LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Shqipëria, rënie në nivelin e lirisë ekonomike

  27 Janar, 2015

  Liria ekonomike në Shqipëri ka pësuar rënie në krahasim me një vit më parë. Në raportin vjetor për Indeksin e Lirisë Ekonomike në botë, botuar nga Fondacioni Heritage në bashkëpunim me gazetën Wall Street Journal, thuhet se rënia për Shqipërinë i atribuohet dobësimit të lirisë në biznes, asaj fiskale dhe në investime. Por vlerësimet më të ulta, Shqipëria i ka në drejtim të korrupsionit dhe të drejtës së pronës.

  Shqipëria ...

 • Protesta për çmimin e karburantit. Pas thirrjes së opozitës, makinat u fikën në rruge për 5 minuta

  26 Janar, 2015

  Partia Demokratike i angazhoi qytetarët në një protestë kundër taksave të larta, që sipas saj, pengojnë uljen e çmimit të naftës, njësoj si në vendet e tjera europiane. Ora 11:00 e gjeti ne proteste edhe kryetarin Lulzim Basha, bashke me ish-kryetarin Sali Berisha. Ata zbriten nga makina tek ish-hotel “Dajti”, ne nje kryqezim ku u vune re pak levizje gjate 5 minutave te protestes me makine fikur.

  Nje forme e ...

 • Sistemi i patentave me pikë, në mars hyn në fuqi sistemi i ri i ndëshkimit për shkeljen e rregullores

  23 Janar, 2015

  Brenda muajit mars pritet të hyjë në fuqi sistemi i patentës me pikë, e cila do të bazohet në një menyre te re vlerësimi të shkeljeve që kryejnë drejtuesit e automjeteve përmes heqjes së pikëve për çdo kundravajtje. Ministria e Transporteve sqaron se pikët e patentës në total janë 20. Ndërsa sistemi i pikëve përcakton 61 shkelje të cilat në fakt janë masat që merren kur rrezikon pezullimin e patentës, ...

 • Mashtrim me cilësinë e karburanteve, gjoba 61 pikave të shitjes

  22 Janar, 2015

  61 pika të tregtimit të karburantit me pakicë janë gjobitur nga Inspektoriati Qendror Teknik pasi u shesin konsumatorëve naftë jashtë standardeve të cilësisë apo për shkak të mungesës së dokumentacionit tekniko-ligjor. IQT ka publikuar listën e këtyre subjekteve dhe vlerën përkatëse të gjobës, e cila varion në masën më ekstreme nga 2 000 000 lekë për pikat e karburantit që mashtrojnë konsumatorët me treguesit e cilësisë, deri në 100 000 ...

 • Karburantet, Autoriteti i Konkurrencës heton tregun. Dyshime për oligopol

  21 Janar, 2015

  Debati për tregun e karburanteve pritet të marrë të tjera përmasa gjatë ditëve në vijim. Shumë shpejt Autoriteti i Konkurrencës mund të marrë vendimin përfundimtar për një hetim të nisur disa muaj më parë, saktësisht në maj të vitit të kaluar në tregun e karburanteve, pas dyshimeve për shkelje të konkurrencës.Afati i hetimit të thelluar, sipas vendimit të institucionit të konkurrencës, ka qenë tre muaj dhe ka mbaruar tashmë prej ...

 • Edhe edukim kundër aksidenteve, vrasin më shumë se çdo krim tjetër

  21 Janar, 2015

  T’i bëjmë të gjithë ta kuptojnë se rregullat janë aty për të na mbrojtur jetën, jo për të na kufizuar lirinë. Me kete apel ministri i Brendshem Saimir Tahiri deklaroi çeljen e nje fushate intesive e ndergjegjesuese per qytetaret, si drejtues mjetesh apo edhe kalimtare, te cilet sa here nuk respekojne rregullat e qarkullimit rrezikojne jeten e tyre.

  Ministri Tahiri tha se numri i jeteve te humbura nga aksidetet eshte ...

 • Raporti i Bankës Botërore për Europën Juglindore

  21 Janar, 2015

  Banka Botërore deklaroi sot se gjatë vitit të kaluar, vetëm Shqipëria dhe Maqedonia shënuan një rimëkëmbjeje më të qëndrueshme ekonomike.Ky përfundim ishte pjesë e raportit ekonomik për Europën Juglindore. Ndërsa ekonomia e gjithë rajonit ndenji në vend apo u rrit mesatarisht me vetëm 0,2 për qind, rritja ekonomike e Shqipërisë ishte 2,1 për qind, dhe e Maqedonisë me 3,3 për qind – theksohet në raport, ndërsa vendet e tjera shënuan ...

 • BB: Rritja ekonomike 2.1%, të dhënat tona më të sakta se BERZH

  20 Janar, 2015

  Banka Botërore vlerëson se ekonomia shqiptare u rrit me 2.1 për qind në vitin 2014, pavarësisht përkeqësimit të situatës në Eurozonë. Drejtoresha e Bankës për Europën Juglindore, Ellen Goldstein, tha se efektet negative nga ngadalësimi i Eurozonës u kompensuan nga ecuria më e mirë e ekonomisë së brendshme.

  “Kjo eshte arsyeja qe vleresimi yne për Shqipërinë nuk ka ndryshuar. Nese Eurozona do te kishte ruajtur te njejten rritje ekonomike qe ne ...

 • Trafiku i kokainës me rroba fëmijësh. Gjermanët kontrollonin gjithçka

  16 Janar, 2015

  Sipas versionit jo zyrtar të Prokurorisë së Krimeve të Rënda të arrestuarit e pak ditëve më parë do të përfundojnë në Gjykatën e Krimeve të Rënda si pjesëtarë të një grupi të strukturuar kriminal, i cili rezulton si i përfshirë në trafikun ndërkombetar të drogës, referuar një materiali tepër sekret që ka dërguar shteti gjerman.Një burim i tha Top Channel se kokaina, e cila u sekuestrua ne laboratorin e fshatit ...

 • Elbasan, zbulohet laboratori i drogës, 8 në pranga. Mes tyre edhe nipi i Enver Hoxhës

  15 Janar, 2015

  Mbrëmjen e së mërkurës në zonen e njohur si Labinot-Fushë, në fshatin Xibrakë në Elbasan, është zbuluar një laborator i përpunimit të droges, më i madhi i gjetur deri më sot në vend. Laboratori ndodhej në disa magazina, dikur shtetërore, pak metra larg aksit nacional Elbasan-Librazhd. Një çift të moshuarish shprehen se e kishin dhënë këtë godinë me qira disa muaj më parë dhe nuk kishin asnjë informacion se çfarë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"