016

  permbytjet-shqiperiNë Shqipëri, moti i keq me shira të rrëmbyeshëm dhe erëra të forta që ka mbërthyer vendin që prej orëve të para të mëngjesit të sotëm, ka shkaktuar tre viktima. Në veri të vendit, në Klos, në rrethin e Matit, një 42 vjeçar është rrëmbyer nga rrjedha e lumit së bashku me makinën e tij. Po ashtu dhe në ...

 • Kërkesa e paprecedentë e PD: Jo datë për negociatat

  7 Nentor, 2016

  top-channelPartia Demokratike ka depozituar një amendament në kërkesën drejtuar Komisionit dhe Këshillit Europian, ku kërkon që të kushtëzohet data e hapjes së negociatave me zgjedhjet dhe dekriminalizimin.

  Në amendamentin e dorëzuar nga Aldo Bumçi, Partia Demokratike kërkon që dy institucionet e Bashkimit Europian të kushtëzojnë datën e çeljes së negociatave me zgjedhjet, zbatimin e ligjit ...

 • Debati për Himarën, Rama “nuk ka minoritet grek”

  3 Nentor, 2016

  ramaNë Shqipëri kryeministri Edi Rama foli sot për rastin e prishjes së disa ndërtesave në Himarë në kuadër të planit rregullues të qendrës së qytetit, i cili ditët e fundit rriti ndjeshëm tensionet mes Tiranës dhe Athinës, pasi Greqia pretendon se po goditen qëllimisht pjestarë të minoritetit grek. Por kryeministri Rama hodhi poshtë këto pretendime duke saktësuar se Himara ...

 • Buxheti 2017, marrëveshje Qeveri-FMN

  2 Nentor, 2016

  min-financa-arbenNë Shqipëri ministri i Financave Arben Ahmetaj tha sot se ka arritur marrëveshjen mbi buxhetin e vitit të ardhshëm dhe politikat bazë të tij me Fondin Monetar Ndërkombëtar, e cila megjithatë sipas Fondit është e kushtëzuar nga mënyra se si do të zgjidhen detyrimet e prapambetura të qeverisë. Përfaqësuesja e FMN-së tha gjithashtu se rritja e pagave dhe e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"