LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Engel: “Tirana, Prishtina dhe Shkupi duhet të ndjekin rregullat demokratike”

  2 Shtator, 2016

  EngelKongresmeni amerikan Eliot Engel deklaroi në Tiranë se ishte optimist për rrugën që mori reforma në sistemin e drejtësisë.

  Zoti Engel u takua me politikanët kryesorë, me të cilët diskutoi për këtë reformë, për luftën ndaj korrupsionit dhe marihuanës.

  Në intervistën për “Zërin e Amerikës”, zoti Engel komentoi edhe zhvillimet në Kosovë, ku tha se çështjet nuk mund ...

 • Tiranë: Instituti Alb-Shkenca dhe diaspora shkencore

  2 Shtator, 2016

  Instituti Alb shkencaNë Tiranë, Instituti Alb-Shkenca zhvilloi sot takimin e 11-të ndërkombëtar. Instituti ka mbi 250 antarë, të cilët janë studiues shqiptarë nga vende të ndryshme të botë.

  Drejtuesit e tij, pohojnë se janë të gatshëm, në bashkëpunim me zyrtarët vendorë, që të ndihmojnë vendin e tyre me programe shkencore zhvillimi. Korrespondenti ynë, Ilirian Agolli, njofton nga Tirana.

  Instituti Alb-Shkenca zhvilloi ...

 • Gazsjellësi IAP, Tirana e Podgorica fillojnë hartimin e projektit

  1 Shtator, 2016

  tapPas studimit të fizibilitetit, qeveritë e Shqipërisë dhe Malit të Zi kanë sigurar fondin falas prej 2.5 milionë eurosh nga Bashkimi Europian, për hartimit e projektit konkret për gazsjellësin adriatiko-jonian “IAP”. Ky projekt nis si një degëzim i gazjellësit TAP nga Shqipëria deri në Kroaci.

  “Pas përfundimit me sukses të studimit të fizibilitetit të projektit ...

 • Parlamenti miraton ligjin për rivlerësimin e gjyqtarëve

  31 Gusht, 2016

  parlamentiNë favor 88 votat e shumicës. Opozita nuk mori pjesë në votim: Projekti shkel Kushtetutën. Ambasada amerikane përshëndet vendimin e parlamentit

  Në Shqipëri parlamenti miratoi sot në mbrëmje ligjin për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, i konsideruar si elementi kyç për zbatimin e Refromës në Drejtësi. Ligji u miratua me 88 votat e shumicës, ndërsa opozita bojkotoi ...

 • Mazhoranca miraton me 88 vota vetting-un; opozita braktis sallën

  30 Gusht, 2016

  parlamenti ALBLigji për vetting-un u miratua në seancën e jashtëzakonshme të së martës vetëm me votat e mazhorancës, duke i hapur në këtë mënyrë rrugën krijimit të institucionit që do të merret me pastërtinë e figurës së gjyqtarëve dhe prokurorëve.

  Ishin votat e PS, LSI dhe PDIU që vendosën fatin e vetting-ut. Të pranishëm ...

 • Rama: Vettingu do të kalojë, me ose pa PD

  30 Gusht, 2016

  edi ramaKryeministri Edi Rama shfrytëzoi shërbimin e transmetimit të drejtpërdrejtë të rrjeteve sociale për t’iu përgjigjur pyetjeve të marra prej qytetarëve.

  Interesimi më i madh ka qenë për reformën në drejtësi. Rama shprehu bindjen se reforma do të kalojë me apo pa Partinë Demokratike.

  “Shpresoj që Partia Demokratike do të reflektojë dhe do të përpiqet që ...

 • Saga e Rrugës së Arbrit; 10 vjet nga fillimi, fundi nuk duket

  25 Gusht, 2016

  rruga e arbitMë shumë se një dekadë nga fillimi i punimeve të ndërtimit, Rruga e Arbrit ka një pamje të shkretë. “Rruga është shumë e amortizuar, me zor kalojnë makinat dhe kamionët”, thotë një banor.

  Rruga, që lidh Tiranën me Dibrën, ka një gjatësi prej 75 kilometra, por deri tani janë ndërtuar plotësisht vetëm 17 ...

 • Vlerësimi i gjyqtarëve, opozita: Projektligji antikushtetues

  23 Gusht, 2016

  reforma drejtesiReforma në Drejtësi, projektligji miratohet në Komisionin e Posaçëm vetëm me votat e shumicës. Majko: Kaluam tesktin e ndërkombëtarëve. Bylykbashi paralajmëron ankimim në Gjykatën Kushtetuese

  Në Shqipëri, Komisioni i Posaçëm i Reformës në Drejtësi miratoi sot pasdite projektligjin për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve, vetëm me votat e anëtarëve të shumicës së majtë. Opozita e cila ...

 • Të bësh drejtësi kushton! Fatura e reformës, 40 milionë USD në vit

  22 Gusht, 2016

  peshorja e drejtesiseReforma në drejtësi kushton 40 milionë dollarë në vit. Pas entuziazmit legjitim që solli miratimi me konsensus i paketës së ndryshimeve kushtetuese, në Ministrinë e Financave kanë nisur përllogaritjet e para se cila do të jetë fatura e reformës historike për buxhetin.

  Burime zyrtare i thanë Top Channel se llogaritë e para të ...

 • Vija e kuqe, miliona euro. BE, 4 parime për procesin e vetingut

  19 Gusht, 2016

  euraliusMisioni Euralius nuk ka vendosur vija të kuqe në përkufizimet teknike për ligjin e vetingut, por disa vija të kuqe i ka hequr, kur ka vlerësuar parimet për kryerjen e procesit të rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve.

  Këto parime janë 4 dhe kanë të bëjnë me afatet, institucionet, rolin e vëzhguesve ndërkombëtarë dhe rolin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"