LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Lu: Ju ndalua hyrja në SHBA disa gjykatësve të korruptuar

  3 Mars, 2016

  Ambasadori amerikan në Tiranë shpjegoi se ““ju janë refuzuar apo anulluar vizat. Ky është vetëm fillimi”

  Donald Lu“Qeveria e Shteteve të Bashkuara u ka ndaluar hyrjen në territorin e saj disa gjykatësve të korruptuar”: një masë e tillë u bë e ditur sot në mbrëmje nga ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu. Duke ju përgjigjur pyetjes së një qytetari shqiptar, ...

 • BB: Shqipëria të mbajë ritmin e reformave

  3 Mars, 2016

  Zëvendës presidenti rajonal i Bankës Botërore Cyril Muller në Tiranë: Rritja ekonomike afatgjatë të orientohet drejt investimeve dhe eksporteve

  MullerNë Shqipëri, zëvendës presidenti rajonal i Bankës Botërore për Europën dhe Azinë Qendrore Cyril Muller, theksoi nevojën që vendi “të mbajë ritmin e reformave” dhe se rritja ekonomike afatgjatë e tij “duhet të orientohet drejt investimeve dhe eksporteve për të siguruar ...

 • Gazsjellësi TAP rigjallëron TEC-in e Vlorës

  2 Mars, 2016

  tap gjiknuriNdërtimi i gazsjellësit TAP mund të rigjallërojë një prej investimeve më të mëdha dhe të dështuara në fushën e energjetikës sicc është TEC-i i Vlorës. Qeveria zvicerane do të financojë 6 milionë euro për ngritjen e kapaciteve të gazit vend.

  Ministri i Energjise Damian Gjiknuri tha se brenda vitit do të kryhet studimi ...

 • Ndotja në Shkumbin, mbetjet urbane shkarkohen në lumenj

  2 Mars, 2016

  mbeturinat shkumbiniNdotja katastrofike që ka përfshirë brigjet e lumenjve në vend, burimin kryesor e ka tek vendet e papërshtatshme që përdorin bashkitë për grumbullimin e mbetjeve urbane.

  Zakonisht këto vende ndodhen përgjatë brigjeve të lumenjve duke bërë që prurjet e lumit të marrin me vete gjithçka gjejnë.

  “Në pamje të parë Bashkia e Librazhdit duket sikur ...

 • Byroja, miratimi me Reformën në Drejtësi

  2 Mars, 2016

  Sipas burimeve të Zërit të Amerikës, struktura e re e hetimit pritet të jetë në varësi të Prokurorisë speciale antikorrupsion.

  byrojaNë Shqipëri, burime të parlamentit i thanë Zërit të Amerikës së Byroja Kombëtare e Hetimit do të shqyrtohet nga Komisioni i Reformës në Drejtësi së bashku me paketën e ndryshimeve kushtetuese. Ashtu sic ishte paralajmëruar disa javë më parë nga Zëri i ...

 • Opinioni i Venecias, palët të kënaqura

  1 Mars, 2016

  Reforma në Drejtësi, kryetari i Komisionit të posacëm Xhafaj: Rikonfirmoi modelet dhe zgjidhjet e propozuara. Emërimet nga parlamenti jo të kënaqin interesin politik. Opozita: Venecia pranoi shqetësimet tona për kapjen politike të sistemit

  veneciasNë Shqipëri, palët politike vlerësuan me tone pozitive projekt opinionin përfundimtar të Komisionit të Venecias lidhur me variantin e rishikuar të ndryshimeve kushtetuese për Reformën ne Drejtësi. ...

 • Tiranë: Opozita bashkohet për dekriminalizimin

  1 Mars, 2016

  bashaPartitë e opozitës deklaruan sot njëzëri se dekriminalizimi i politikës është për to kërkesa kryesore e vendit, së bashku me një proces zgjedhor të lirë e demokratik.

  Partia Demokratike mblodhi sot në një tryezë aleatët e saj për të bashkërenduar veprimtarinë e mëtejshme të tyre, duke zyrtarizuar tryezën opozitare.

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi pas takimit të opozitës në ...

 • Reforma në drejtësi, Xhafaj: “Venecia” nuk merret me Byronë

  29 Shkurt, 2016

  fatmir-xhafajKreu i Komisionit për Reformën në Drejtësi, Fatmir Xhafaj, thotë se Byroja e Hetimit nuk është pjesë e raportit të Komisionit të Venecias. Në një bashkëbisedim me gazetarët, Xhafaj tha se e Komisioni i Venecias ka mbështetur urgjencën për reformën në drejtësi.

  “Byroja e Hetimit nuk është pjesë e raportit të Venecias. Opinioni merret me Njësinë Antikorrupsion, me nevojën për ...

 • Kodheli: Shqipëria, e kufizuar për refugjatët

  29 Shkurt, 2016

  kodheliMinistrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, bën të ditur në një intervistë për “Ora News” pamundësinë e Shqipërisë për të pritur një numër të lartë emigrantësh nga vendet e Lindjes, çështje shqetësuese kjo jo vetëm për vendin tonë, por edhe për vendet e Ballkanit.

  “Shqipëria është mjaft e limituar”, thotë ministrja, duke shtuar se në ditët në vijim do të ketë ...

 • Ben Blushi: “Tani ne duhet ta dimë se sa është mbështetja”

  29 Shkurt, 2016

  blushiShqipëri: debati në PS, flet për DW deputeti socialist,. Ben Blushi, mbi sfidën e tij për të garuar në postin e kryetarit të partisë përballë kryeministrit Edi Rama

  DW: Ju z. Blushi jeni vetëshpallur si kandidat potencial për kryetarin e Partisë Socialiste në Kongresin e 19 marsit. Por z. Rama dhe eksponentë të tjerë socialistë mbrojnë idenë se në atë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"