LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Në Tiranë jetohet më mirë. Rritja ekonomike, e pabarabartë

  27 Tetor, 2016

  ne-tirane-jetohet-me-mireTë dhënat zyrtare nga Instituti i Statistikave tregojnë se, Shqipëria është një vend me pabarazi ekonomike, ku rritja e mirëqenies nuk ka qenë e njëjtë në të gjithë territorin e vendit. Në vjetarin e fundit statistikor, INSTAT raporton se, për rajone të caktuara, të ardhurat mesatare për frymë ndryshojnë deri në dy herë.

  Sipas shifrave, ...

 • Banka Botërore publikon Raportin Vjetor e të Bërit Biznes

  26 Tetor, 2016

  tahseen-sayed-bbBanka Botërore publikoi sot raportin vjetor mbi lehtësinë e të bërit biznes “Të bësh biznes 2017: Mundësi të barabarta për të gjithë”, ku Shqipëria shënoi përmirësim në renditjen botërore.

  Përmirësimi i mjedisit të biznesit, sipas raportit të Bankës Botërore, bëri që Shqipëria të ngjitej me 32 vende në renditjen botërore, nga vendi 90 vitin e kaluar në vendin 58 sivjet.

  “Përmirësimet ...

 • Pezullohet rivlerësimi i Gjyqtarëve e Prokurorëve

  26 Tetor, 2016

  gjykata-kushtetuese-rshNë Shqipëri Gjykata Kushtetuese vendosi sot të pezullojë zbatimin e Ligjit për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, pas kërkesës së paraqitur tre javë më parë nga Partia demokratike, e cila ka kërkuar gjithashtu dhe shpalljen antikushtetues të ligjit. Vendimi i sotëm praktikisht bllokon zbatimin e të gjithë procesit të Reformës në Drejtësi

  Gjykata Kushtetuese u vu në lëvizje pasi tre ...

 • Ekonomi: Raporti “Të bësh biznes”, renditje historike për Shqipërinë

  25 Tetor, 2016

  ekonomiRaporti i “Doing Business” (Të bësh biznes) e ka renditur Shqipërinë në vendin e 58. Ministrja e Ekonomisë, Milva Ekonomi, në një deklaratë për shtyp, deklaroi se ky është një “vlerësim i Bankës Botërore për lehtësinë e të bërit biznes në Shqipëri”.

  “Ky përmirësim në renditje lidhet me reformat që ka ndërmarrë qeveria”, theksoi Ekonomi.

  “Pak ...

 • Transparenca në qeverisje; Shqipëria humb 9 vende nga një vit më parë

  24 Tetor, 2016

  wjp-albania“World Justice Project”, një institut kërkimor ndërkombëtar me qendër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e rendit Shqipërinë të 72-tën ndër 113 vende të botës për sundimin e ligjit.

  Në raportin e përvitshëm që klasifikon vendet për nga zbatimi i ligjit, “WJP” thotë se, në vitin 2016 renditja e Shqipërisë u përkeqësua me 9 vende ...

 • Funksionimi mё i mirё i tregut tё punёs nё Shqipёri

  24 Tetor, 2016

  Nga një projekt kualifikimi dhe punësimi që po zbatojnë në Tiranë dy organizata joqeveritare nga Shqipëria dhe Gjermania kanë përfituar rreth 700 vetë, 90 përqind e të cilëve i përkasin grupmoshës 15 – 35 vjeç

  tiranaMarsela, rreth të tridhjetave, është e divorcuar dhe nga martesa me ish-bashkëshortin ka tre fëmijë. Jeton larg qytetit të origjinës dhe familjes me fëmijët e ...

 • Arrestime të shumta për marijuanën në Shqipëri

  24 Tetor, 2016

  marijuhanaPërpunimi i sasive të marijuanës që u kultivua këtë vit në zona të ndryshme të Shqipërisë po përfshin dhjetëra persona. Operacionet policore po zbulojnë në zonat e banura dhe zona të thella malore mjedise të magazinimit dhe punëtorë që përpunojnë bimët e thara të marijuanës.

  Policia njoftoi të hënën se gjatë një operacioni të zhvilluar në një zonë rurale të ...

 • Bllokohen refugjatë iranianë dhe afganë në kufirin shqiptaro –grek

  24 Tetor, 2016

  refugjateGrupe refugjatësh vazhdojnë të hyjnë nga Greqia në territorin shqiptar në mënyrë të paligjshme duke e përdorur Shqipërinë si një pikë të përkohshme në udhëtimin drejt vendeve të tjera europiane.

  Policia kufitare e Gjirokastrës tha se bllokoi 14 refugjatë nga Afganistani dhe Irani. Refugjatët u bllokuan nga rojet shqiptare të kufirit në afërsi të Pikës kufitare të Kakavijës, më e ...

 • Marrëveshja me FMN-në, Civici: Rezultate pozitive. Test mbetet viti 2017

  20 Tetor, 2016

  civiciPër Ardian Civicin, marrëveshja trevjeçare e qeverisë me Fondin Monetar Ndërkombëtar ka arritur rezultate pozitive.

  “Duke filluar nga fakti i ekzistencës së suficitit primar, nga rritja ekonomike në nivelin mbi 3 për qind. Realizimi i të ardhurave, megjithëse është nën shifrën e planifikuar, gjithsesi është më i lartë se një vit më parë”, deklaroi Civici.

  Por, ...

 • Lind partia Sfida për Shqipërinë

  20 Tetor, 2016

  sfida-per-shqiperine

  Në Shqipëri u zyrtarizua sot partia më e re në vend, “Sfida për Shqipërinë” e cila ka bërë bashkë intelektualë dhe aktivistë të shoqërisë civile me synimin për të “sfiduar partitë e vjetra dhe tronditjen e sistemit që po rrënon vendin dhe fillimin e ndryshimit të vendit”, deklaroi Blendi Salaj, një nga themeluesit e kësaj force politike.

  Lëvizja e re, pason përpjekjen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"