LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • PD, Selami: Vota ime pro reformës

  20 Korrik, 2016

  SelamiDeputeti demokrat në një intervistë për Zërin e Amerikës flet për Reformën në Drejtësi: “Kryetari Basha duhet të pranojë konsensusin dhe propozimin e zonjës Nuland. Pasojat do të jenë mbi të dhe jo mbi Partinë Demokratike”.

  Në Shqipëri deputeti i Partisë Demokratike Eduard Selami tha sot se vota e tij do të jetë në favor të Reformës ...

 • Reforma e drejtësisë; flasin Rama, Basha dhe Meta

  20 Korrik, 2016

  rama bashaKyeministri Edi Rama i bëri sot thirrje opozitës që t’i qëndrojë propozimit të ambasadores Nuland mbi reformimin e drejtësisë si e vetmja mundësi për kompromis në 21 korrik.

  Zoti Rama tha se deri pas mesnate u bë një progres i mirë në disa aspekte teknike mes ekspertëve, por vija e kuqe e SHBA-ve rezultoi e pakapërcyeshme, dhe ...

 • Rama: Konsensus vetëm sipas “Nuland”

  19 Korrik, 2016

  ramaKryeministri Edi Rama foli për progres në disa aspekte nga negociatat e fundit për reformën në drejtësi, progres që ai tha se nuk ka kaluar vijën e kuqe të vendosur nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian.

  “Me ndihmën e Euralius dhe Opdat, është realizuar një progres i mirë në disa aspekte dhe vija e ...

 • Basha: Dy çështje na ndajnë nga konsensusi

  19 Korrik, 2016

  Lulzim-BashaLulzim Basha e sheh si sinjal pozitiv deklaratën e Edi Ramës për konsesusin në reformën në drejtësi, megjithëse u shpreh sërish i rezervuar.

  “Pas deklaratës së Edi Ramës, natyrisht nuk besohet apriori, por më dha bindjen ta testoj edhe njëherë vullnetin e tij për konsensusin. Ndaj Partia Demokratike shkon me mendje të hapur në tryezë ...

 • Ambasadori amerikan Lu flet në tubimin pro reformës në drejtësi

  19 Korrik, 2016

  LuAmbasadori i SHBA-ve, Donal Lu, mori sot pjesë në një tubim proteste të thirrur nga organizatat e shoqërisë civile para parlamentit për të kërkuar miratimin e reformës në drejtësi.

  Zoti Lu mori fjalën në këtë tubim, duke bërë thirrje që kjo reformë të miratohet.

  “Dje pas takimit të shkurtër mes zotit Rama, Basha dhe Meta, ekspertët tanë u takuan për 8 ...

 • Takimi për Reformën, Lu e Vlahutin nuk shkojnë

  18 Korrik, 2016

  LuBisedimet mes tre udhëheqësve kryesorë Rama-Basha-Meta në orën 16.00. Ambasadorët refuzojnë pas deklaratës së kreut të opozitës. “Basha nuk foli për propozimin hibrid të ambasadores Nuland”

  Në Shqipëri, takimi i drejtuesve më të lartë politik për Reformën në Drejtësi, i propozuar nga kryetari i Parlamentit Ilir Meta do të zhvillohet sot pasdite në orën 16.00, pasi të ...

 • Varavingo politike në Shqipëri për reformën në drejtësi

  18 Korrik, 2016

  Kryetari i Parlamentit Ilir Meta propozoi qeveri ekspetësh e zgjedhje të parakohshme në Shqipëri. Ky propozim vjen në prag të skadimit të afatit për të miratuar në Parlament, reformën në drejtësi, më 21 korrik.

  ilir meta“Duke parë që mosbesimi mes palëve është kaq i lodhshëm, shqetësues dhe i rrezikshëm për të ardhmen rruga më e mirë është ndërtim i një ...

 • Lu “burgos” Ramën e Bashën: Të hënën nuk dalin nga takimi pa marrëveshje

  15 Korrik, 2016

  donald-lu“Të gjithë jemi të acaruar dhe të lodhur me udhëheqësit e Shqipërisë”. Me këto fjalë ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Donald Lu ka kritikuar klasën politike shqiptare në lidhje me reformën në drejtësi, por ka dhënë edhe një propozim të fundit për zgjidhjen e ngërçit.

  Në një deklaratë për shtyp nga selia diplomatike ...

 • BALLKANI Propozimi i Nuland, PD jep tjetër variant

  13 Korrik, 2016

  Lu BashaPropozimi i opozitës parashikon një rol të reduktuar të Misionit Ndërkombëtar në procesin e verifikimit. Ambasada amerikane: Jemi të zhgënjyer

  Në Shqipëri, Partia Demokratike i është përgjigjur me një kundërpropozim formulës së kompromisit të ofruara nga Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit Victoria Nuland për kapërcimin e ngërçit që pengon miratimin e Reformës në Drejtësi. Sipas opozitës, ...

 • 11 Korrik, 2016

  Ndihmës sekretarja e shtetit për Çështjet Europiane dhe Euro-Aziatike, Victoria Nuland thekson në Tiranë se reforma në drejtësi është bazë për të ardhmen e Shqipërisë. Shqiptarët po presin, tha ajo.

   

  Voctoria NulandPas vizitës së saj disa orëshe dje (10.07.2016) në Tiranë, në përfundim të takimeve me autoritetet e larta të Tiranës, Ndihmës sekretarja e shtetit për Çështjet Europiane dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"